Sain rinnastani otetun paksuneulanäytteen jälkeen diagnoosin fylloidi tuumori. On kuulemma hyvin harvinainen, mutta täytyy poistaa koska voi muuttua pahanlaatuiseksi. Kasvain on kasvanut hyvin nopeasti ja olen peloissani, koska ko. tuumorista ei löydy juuri minkäänlaista tietoa ainakaan suomenkielellä. Olisiko joku jolla olisi tietoa /kokemusta kasvaimesta? Kiitos etukäteen!
Fylloidituumori
7
5379
Vastaukset
- lorial
Googleta phylloides tumor tai pelkkä phylloides niin löydät tietoa.
Toivottavasti voit hyvin. - kahdenmamma
Hei!
Miten vanha olet? Minulla ihan sama diagnoosi ja olen 36. Sain diagnoosin 4 päivää sitten. Enpä tiedä asiasta paljon minäkään. Mutta lääkärin mukaan voin olla "aivan rauhallisin mielin"... Ja pahalaatuiseksi se voi kuulemma muuttua "30 vuoden päästä". Äidillä oli 1,5 vuotta sitten rintasyöpä, joten tietysti olen huolissani. Joten odotan nyt että pääsisin kirurgin vastaanotolle. Tiedätkö jotain leikkauksesta?- hellehattu10
Hei!
Minä sain diagnoosin fylloidi tuumori. Tietoa ei tosiaan löydy mistään. Millainen leikkaus sinulle tehtiin? Mitenkä jatkoseuranta? - Fylloidi kaksi kerta
hellehattu10 kirjoitti:
Hei!
Minä sain diagnoosin fylloidi tuumori. Tietoa ei tosiaan löydy mistään. Millainen leikkaus sinulle tehtiin? Mitenkä jatkoseuranta?Minulla on ollut fylloidi tuumori kaksi kertaa, olen n.50v. Ensimmäinen leikkaus oli ns.säästävä leikkaus ja kolmen vuoden päästä kasvain uusi samassa rinnassa. Tällöin minulta poistettiin koko rinta ja tehtiin samassa leikkauksessa uusi ns.tramrinta. Käyn jatkoseurannassa siitäkin huolimatta että rintarauhanen poistettiin kokonaan, fylloidi kun uusii hyvin herkästi. Yleensä fylloidi on ns.hyvänlaatuinen, mutta täytyy aina poistaa koska se kasvaa nopeasti ja hyvinkin suureksi. Googleta niin löydät ainakin muulla kielellä infoa, suomeksi sitä ei ole juuri saatavana sen harvinaisuuden takia. Tramista yms. rintaoperaatioista löytyy paljonkin tietoa, myös kuvina. Tsemppiä hellehattu, toivotaan että kasvaimesi on hyvänlaatuinen, yleensä näin on. Voin vastailla jatkossakin jos jokin jäi vielä mieltä painamaan. Minä en saanut edes mitään liitäntähoitoja leikkauksen jälkeen joten siinäkin tapauksessa voi ottaa rauhallisesti. Olisi kiva lukea toistenkin ko. fylloidin sairastaneiden kokemuksista.
- Anonyymi
Fylloidi kaksi kerta kirjoitti:
Minulla on ollut fylloidi tuumori kaksi kertaa, olen n.50v. Ensimmäinen leikkaus oli ns.säästävä leikkaus ja kolmen vuoden päästä kasvain uusi samassa rinnassa. Tällöin minulta poistettiin koko rinta ja tehtiin samassa leikkauksessa uusi ns.tramrinta. Käyn jatkoseurannassa siitäkin huolimatta että rintarauhanen poistettiin kokonaan, fylloidi kun uusii hyvin herkästi. Yleensä fylloidi on ns.hyvänlaatuinen, mutta täytyy aina poistaa koska se kasvaa nopeasti ja hyvinkin suureksi. Googleta niin löydät ainakin muulla kielellä infoa, suomeksi sitä ei ole juuri saatavana sen harvinaisuuden takia. Tramista yms. rintaoperaatioista löytyy paljonkin tietoa, myös kuvina. Tsemppiä hellehattu, toivotaan että kasvaimesi on hyvänlaatuinen, yleensä näin on. Voin vastailla jatkossakin jos jokin jäi vielä mieltä painamaan. Minä en saanut edes mitään liitäntähoitoja leikkauksen jälkeen joten siinäkin tapauksessa voi ottaa rauhallisesti. Olisi kiva lukea toistenkin ko. fylloidin sairastaneiden kokemuksista.
Oliko sulla fylloidi bordeline?
- Anonyymi
Multa löytyi Fylloidi tuumori viimeviikolla. Nyt odotellaan yhteydenottoa leikkaavalta lääkäriltä 😭
- Anonyymi
Minulla todettiin 2 kuukautta sitten, poistettiin kasvain nyt uusi leikkaus edessä, haluaisin kuulla muiden mielipiteitä Miten on mennyt? Itse asun itä-suomessa Haluaisin jutella saman kokeneiden kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit415299Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4004554Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483839KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1583108Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142526Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182088Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512012- 1241921
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469