orakkaita, suppismetsässä eilen löytyi, en niitä kyllä poiminut talteen, kanttarellin keltainen, "nuoren kanttarellin" kokonaa, jalka ja lakki, orakas kuitenkin, koska piikit helttojen sijaan. SIIS MIKÄ?
kummallisia
18+2
71293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tuo lienee
sitä aattelis, vaan kun ei, ja siinä on pitkä jalka, samanvärinen kuin lakki, joka ei kooltaan isompi kuín 5cm noin, tai 6. Tunnenrusko-orakkaan vaalean ym, yli 30v olen sienestäny, enkä ole mokomaa ennen nähnyt.
Joku kertoi äskettäin tv:ssä näistä rusko-orakkaista ja pyöritteli kädessään pitkäjalkaista orakasta. Lakin keskusta näytti samalta kuin suppilovahveron, näytti suppilolta.
Hän kertoi että näitä orakkaita on meilläkin olemassa useita erilaisia(6?).
Itse olen kerran löytänyt näitä pitkäjalkaisia, tiedän nyt missä ne tällä alueellä kasvaa. Yleensä ruskot on meillä paksuja mönttejä ja löytyy myöhälle syksyyn.
Taitaa tosiaan olla rusko-orakas. Itse pidän sen mausta kovasti ja tuoreena siitä saa herkullisen kastikkeen. Ei sovi kuivattavaksi, koska ei pehmene enää uudestaan. Pakastamista en ole kokeillut.
http://www.luonnossa.com/Sienilajit/Rusko-orakas/body_rusko-orakas.html
Ovat hyviä sieniä.
http://www.kotihiiri.com/polku/viewtopic.php?t=20830&sid=d933209f92812391b1290800af7d1a7a
valeorakas on valkoinen. Kyllä tuo on rusko-orakas, mutta niitä on tämänhetkisen tietämyksen mukaan 6 lajia.