Töissä on vaihtunut keväällä pomo ja on muutama omituisuus alkanut ilmetä.
Olen siis töissä ison ketjun isohkossa hotellin ravintolassa. Vaihdoin ravintolapuolelle kun oma ala ei paperin pyörittelyineen enään jaksanut kiinnostaa.
Minulle on kertynyt alakohtaisia kokemusvuosia niin monta, että palkan pitäisi nousta. RP:n mukaan palkka nousee vain sopimuksen vaihtuessa. Wut? Ei näin ole ennen ollut, aikaisemmissa paikoissa olen kerran vuodessa sopinut palkan isommaksi.
Olen jollain 40 tunnin sopparilla. Olen talolla ollut 2 vuotta kirjoilla. Olen nykyiseltä päälliköltä pyytänyt kolmesta uutta sopimusta, koska nykyinen sopimukseni ei vastaa käytännön työaikojani. Tätä on aina lykätty johonkin sopivaan syyhyn vedoten.
Kävin kolmatta (joo, olen kiltti) kertaa pyytänyt uutta sopimusta ja uusimmassa listassa työtuntien määrä on vähentynyt normaalista noin 70h/3 viikkoa.
Meille on otettu uusia työntekijöitä tuloni jälkeen joilla on 90h/3 viikkoa soppari, päätellen uudesta työvuorolistasta. Eikö lisätöitä tulisi tarjota ensin vanhoille osa-aikatyöntekijöille?
Vuoropäälliköiden ja muiden mukaan olen suorittanut työni hyvin ja heitä on asia myös ihmetetyttänyt.
---
Ja miten ihmeessä nää ravintolahommat on näin hankalia? En mä ees paljoa pyydä palkkaa. Tampereelle muuton myötä suostuin jopa TES-liksaan kun ketkutti maaseutuelämä. Ja osa-aikaiseen soppariin.
Muutenkin on meillä ollut hommat vähän jotenkin rikki ja omituisia viime aikoina. No, ehkä tää tästä.
t.i
kysymyksiä työsopimusasioista
ichijiro
0
376
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292835- 951079
- 58921
- 66885
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6867olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26857Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65814Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37810Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75744Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu136739