Mitä te kauriit rakastatte kaikkein eniten?

sentitönuneksija

Teistä muista en tiedä, mutta minä kauris rakastan kaikkein eniten ja ensimmäisenä vapautta. Vapaus mennä ja tulla ja tehdä mitä haluaa. Lähteä tai olla lähtemättä. Vapaus ja itsenäisyys. Se on kai se tunne, joka on sisällä, että on vapaa. Kai se on sitä kauriin omaa luontoa, yksinäinen kauris elää erakkona nauttien metsien ja vuorien rauhasta ja vapaudesta.
http://www.youtube.com/watch?v=c5IIXeR5OUI&feature=related

11

1366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • citybambi

      tuo vapaus, mutta kyllä sitä rakastaa voi. Itse rakastan ajatuksen, tunteen, sanan ja kirjoittamisen vapautta. Paljon on kaunista maailmassa. Voit itse valita, mitä mietit, mistä haaveilet. Se on vapautta. Tästä yhtäkkiä lennän lapsuuteni jouluun, fiuu vaan, eikä kukaan estä.

      http://www.youtube.com/watch?v=99QhUnq-hOc&feature=related

      • tiedonjyvä

        Kaikkein eniten rakastan iltoja ja jouluaattoa, jos vaan joskus saisin viettää sen niin kuin itse haluaisin. Rakastan tutkimista ja havaitsemista, löytämistä ja uusia ahaa-elämyksiä. Uppoutua niin ettei huomaa ajankulua, etsiä niin että se on hauskaa, hakea sitä oikeaa ja kun sen löytää, huomaa, että tästähän se kaikki vasta alkaa.


    • .............

      rakastan sitä vastuuta joka liittyy vapauteen....

      • oikea vapaus

        ei sääntöjä tarvi ajatella, kun elää niiden suomissa puitteissa. sääntöjen vastaisuus ei ole vapautta, ei sitä oikeaa.


      • norr-man
        oikea vapaus kirjoitti:

        ei sääntöjä tarvi ajatella, kun elää niiden suomissa puitteissa. sääntöjen vastaisuus ei ole vapautta, ei sitä oikeaa.

        semmonen sääntöjen lista. Ensin on käskyt ja kiellot. Sitten on säännöt ja asetukset. Yöpöydällä on Suomen Lakikirja, ja sillä kolahutan itseäni päähän joka aamu. Siitä lähtee aamut hyvin käyntiin. Saa silleesti hyvän startin. Suoraan siitä mars kylmään ja suihkuun ja päivä voikin alkaa - normien mukaan.


    • kauris73

      olen 20 vuotta ollut naimisissa ja se vapauden tunne vain voimistuu iänmyötä .. yhdyn tuohon vapauden ja itsenäisyyden tunteeseen .. vaikka olen naimisissa niin metsät ja männiköt ovat todella tärkei minulle olen kuin kotona kun pääsen metsään rauhaan ja hiljaisuuteen ..

      • tosivapaus

        Tarkoitan vapaudella aivan jotakin muuta. Kuten kirjoitinkin vapaus on ajatuksen, tunteen, sanan ja kirjoittamisen vapautta. Ei tule mieleenkään ruveta itse kaatamaan turvallista elämää ja aloittamaan jotain epävarmaa haihallusta.

        Kun ihminen tekee väärin, ei hän silloin ole vapaa vaan vanki. Vapaus on sitä, että sydän on valkoinen ja siellä voi virrata puhtaat ajatukset. Silloin vasta voi todella olla vapaa.


      • kaurismies 25v
        tosivapaus kirjoitti:

        Tarkoitan vapaudella aivan jotakin muuta. Kuten kirjoitinkin vapaus on ajatuksen, tunteen, sanan ja kirjoittamisen vapautta. Ei tule mieleenkään ruveta itse kaatamaan turvallista elämää ja aloittamaan jotain epävarmaa haihallusta.

        Kun ihminen tekee väärin, ei hän silloin ole vapaa vaan vanki. Vapaus on sitä, että sydän on valkoinen ja siellä voi virrata puhtaat ajatukset. Silloin vasta voi todella olla vapaa.

        Itse arvostan omaa vapautta niin kovasti, että asun ihan vapaaehtoisesti yksin ja en varsinaisesti edes rinnalleni ketään kaipaa. Ahdistun jos joudun tekemään asioita muuhun kuin omaan tahtiini ja oman mieleni mukaan.


    • coco_nainen

      teidän muiden kauriiden kanssa.
      Itselle on itsenäisyys ja vapaus, haaveilun, tekemisen, seuranvalinnan ja ratkaisujen vapaus.
      Sentitönuneksijan virke omasta luonnosta ja erakkona elämisestä luonnossa jne, on kuin suoraan minusta kirjoitettu.
      Samoin minusta voisi kertoa citybambin ja tiedonjyvän kertomukset. Kovin tiukkoja sääntöjä en kyllä kaipaa, päinvastoin, oma harkinta on minulle tärkeätä vaikka toki kunnioitan yleisiä lakeja ja näen niiden mielekkyyden yhteiskunnallisesti tärkeäksi.

    • Kapricorn

      on, kun työpäivä päättyy, ja saa lähteä töistä polkupyörällä ajamaan ulos luontoon, kotiin päin. Siinä olen aina kokenut ihanan vapauden tunteen, ulos vankilasta, ulos vapauteen! Ei se sen kummempaa tarvitse olla.

    • Oikeudenmukaisuus. Vapaus. Tasa-arvo. Voi ei, taidamme tarvita vallankumouksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      52
      1181
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1167
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1030
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      768
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      697
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      591
    Aihe