Onko mitään järkeä lähteä heinäkuussa Malesiaan, sataako vai paistaako?
Jos kuitenkin päätän lähteä heinäkuussa niin milloinka olis viisainta ostaa liput jotta sais ne edukkaasti?
Malesia heinäkuussa
7
801
Vastaukset 7
- järkee vai ei
Kannattaako tulla heinäkuussa Suomeen lomalle, sataako vai paistaako?
- sataapi
Pitävätkö nämä paikkansa vai ovatko suuntaa-antavia ?
Ton mukaan sataa melkein joka toinen päivä Penangissa ainakin, mutta taitavat olla pieniä kuuroja vai kuinka on?
Kai siellä pääsee sentään ottamaan aurinkoa vai tullaanko sieltä kalpeana takaisin:( Pitäisiköhän katsoa vielä jotain arinkoisempaa paikkaa, mutta mitä?
Mikä on se aurinkoisin paikka tuolla Malesiassa heinäkuussa?
- el
Suosittelen Siaminlahden länsirannikkoa kesäisin! Itse olin viime kesä-heinäkuun vaihteessa Pulau Redangilla - paratiisissa maanpäällä - eikä siellä satanut päivääkään, ei ollut edes pilviverhoa. Eikä kyllä satanut itärannikollakaan niinä muutamana päivänä, mitä Kuala Lumpurissa rahojani tuhlasin, vaikka säätiedotukset pilviä lupailivatkin.
Mitä tilauksiin tulee, voit aivan maltilla vielä odottaa, sillä Malesiassa vietetään nyt off-seasonia maaliskuun loppuun asti. Moni majoituspaikka on siis kiinni marras-maaliskuut, joten varauksesi jää vaan netin kätköihin odottamaan työntekijköiden paluuta. Hinnat ovat siellä muutenkin edullisia ennen elokuuta, paikallisten ja etelä-eurooppalaisten lomakautta, joten varauksen ajankohta ei hintaa suuntaan tai toiseen heiluttane.
Onnittelen lomakohteen valinnastasi. Itse rakastuin Malesiaan ja pidin siitä Thaimaatakin enemmän. Ihmiset mm. puhuvat parempaa englantia. Ei pidä myöskään pelästyä maan muslimikulttuuria. Turisteille sallitaan kyllä alkoholi jne. nautintoja, vaikkei kaikki paikalliset niitä hyväksykään.
Rantakohteista suosittelen jo mainitsemaani Pulau Redangia ja etenkin Coral Redang Island Resorttia. Sukellus- ja snorkklausvedet ovat siellä mielettömät ja ranta puhdasta ihanaa valkoista hiekkaa. Iltaelämä tosin rajoittuu pieneen rantabaariin ja naapuri resortin nuorisodiskoon, mutta eipähän tule tuhlattua rahoja, kun saarelta ei pientä kioskia kummempaa ostospaikkaa löydy. Nettisivut mainostavat vain muutaman yön paketteja, mutta spostitse saat kyllä varattua yksittäisiäkin öitä haluamasi verran.
Tiomanilla olisi enemmän toimintaa, mutta rannat ja sukelluskohteet huomattavasti heikommat. Länsirannikolla sijaitseva Langawi on rantakohteista suurin ja monipuolisin. Siellä en ole itse käynyt, mutta sanovat sen olevan aivan kelpo kohde. Etenkin hieman syrjäisemmät rannat ovat säästyneet liialta turismilta.
Rantalöhöilyyn kannattaa yhdistää hieman shoppailuaikaa Kuala Lumpurissa. Kaupunki on iso, mutta siellä liikkuminen helppoa, jopa keskustassa kävellen. Taksitkin ovat halpoja ja HopOn-HopOff-bussit oiva tapa tutustua kaupungin nähtävyyksiin.- melaka
"..itärannikollakaan niinä muutamana päivänä, mitä Kuala Lumpurissa rahojani tuhlasin"
Nyt on taidettu matkailla ihan kotisohvalla.. - el
melaka kirjoitti:
"..itärannikollakaan niinä muutamana päivänä, mitä Kuala Lumpurissa rahojani tuhlasin"
Nyt on taidettu matkailla ihan kotisohvalla..Anteeksi, ajatus meni kirjoituksen edellä. Länsirannikoltahan KL löytyy. Vai voiko sitä nyt rannikoksi sanoa, meren rantaan on kuitenkin reilut 30 kilometriä matkaa. Voi vielä joku vetää vaikka herneen nenää virheestä :P
- lippuja....
Matkamessut lähenee ja matka on suunnitteilla heinäkuuksi Malesiaan. Onko siellä messuilla OIKEASTI hyviä tarjouksia vai saako halvemmalla netin kautta.
Eikö ne kohtapuoleen tule myyniin ne heinäkuun tarjoukset vai olenko ymmärtänyt väärin, vai mikä on hyvä ajankohta ostaa liput.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43629Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 49490
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22417