Takaoven "murtaminen" ?!

rii_na

Eli kuinka saada takaovi auki, kun (ulkopuolen) kahva rikki ja nyt sitten meni vahingossa lapsilukkokin päälle! Eli ei aukea ulkoa eikä enää sisältäkään. Vasta kokeiltiin saada ovi auki ikkunan tiiviste irroittamalla ja sitä kautta sorkkimalla, mutta ei onnistunut. Onko ainoa vaihtoehto oven sisäverhoilun irrottaminen ja onnistuukohan se niin siististi - ja miten?, ettei siitä aiheutuisi mitään tuhoja. Ja kyseessä siis -02 farkku, jos sillä mitään merkitystä on.

Kiitos!

5

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paistinlasta
      • rii_na

        Kiitos! Eli eipä muuta kuin paistinlastaa ja uutta kahvaa ostamaan ja hommiin! Toivottavasti onnistuu?!! :D


      • Pikkuhilu
        rii_na kirjoitti:

        Kiitos! Eli eipä muuta kuin paistinlastaa ja uutta kahvaa ostamaan ja hommiin! Toivottavasti onnistuu?!! :D

        Mekanismissa on useampikin hento helposti särkyvä osa. Ainakin niitä pikkutappeja voi korvata "omatekoisilla tapeilla". Merkkihuollossa laittavat yleensä aina uuden kahvan mekanismeineen. Niitä pikkuosiakaan kun varaosana ei ole saatavissa. Se yksi muovirimpula on hankalampi, mutta senkin voi korvata omatekoisella osalla, kunhan vähän viilailee.

        Pura ja tutki ennen kuin ostat mitään kalliita koko mekanismeja. Oikeat autokorjaamot hallitsee Renunkin kahvat paremmin kuin merkkikorjaamo.


    • tuo oviongelma.

      Serkkupoika piipahti tuossa Renulla meillä. Hänen apumiehen puolen takaovi ei ensin avautunut ulkoa.
      No sitten siinä vikaantu niin, ettei se avaudu enää sisältäkään ja tällä reissulla kuskin puolen takaovi ei aukene ulkoa. Eli taitaa olla tyyppivikaa.

      eli Megane 2003 vm.

      • Pikkuhilu

        Yhteensä kuusi Meganea ja Clioa on ollut käytössä, nyt kolme. Muita ongelmia autoissa ei ole ollut kuin mainittu lukkojen todella huono kestävyys. Se puolaongelmakin on hoitunut vain yhden puolasarjan vaihdolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4938
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2771
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2534
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1943
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1852
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      88
      1681
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1669
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1573
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1348
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1210
    Aihe