Väärä soravalinta ?

Aloittelijalta

Ostin akvaariooni keskikokoista jokisoraa. Akvaarioliikkeessä sanottiin, että se on sopivaa myös pohjassa viihtyvilläe Kuparimonniaisille, koska on pyöreää. Mutta onko se sittenkin väärää, koska ne eivät pääse sinne kaivautumaan. En viitsisi vaihtaa heti 200 litran pohjaa uusiksi, joten mitä mieltä olette, auttasiko pohjakaloja hiekkanurkkaus akvaariossa. Voisiko sen laittaa soran päälle vai pitäisikö kaikki sora kaivaa poista alta? Rajaus kannoilla ja kivillä.
Kiitos, jos joku jaksaisi vastata.

2

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitsukki

      on hyvä valinta ja kannattaa rajata alue, muuten hiekka on soran alla. Kannattaa laittaa johonkin astiaan se hiekka, kannot ja kivet eivät välttämättä pidä hiekkoja siinä laatikossa ja sekoittuu soraan. Tuon astian voi sitten piilottaa kivillä ja kannoilla.

      • fish KING

        muuten hyvä idea jos mahdolista toteuttaa, pyöreässä kivikossa liete ja syömätön ruoka pääsee kivien väliin pilaantumaan ja pilaamaan veden laatua, ole tarkkana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      233
      5820
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4668
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4266
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3021
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      118
      2974
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      74
      2452
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2406
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      190
      1669
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1629
    10. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      23
      1296
    Aihe