Kuulin pari viikkoa sitten olevani raskaana ja päätettiin mun poikaystävän kanssa ettei pidetä lasta. Perjantaina piti tehdä abortti, ja jotenkin se tuntu kauheen väärältä. No, vähän ennen sitä abortti aikaa sain puhelun mun poikaystävältä. Se oli kuulemma miettiny asiaa ja pyysi etten tekis sitä. Että hän haluu pitää lapsen koska rakastaa mua niin paljon että haluaa olla mun lasteni isä. Ja rakastaa kuulemma sitä vauvaakin jo vaikkei oo sitä vielä nähny, ja vanno että kyllä me jotenkin siitä selvitään. Itkin siellä odotushuoneesta ja kun hoitaja tuli kyseleen että miks niin ilmotin että vauva pidetään sittenkin, ja että taidan vaan itkee ilosta ja pelosta. Jännittää ihan kamalasti että osaankohan mä olla äiti, mutta toivottavasti se jotenkin lutviutuu! Tänään ollaan suunniteltu tulevaisuutta koko päivän, ja mietitty nimiä ja sitä että miltähän se vauva tulee näyttään. Ja jotenkin niin ihanaa kun mun poikaystävä vaan pussailee mun mahaa ja juttelee "vauvalle" vaikkei se nyt ookaan kun vasta jonkun herneen kokonen... AAAAA meille tulee vauva!!!! Anteeks, oli jossain pakko purkaa kun en vielä viitti perheelle/ystäville kertoo.
Vauva
poipoi*
2136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
hyvä juttu et sun poikaystäväs on noin innoissaan ja mukana tossa jutussa :) ja varmasti teitte ihan oikean päätöksen. kyllä sitä pärjää jos niin haluaa, mekin alusta asti nimiä mietitty,mutta ei olla vieläkään päästy yhteisymmärrykseen siitä :) ja nyt rv34 menossa..kohta alkaa kiire tulemaan :)
Teitte varmasti oikein. Onnea tulevasta lapsesta! Meilläkin on ollut nimi vaihtoehdot tiedossa jo ensimmäisiltä viikoilta :) voimia raskauteesi!