Pystyykö joku sanomaan kumpi on edullisempi asennusvaiheessa, lattialämmitys sähköllä vai vesikiertoisena?
lattialämmityksen hinta
remontti alkaa
101894
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
halvempi ja nopeampi laittaa. käytössä kalliimpi.
Miksi sähköinen olisi käytössä kalliimpi? Eikö sen määrää suoraan se, millä vesi lämmitettäisiin siirron lämpöhäviöt?
Juuri lasketin meidän suunnittelijalla. Sähkölattialämmityksen asennus ja tarvikkeet halvempi mutta käytössä kalliimpi näillä sähkön hinnoilla.
Meille tulee vesikiertoinen lattialämmitys ja lämmön lähde on puu sekä aurinko. Naapurilla muuten samanlainen, mutta heillä pellettikone. Kaukolämpöverkko ei yllä alueellemme.
voihan sen vesikiertoisenkin lämmittää sähköllä, jolloin se ei varmasti ole halvempi, kuin kaapeleilla toteutettu.
Vesi lämpenee yösähköllä ja varaa energiaa päiväksi.
Voi toki silti olla kalliimpi, riippuen siitä, mihin muuhun lämpöä häviää...
Sähkövermeet ei paljon maksa ja asennus on helppo juttu näillä mattomallisilla värkeillä. Ennenvanhaan rävellettiin piuhaa pitkin poikin ja valettiin kakku päälle, voi niitä aikoja.
Vesiputkien vetäminen ja kiinnitys on paljon työläämpi juttu, tietenkin sitä voi itte kontata ja silleen säästää.
Käytössähän varpaat ei tiedä, mikä siellä lattiassa lämmittää, joten sikäli ihan sama.
Käyttökustannuksia verratessa edullisuus riippuu siitä, millä vesi lämmitetään ja miten sähkön hinta muodostuu. Erotus tuskin on kovin suuri millään ostoenergialla.
Jos polttelee omia puita varaavassa systeemissä, niin kiertävä vesi lämpiää käytännössä ilmaseks, mitä ny moottorisahaan pitää bensaa ostaa ja kiertovesipumppu jonkun watin sillon tällön syö:)
Kiertovettähän ei saa käyttää lattialämmityksessä.
eiköhän se nimenomaan ole kiertovettä, jos se kerran järjestelmässä kiertää. käyttövesi on asia erikseen.
Tuossa tarkoitettiin kuuman käyttöveden kiertoa. Eikai kukaan lämmitä sähköllä lämpöjohdoissa kiertävää vettä.
taitaa monikin lämmittää lämpöjohtovetensä sähköllä..