Takaoven "murtaminen" ?!

rii_na

Eli kuinka saada takaovi auki, kun (ulkopuolen) kahva rikki ja nyt sitten meni vahingossa lapsilukkokin päälle! Eli ei aukea ulkoa eikä enää sisältäkään. Vasta kokeiltiin saada ovi auki ikkunan tiiviste irroittamalla ja sitä kautta sorkkimalla, mutta ei onnistunut. Onko ainoa vaihtoehto oven sisäverhoilun irrottaminen ja onnistuukohan se niin siististi - ja miten?, ettei siitä aiheutuisi mitään tuhoja. Ja kyseessä siis -02 farkku, jos sillä mitään merkitystä on.

Kiitos!

5

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paistinlasta
      • rii_na

        Kiitos! Eli eipä muuta kuin paistinlastaa ja uutta kahvaa ostamaan ja hommiin! Toivottavasti onnistuu?!! :D


      • Pikkuhilu
        rii_na kirjoitti:

        Kiitos! Eli eipä muuta kuin paistinlastaa ja uutta kahvaa ostamaan ja hommiin! Toivottavasti onnistuu?!! :D

        Mekanismissa on useampikin hento helposti särkyvä osa. Ainakin niitä pikkutappeja voi korvata "omatekoisilla tapeilla". Merkkihuollossa laittavat yleensä aina uuden kahvan mekanismeineen. Niitä pikkuosiakaan kun varaosana ei ole saatavissa. Se yksi muovirimpula on hankalampi, mutta senkin voi korvata omatekoisella osalla, kunhan vähän viilailee.

        Pura ja tutki ennen kuin ostat mitään kalliita koko mekanismeja. Oikeat autokorjaamot hallitsee Renunkin kahvat paremmin kuin merkkikorjaamo.


    • tuo oviongelma.

      Serkkupoika piipahti tuossa Renulla meillä. Hänen apumiehen puolen takaovi ei ensin avautunut ulkoa.
      No sitten siinä vikaantu niin, ettei se avaudu enää sisältäkään ja tällä reissulla kuskin puolen takaovi ei aukene ulkoa. Eli taitaa olla tyyppivikaa.

      eli Megane 2003 vm.

      • Pikkuhilu

        Yhteensä kuusi Meganea ja Clioa on ollut käytössä, nyt kolme. Muita ongelmia autoissa ei ole ollut kuin mainittu lukkojen todella huono kestävyys. Se puolaongelmakin on hoitunut vain yhden puolasarjan vaihdolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      3822
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1423
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1267
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1064
    5. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      58
      877
    6. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      14
      877
    7. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      870
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      849
    9. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      11
      847
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      831
    Aihe