Saattaapi olla, että Oulun nykyinen piispa valitaan arkkipiispaksi. Eikö olisi aika saada
siinä tapauksessa vl Oulun piispaksi pitkästä aikaa. Harmi, että Keijo ei viimeksi tullut valituksi.Olisi ollut hyvä piispa.
Ketä olisi varteenotettavia vl-pappeja Oulun piispaksi (siis sillä edellytyksellä, että nykyinen piispa valitaan
uudeksi arkkipiispaksi) ?
siinä tapauksessa vl Oulun piispaksi pitkästä aikaa. Harmi, että Keijo ei viimeksi tullut valituksi.Olisi ollut hyvä piispa.
Ketä olisi varteenotettavia vl-pappeja Oulun piispaksi (siis sillä edellytyksellä, että nykyinen piispa valitaan
uudeksi arkkipiispaksi) ?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tuiran tai Kiimingin kirkkoherra mitään ? Tuiralainen lienee eläkeiässä ja liekö kiinnostunutkaan.
Olisihan se metkaa kun olis yksi piispa tuomitsemassa muita piispoja kadotukseen !
**Olisihan se metkaa kun olis yksi piispa tuomitsemassa muita piispoja kadotukseen !**
vl-piispa avaisi varmaan ensimmäisenä helvetin oven.
Sillä Oulun nykyisen piispan valitseminen arkkipiispaksi lie erittäin epätodennäköistä! Arkkipiispalta tarvi-
taan kansanomaisuutta ja selkeää kristillistä linjaa.
vaihtoehto olisi Turun piispa Mäkinen, homomyönteinen heppu.
Huonot on vaihtoehdot jos noista pitäisi valita
Oulun piispan käsitysten pyörittelyä ja pahoin pelkään, että maailman mielistely johtaa
hänetkin samaan myönteisyyteen.
Tulisi ainakin vastavoima tälle maallistuvalle ja maailmallisuutta mielestelevälle menolle.
saatanan ja SRK:n yhteisille opeille kumartava piispa.
joka olisi puhtaasti Kristuksen asialla. Näyttävät olevan enempi tai vähempi vl-hapatuksen turmelemia.
Eivät kerää joukkoa Kristukselle vaan SRK-lahkolle.
Mihin sellaista tarvitaan?
Tapaninen oli vl-taustainen. Hänellä viimeistään piispana ollessaan silmät aukeni kun mm. tutustui Lutherin sakramenttiopetuksiin ja totesi vl-opin olevan sovittamattomassa ristiriidassa. Samoin hän omistautui lähetystyölle kun syvällisesti ymmärsi Jeesuksen lähetystyökäskyn, joille uskollisia vl:t pilkkaavat.
Jospa kävisi samalla tavalla - ja omakutoinen ja omalahkohenkinen tuomiohenki kaikkoaisi.
Tapaniselle valkenivat nämä asiat jo aiemmin. "Pappiseriseuran" myrskyissä hän rakkauden hengessä pyysi SRK:ta antamaan julkilausuman, jossa vakuutettaisiin sen pitäytymistä luterilaiseen tunnustukseen. Julkilausuma annettiin, muttei siinä mainittu sanaakaan luterilaisesta tunnustuksesta.
Ei muuta, kun loputkin teologit ulos ja Heikki Saari valtaan.
jos saataisiin uskovainen piispa.
uskovaisia sinun teologian mukaan?
erityisesti kuka voisi tulla kysymykseen ? Onko ehdokasta ?
vl-pikkuperkelettä ei pidä päästää piispaksi.
Ei naiivimpaa toteamusta.
SRK, pohjattomassa vallanhalussaan soisi varmaan näkevänsä vielä SRK-piispankin. Ei tule onnistumaan!
Kenttäpiispaa valittaessa viimeksi oli pätevä vl-ehdokas. Piispainkokous totesi, että vl-usko ei anna riittävästi eväitä piispana toimimiseen. Piispahan on hiippakunnan pappien paimen, ja hänen tulee kyetä sielunhoidollisiin keskusteluihin pappien kanssa. Kuvitelkaa nyt jotain lesbonaispappia ripittäytymässä vl-piispalle!!!
Olavi Voittonen ja hänen salkunkannattajaksi ja autonkuljettajaksi Aimo tietty.
oisko tämä veli pekka sopiva ?
perustaa oma lahkokirkko - vl-paavi ja vl-paavinistuin ovat jo oulussa ja kartinaalitki valittuna
Vl:llä voisi olla vaikkapa 3 piispaa, jos he eivät olisi ennen suhtautuneet niin halveksivasti pappeihin. Jos haluatte saada piispan (piispoja), niin kehottakaa kyvykkäitä nuorianne ryhtymään papeiksi.Nyt he mieluummin opiskelevat insinööreiksi ja lääkäreiksi. Ei tietysti jokaisen änkyttäjän pidä lukea papiksi, mutta nykyinen pappien määrä suhteessa vl määrään on tosi vähäinen.
lahkopappia kirkossa on liikaa - kirkon hallinossakin ja toimielimessä monikymmenkertainen liikaedustus väestömäärään nähden - valta on makiaa kunnes se lyö kynsille takaisin