Enkä viitsi niiden takia lähteä mökille, matkaakin on 125km. Onko joku testannut keskiouen pakaskestävyyden, eli joko näillä yöpakkasilla jäätyy ja lasipullo halkeaa?
Mökille jäi keppanaa
Kuivakurkku_1
5550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen joskus laittanut kaljapullon pakastimeen pikajäädytykseen, mutta unohtnut sen sinne. Kalja oli umpijäässä, mutta pullo säilyi ehjänä.
Itselläni jäi mökin jääkaappiin 5 pulloa talven yli. Kaapin ovi oli auki koko talven ja mökissä kävi pakkanen varmasti. Pullot säilyi ehjänä ja maku oli hieman kärsinyt. Luulisin että hidas lämmönvaihtelu pelasti lasipullot ehjänä.
Joskus on autossa jäätynyt olutpullo hajonnut mutta se oli vaaka-asennossa. Ei ilmeisesti kestä painetta niin hyvin kuin pystyssä. En usko että hajoaa yli -5 lämpötilassa, menee vaan hileeseen.
Ei se näillä pakkasilla mihinkään mee.
Jäi talveksi kaksi 0.5 tölkkiä mökille. Toinen oli mennyt täysin pilalle, maku oli pelkkää vettä keväällä.
Toinen oli säilynyt ihan ok, oli tosi vähän pullistellut...
Mut käytännössä se on kyl soromnoo jos talven yli jää mökille vähänkään pohjosemmassa.
Missä missä ? Anna äkkiä osoote käyn hakemassa (juomassa) pois ! Tyhjät astiat saat pitää itte. Tuohan on lähes rikollista , alkoholin väärin käyttöä ! Häpeäisit.
Ja eihän tuo nyt oo matka eikä mikään noin hyvän asian takia.....