kysymyksiä työsopimusasioista

ichijiro

Töissä on vaihtunut keväällä pomo ja on muutama omituisuus alkanut ilmetä.

Olen siis töissä ison ketjun isohkossa hotellin ravintolassa. Vaihdoin ravintolapuolelle kun oma ala ei paperin pyörittelyineen enään jaksanut kiinnostaa.

Minulle on kertynyt alakohtaisia kokemusvuosia niin monta, että palkan pitäisi nousta. RP:n mukaan palkka nousee vain sopimuksen vaihtuessa. Wut? Ei näin ole ennen ollut, aikaisemmissa paikoissa olen kerran vuodessa sopinut palkan isommaksi.

Olen jollain 40 tunnin sopparilla. Olen talolla ollut 2 vuotta kirjoilla. Olen nykyiseltä päälliköltä pyytänyt kolmesta uutta sopimusta, koska nykyinen sopimukseni ei vastaa käytännön työaikojani. Tätä on aina lykätty johonkin sopivaan syyhyn vedoten.

Kävin kolmatta (joo, olen kiltti) kertaa pyytänyt uutta sopimusta ja uusimmassa listassa työtuntien määrä on vähentynyt normaalista noin 70h/3 viikkoa.

Meille on otettu uusia työntekijöitä tuloni jälkeen joilla on 90h/3 viikkoa soppari, päätellen uudesta työvuorolistasta. Eikö lisätöitä tulisi tarjota ensin vanhoille osa-aikatyöntekijöille?

Vuoropäälliköiden ja muiden mukaan olen suorittanut työni hyvin ja heitä on asia myös ihmetetyttänyt.

---

Ja miten ihmeessä nää ravintolahommat on näin hankalia? En mä ees paljoa pyydä palkkaa. Tampereelle muuton myötä suostuin jopa TES-liksaan kun ketkutti maaseutuelämä. Ja osa-aikaiseen soppariin.

Muutenkin on meillä ollut hommat vähän jotenkin rikki ja omituisia viime aikoina. No, ehkä tää tästä.

t.i

0

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        152
        7890
      2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        101
        7327
      3. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

        Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
        Maailman menoa
        2
        7296
      4. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        31
        7212
      5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

        Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
        Maailman menoa
        21
        6968
      6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

        Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
        Maailman menoa
        80
        6812
      7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        112
        6342
      8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        23
        6204
      9. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        84
        5700
      10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        47
        5488
      Aihe