Värinänvaimenin

Eli mistä olette ostaneet värinänvaimentimen ja mihin hintaan? onko jotain tyyppinumeroa jolla löytyy esim: vw- liikkeestä, samoin vesipumppukin. Kuinka saa sen vanhan irti,mistä ja miten lukitaan kone, (automaatti), koska ei kait jarrun painaminen riitä siihen.

Kannataako ostaa Motonetin tai Bilteman osia jakopäähän, siis tarkoitan ,että voiko niiden kestävyyteen luottaa?.
3315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Näistä jakopään osista osta tätä merkkiä ainakin laadukas jos ei motonetista saa osta sieltä mistä saat tavaran.
http://www.kaha.fi/kahaweb/category.php?cid=232
Se värinanvaimentimen kumi on aika kallis merkkiliikeessa Wolskilla maksaa jotain 180 15 prikkaa eli=195€.Wolskilla monesti osat halvemmat kuin Volvon varaosatiskillä.Katso löytyykö tätä halvempaa vaihoehtoa Kahalla

Äänestä

Hihnapyörän keskiökolosta moottori lukitaan. Potero on muuten pyöreä, mutta lukitustyökalun tartuntaa varten siinä on patti. Sorvataan, sahataan, viilataan ja hitsataan siihen sopiva holkki-varsi-yhdistelmä. Keskipultin kiristyshän on 160 Nm ja puoli kierrosta päälle, (se tekee noin 500 Nm sen puolen kierroksen loppuvaiheilla) joten hitsattavan palikan on oltava kohtalaisen lujaa tekoa. Samoin hylsytyökalujen, joilla pulttia väännetään: vääntövartta puolitoista metriä on sopiva.

Volkkarikaupasta hain hihnapyörän sillä numerolla, joka on alkuperäisessä. Uusi pyörä on hieman eri näköinen, varaosanumeron viimeinen kirjain on eri kuin alkuperäisessä.

Äänestä
  • ja tuon hihnapyörän kiinnityksessä on käytettävä aina uutta pulttia.

    Kahan jälleenmyyjien hinnat ovat ainakin tällä seudulla aina 25-50% kalliimmat verrattuna motonettiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


2,5 Tdi kirjoitti:

Eli mistä olette ostaneet värinänvaimentimen ja mihin hintaan? onko jotain tyyppinumeroa jolla löytyy esim: vw- liikkeestä, samoin vesipumppukin. Kuinka saa sen vanhan irti,mistä ja miten lukitaan kone, (automaatti), koska ei kait jarrun painaminen riitä siihen.

Kannataako ostaa Motonetin tai Bilteman osia jakopäähän, siis tarkoitan ,että voiko niiden kestävyyteen luottaa?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu