Uhrin vika jälleen

Mitäs meni ravintolaan ja sieltä kävellen kotiin, ei pidä härkkiä mamuja kävelemällä öiseen aikaan kotiin, aivan selvästi mamuilla on vain mennyt kuppi nurin ja kivekset vuotaneet spermaa yli laitojen, eli uhrin vika kun käveli näiden väärin ymmärrettyjen tielle..ihan oma vika.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009101310412723_uu.shtml
6191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

.

"että älkää menkö niihin (verovaroilla ylläpidettyihin) puistoihin itseänne tyrkyttämään"

.

Äänestä

Selvästi halusit provosoida, mietin viitsinkö edes tommosiin typeryyksiin vastinetta laittaa. Laitan nyt tämän kerran.
Kaikki luultavasti ovat samaa mieltä siitä että se ei ollut uhrin omaa syytä. Tosi ikävä tapaus, ja toivottavasti syylliset saadaan pian kiinni ja heille annettaisiin myös ankarat tuomiot. Suomessa vaan on ihan naurettavia tuomioita, mutta siitä voi taas syyttää eduskuntaa. Suomessa ihmishenki ja koskemattomuus on halpaa, mutta jos varastat nälkääsi vähän ruokaa, olet lirissä.

Kun tekijöitä ei kai ole vielä edes saatu kiinni, niin miten sinä voit olla varma että olivat mamuja? Voivat olla turistejakin. Mätämunia on jokaisessa ihmisryhmässä, ei anna ihmisestä kovin fiksua kuvaa jos tuolla tavalla yleistää kaikki ihmiset samanlaisiksi joidenkin käytöksen takia. On se niin vaikeaa monille penskoille ymmärtää itsestäänselviä asioita. Ihmisen syntyperällä tai ihonvärillä ei ole, eikä saakkaan olla, mitään tekemistä rangaistuksen kanssa. Olivat tekijät sitten keitä tahansa, samanlainen rangaistus siitä kuuluu antaa, ja annetaankin.

Äänestä
  • on suuri merkitys tehtyjen rikosten määrään ja rikosten laatuun, tumman ihonvärin eduksi, esm, joukkoraiskaukset, joukkopahoinpitelyt, ryöstöt...

    Äänestä

  • sinähän sanoit että 6 luotia ruumiiseensa saanut uhri oli itse syyllinen kun soitti poskeansa, eikö ole sama asia jos nainen kävelee seksikkäästi pukeutuneena ja humalassa puiston läpi yöllä???

    Eikö siinäkin itse kerjätä uhriksi joutumista??? HÄ?? MI)TÄ?? ainakin sun logiikalla.

    Äänestä

Kai tämä on liian vaikeata logiikkaa joillekkin. Mistä te revitte ton uhrin vika jutun? Ei tietenkään ole uhrin vika. Aika hatarat ovat noiden tekijöiden tuntomerkit kyllä, mutta toivottavasti saadaan kiinni. Se ei kumminkaan ole meidän tehtävä tuomita tai jakaa oikeutta täällä, vaan sen tekee virannomaiset. Mutta jos/kun nuo tekijät saadaan kiinni, niin se on virannomaisten tehtävä tuomita heidät, ei meidän. Kannattaa kumminkin kiinittää siihen syyhyn huomiota, että miksi he tekivät moista?

Tämä ei välttämättä päde tässä tapauksessa, mutta hyvä nyrkkisääntö kumminkin:
Jos yhteiskunta tarjoaa heille hoitoa, että he voivat käsitellä ongelmiaan, niin ei meidän kannata heitä tuomita. Siinä menee meidän verorahat kankkulankaivoon, jos heidän ongelmiaan pyritään ratkaisemaan ammattilaisen voimin ja te painatte heidän päätä takaisin pinnan alle, vaikka se ei ole teidän tehtävä tuomita tai jakaa oikeutta. Meitä on moneksi täällä ja kaikki ei toimi tai ajattele samalla tavalla, kuin sinä. Kyllä noi ammattilaiset hoitaa hommansa ja kyllä jokainen voi tehdä tästä omat johtopäätöksensä, mutta ei kannata tuomita, koska se on perkeleen hölmöä. Jos on jotain tuntomerkkejä tai on tekijät tiedossa, niin virannomaisiin yhteyttä. Mutta tällainen toiminta, ainankin sellaisissa tapauksissa, jossa tekijä/t ovat saatu kiinni on perkeleen typerää. Ihmiset eivät selviä ongelmistaan ja verorahoja palaa turhaan, jos tekijä/t eivät saa käsiteltyä ongelmiaan.

Uhriakin on hyvä muistaa kanssa. Tällaisissa asioissa perheen ja ystävien merkitys korostuu. Eikä kannata jättää ketään yksin tällaisen asian kanssa. Tällaiset asiat kannattaa puhua ammattihenkilön kanssa läpi, ettei jää mitään mielenpäälle. Mutta varmasti hän on saanut kaiken mahdollisen avun.

Kolikolla on aina kaksi puolta. Mehän tätä yhteikuntaa rakennamme. Kenellekkään ei voi antaa niskalaukausta ja näin käsitellä ongelmia, vaikka jotkut pässit ovat joskus tuollaistakin ehdoittaneet ratkaisuksi. Tämä sirkus pyörii koko ajan ja kannattaa pitää tavote kirkkaana mielessä. Eihän se ole kovin realistinen tavoite, kun tavoittelee sitä "hyvinvointi yhteiskuntaa". Mutta kannattaa silti pitää huoli siitä, että ei omalla toiminnallaan ainankaan pahenna jo muutenkin kurjaa tilannetta.

Äänestä
  • Tällä palstalla kirjoitus, että oli uhrin vika, kun pakolainen ampui häntä.
    Jos ja kun ihminen menettää malttinsa niin lujaa, että hakee aseen ja rupeaa ampumaan.
    On ihminen saatava hoitoon, toki rangaituskin teostaan.
    Jos ihminen menettää hallintakykynsä kun näkee yksinäisen naisen ja raiskaa tämän.
    On ihminen saatava hoitoon, toki rangaistuskin teostaan.
    En vain ymmärrä miksi meidän pitää maksaa siitä, että saamme näitä riskitekiöitä lisää.

    Voimme ottaa pakolaisia suomeen jonkun verran vuosittain, jos sijoitamme heidät eripuolille maata.
    Esim: 1 perhe/2 pakolaista kaupunkia kohden 5 vuoden välein.
    Näin säästyttäisiin paljolti keskittymiltä ja kotiutuminen olisi nopeampaa, kun olisi pakko pärjätä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raiskattu kirjoitti:

Mitäs meni ravintolaan ja sieltä kävellen kotiin, ei pidä härkkiä mamuja kävelemällä öiseen aikaan kotiin, aivan selvästi mamuilla on vain mennyt kuppi nurin ja kivekset vuotaneet spermaa yli laitojen, eli uhrin vika kun käveli näiden väärin ymmärrettyjen tielle..ihan oma vika.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009101310412723_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu