Paineentasausventtiilin puhdistus

Ohjaustehostimen paineentasausventtiili on ilmeisesti tukossa, koska hihna vinkuu tämän tästä, vaikka on kireällä. Varsinkin, jos kääntää ääriasentoon pyörät. Jos hydraulipumpusta laskee nesteet pois, niin miten sitä paineentasausventtiiliä voisi yrittää avata?
3790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mikäs mallinen auto kun en minä tee-se -itse miehenä tunnista tätä paineentasuasventtiliä ainakaan tässä 850.
Jos nesteet otettu pois niin uutta tilalle ja muista suorittaa ilmaus.Muistakaa vaihtaa niitä ohjaustehostimen öljyjä kun se väri ei enään ole sellainen kirkaan punainen (paperipyyhe testi)
Täytä säiliö täyteen ohjaustehostimen nestettä nosta auton etupää ylos.käännetele rattia hitaasti laidasta laitaan kone on sammuksissa .Kun nestepinta ei enää laske ,käynnistä kone ja sirry tarkistamaan että nestepinta on siinä ylärajassa..Kääntele rattia 45 astettaa edestakaisn ja sitteen ääriasentoo hyvin nopeasti tarkista kokoajan että nestettä on riittävästi.Kun nestepinta ei enään laske niin ilmaua on suoritettu.Tarkista viellä ennen ajoon lähtöä nesteen korkeus.Itse käytän ohjaustehostimessa 850 Volvossa Mobil ATF 220

Äänestä

Auton malli 940 vm. 1991. Yks korjaaja vaan kertoi, että siinä hydraulipumpussa tai sen vieressä olisi paineentasausventtiili, josta ylipaineella neste lähtee takaisin kiertoon, ettei pumppu särje laitteita. Itse en sitä mönjän joukosta silmin löytänyt, kun en tiedä mitä etsin. Tuo hihnan vinkuna sai minut kyselemään yhdeltä korjausmieheltä ja sellainen venttiili ainakin joissakin automerkeissä on.

Äänestä
  • Tarkista korkista se huohotinjärjestelmä kunnossa:Sinä vaihdoit kunnon öljyt järjestelmään vai kuinka ja kierätit että järjestelmä puhdistui kaikesta liasta.
    Paineentasauventtiilistä tulee mieleen vain jarrut kun siellä se on tärkeää kun ettei likaa jarrupainetta mene sinne takajarruille. Ilmoittele kuulumisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihan aloittelija kirjoitti:

Ohjaustehostimen paineentasausventtiili on ilmeisesti tukossa, koska hihna vinkuu tämän tästä, vaikka on kireällä. Varsinkin, jos kääntää ääriasentoon pyörät. Jos hydraulipumpusta laskee nesteet pois, niin miten sitä paineentasausventtiiliä voisi yrittää avata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu