Päältäliitettävä takka

Tarkoitus laittaa takka keskelle tilaa, joten se pitää liittää hormiin päältä. Onko mahdollista, että hormi tulisi tiilestä tms. joku muu kuin teräksinen valmispiippu? Sen verran paljon näyttää olevan uutisia näistä syttyneistä tulipaloista. Kestääkö takka hormin/piipun painon, jos se on tiilestä tai jostain harkosta?
6825
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

alusta kestää painon niin harkostakin voi tehdä ja tiiltä päälle. Tiileri ei anna omille pääliliitettäville lupaa harkkopiipuille kuten ei myöskään vuolukivivalmistajat. Helposti liian raskas. Ja osa varaavasta painosta menee hukkaan eli piipulle. En suosittele.

Äänestä
  • Outo viestin sisältö..
    Mitä menee hukkaan varaavasta painosta?
    Ei ymmärrä.

    Äänestä

Miten olisi keraaminen piippu, jonka ympärillä lekaharkko (tai mikä lie onkaan)? Myydään ihan valmiina, eikä paina varaavaan takkaan verrattuna mitenkään hirveästi... Meillä tuollainen on, tosin takka seinää vasten.

Ainakin uunisepät myy kyllä mieluusti takan myös keskelle huonetta. Ihmettelen, jos eivät muut...

Takan kestokyky toki tulee jossain vaiheessa vastaan. Montako metriä pitkä piippu pitäisi olla? Meillä on vain noin neljä metriä, eli ei vielä ongelmaa.

Äänestä
  • myy keskelle huonetta takan mutta peltipiipulla. Ja kun omaani rakensin, oli harkkopiippu ehdottomasti kielletty. Painon takia.

    Jos jäkiasennus/korjaustakan teet, olet takan alustan armoilla. Niin kuin minä.

    Äänestä

  • Takkapesä kirjoitti:

    myy keskelle huonetta takan mutta peltipiipulla. Ja kun omaani rakensin, oli harkkopiippu ehdottomasti kielletty. Painon takia.

    Jos jäkiasennus/korjaustakan teet, olet takan alustan armoilla. Niin kuin minä.

    Meillä on pohjalla 120 milliä betonivalua. Sen päälle rakennettiin harkkoperusta ja siihen päälle takka hormi. Tiilerissä voi olla rakenteellisia seikkoja, jotka estävät harkkopiipun käyttöä. Kannattaa kysyä takkafirmoilta tarjoukset. Voi toki olla mahdotonta, jos on jonkinlainen rossipohja talossa eikä takkavarausta.

    Äänestä

harkkopiipulla. Piippu jouduttiin siirtämään takan etureunaan koska en halunnut kattotuoleja pilkkoa. Takka painaa tuhatkiloa ja piippu siihen päälle noin 300 kiloa. Eikä ole syttymis vaaroja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


QQCC kirjoitti:

Tarkoitus laittaa takka keskelle tilaa, joten se pitää liittää hormiin päältä. Onko mahdollista, että hormi tulisi tiilestä tms. joku muu kuin teräksinen valmispiippu? Sen verran paljon näyttää olevan uutisia näistä syttyneistä tulipaloista. Kestääkö takka hormin/piipun painon, jos se on tiilestä tai jostain harkosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu