tukikoti..

orvon itku

hei haluisin kysyä onko sellasia tukiperheitä " tukihenkilöä" aikuiselle nuorelle jolla ei ole vanhempia :(
olen asunut lastenkodissa pienestä asti ja nyt on yksinäistä ei ole venhemman mallia ja sitä perhetukea ja perhemallia elämään ..

5

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -äitix3

      palsta asiaasi, tämä on adoptiopalsta...Siis oletko jo täysi-ikäinen?

      • ihmettelijä...

        minne tämä olisi kuulunut ??


    • Hankala tilanne

      Missä sinun perheesi on?
      Kaikilla on jonkinlainen perhe. Etkö ole saanut edes sijaisperhettä tai etkö vain halua ollá yhteydessä perheeseesi? Minkä ikäinen olet? Miten olet joutunut tuollaiseen tilanteeseen?

      Tiedän kyllä että jotkut vanhemmat eivät halua lapsensa saavan perhettä jossa voi kasvaa ja kehittyä:
      En voi ymmärtää vanhempia jotka eivät halua kasvattaa omaa lastaan ja eivät myöskään halua antaa lapselle uutta kotia adoption kautta. Jokaisella lapsella pitää olla oma koti jossa hän on kaivattu ja rakastettu.

      Jos sinulla ei ole minkäälaista perhettä niin voisitko saada tukiasunnon jossa voit opetella asumaan? Siihen sopimukseen kuuluu että "tukihenkilö" käy katsomassa miten sinulle menee ja neuvoo muutenkin elämässä. Nämä asiat hoidetaan tietääkseni soskun kautta. Kannattaa olla sinne yhteydessä.

      Minusta tukihenkilötoimintaa hoidataan yleensä Pelastakaa lapset ryn kautta ja se on tarkoitettu lapsille ja nuorille.

      • orvon tie..

        juuh.. ei ollut isää neuvomassa ja äiti vaaroista varoittamassa ... lastenkotiin pienenä joutunut ja 21v asti samaa ... ei ole kotia joka huolehtisi ja rakastaisi. kun lastenkodista maailmalle joutuu ei ole vastassa kun kova elämä kukaan ei ole kertomassa miten elää ja tukemassa kun ei jaksa .
        tätä ei voi ymmärtää kun sellanen joka kokenut saman .
        en tiedä miksi eivät etsineet perhettä minulle ..


      • omakohtaista kokemus
        orvon tie.. kirjoitti:

        juuh.. ei ollut isää neuvomassa ja äiti vaaroista varoittamassa ... lastenkotiin pienenä joutunut ja 21v asti samaa ... ei ole kotia joka huolehtisi ja rakastaisi. kun lastenkodista maailmalle joutuu ei ole vastassa kun kova elämä kukaan ei ole kertomassa miten elää ja tukemassa kun ei jaksa .
        tätä ei voi ymmärtää kun sellanen joka kokenut saman .
        en tiedä miksi eivät etsineet perhettä minulle ..

        Voisimme kyllä pyytää sinua viikonlopuksi meille kylään. Olemme mieheni kanssa yli viisikymppisiä ja lapset jo lentäneet pesästä (käyvät kyllä usein moikkaamassa)Kanssamme asustelee vielä komea kissa En nyt laita tähän yhteystietoja jos saisimmekin 100 nuorta kylään kerralla. Etkö tunne ketään uskiksia, he ovat yleensä lämminsydämisiä ja valmiita kulkemaan vierellä.
        Voin kertoa sinulle, että elämäsi ei ole sattuma, vaan on Joku, joka rakastaa sinua enemmän kuin kukaan ihminen koskaan pystyy rakastamaan ja Hän on Jeesus Kristus. Joka tätä rakkautta kokee haluaa jakaa sitä toisillekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6812
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6793
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      148
      5456
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4483
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4089
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3660
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3248
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3173
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      75
      2779
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2259
    Aihe