Piirilevyjen läpiviennit

Eli tarkoituksena olisi saada tehtyä "tehdasmaiset" läpiviennit omatekoisiin lasikuitupiirilevyihin. Eli aluksi pitäisi vissiin kemiallisesti kasvattaa kuparia porattujen reikien pinnoille, tämän jälkeen kasvattaa vielä lisää kuparia elektrolyyttisesti. Näin ainakin luulen.
Onko kellään kokemusta tästä? Mitä kaikkea tämän tekemiseen tarvitaan?
61099
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä itse ainakin suunnittelisin levyn niin että läpiviennit tulee komponentteihin jotka voi juottaa molemminpuolin tai erillinen läpivienti bad johon juotetaan johdon pätkä. Tietenki voit käyttää läpivientiholkkeja mutta työ on hidasta. Eikö kannattaisi tilata sellaiset levyt piirilevy firmasta.
täältä saa tarvikkeita
http://www.nylund.fi/?p=tuotteet&kat=6AAC

Äänestä
  • Piirilevylle ei tule yhtään läpijuotettavaa komponenttia eli niiden kautta läpivienti ei onnistu. Tuota johdon pätkä -läpivientiä olen käyttänyt tähän asti mutta se ei tule kyseeseen kun läpivientejä pitää saada esim. MLF-mikropiirien alapuolelle.

    Äänestä

  • Niin ja unohdin mainita, että levyjen teettäminen tehtaalla ei ole järkevää kun tarvitsen jokaiseen eri projektiin yhden piirilevyn.
    Noita läpivientiholkkeja olen nähnyt ainoastaan 1mm reikään meneviä (taisi olla SP-elektroniikassa), tarvitsisin kumminkin 0.5 - 0.6mm reikään meneviä.

    Äänestä

  • harrastaja89 kirjoitti:

    Niin ja unohdin mainita, että levyjen teettäminen tehtaalla ei ole järkevää kun tarvitsen jokaiseen eri projektiin yhden piirilevyn.
    Noita läpivientiholkkeja olen nähnyt ainoastaan 1mm reikään meneviä (taisi olla SP-elektroniikassa), tarvitsisin kumminkin 0.5 - 0.6mm reikään meneviä.

    http://www.nylund.fi/?p=tuotteet&kat=6AACA3

    Äänestä

  • Ha.pa kirjoitti:

    Sivulle ei päässyt silloin kun vastauksia rustasin.
    Tuolla sivulla ei hintoja näy, tiedätkö yhtään missä hinnoissa tuo holkitussarja ja itse holkit ovat tai myykö firma edes yksityishenkilöille mitään?
    Tosin katselin holkitusoppaita ja holkki tulee ilmeisesti jonkin verran koholle joten MLF-piirien alapuolelle se ei välttämättä sovellu.

    Äänestä

halvin tapa on varata jokaiselle läpiviennille ihan oma padi kummallekin puolelle
ja juottaa johdonpätkä kummaltakin puolelta läpi
sitten on olemassa throw hole niittejä ... 3 eri kokoa 1000 kpl kutakin ja työkalu
480 euroa ... nylund

Äänestä

Kommentoi aloitusta


harrastaja89 kirjoitti:

Eli tarkoituksena olisi saada tehtyä "tehdasmaiset" läpiviennit omatekoisiin lasikuitupiirilevyihin. Eli aluksi pitäisi vissiin kemiallisesti kasvattaa kuparia porattujen reikien pinnoille, tämän jälkeen kasvattaa vielä lisää kuparia elektrolyyttisesti. Näin ainakin luulen.
Onko kellään kokemusta tästä? Mitä kaikkea tämän tekemiseen tarvitaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu