Laki tähän maahan sekä lapsen oikeudet
Vauvasta vaariin Yksi elämä !!!
Vauvasta vaariin Yksi elämä !!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Paljon puhutaan ja kirjoitetaan lapsen oikeuksista,niiden vaalimisesta ja parantamisesta.,mutta,mutta..Onko lapsella velvollisuuksia..?Ihmisenä toki on,mutta nimenomaan lapsena...?Lapset ovat muuttuneet,niinkuin ovat aikuisetkin..Tiedetään enemmän,toimitaan vähemmän.
Toisinaan nuorten kepeä suhtautuminen elämään on aikas käsittämätöntä,mutta sopeudutaan,sopeudutaan..Enää ei iällä kunnioitusta ansaita..Siksi tuo vauvasta vaariin Yksi elämä onkin niin "osuva".Mikä erottaa vauvan vaarista..?
Vaareja ei hoideta tai jos hoidetaan niin huonosti ja lapsista ei kukaan välitä sillä jos =
aikuiset eivät liukuhihnalla perustaisi näitä kammottavia UUSIOperheitä.
Jos joku sanoo, että lapsi / lapset ovat onnellisia uusio-perhseissä niin =
mitä vaihtareita heillä on?
Välittääkö kukaan?
On lapsia jotka ovat lyhyen elämänsä aikana olleet jo 2-3 " perheessä" kun isi/äiti / ei kestänyt vanhaa porukkaa ja on pistänyt kaiken sen tuhannen p....n pirstaleiksi JA lapset roikkuvat siinä mukana.
Jokaisella lapsella tässä maailmassa on oikeuksia mutta valitettavasti nämä "oikeudet" ovat vanhempien käsissä. Ja moniko vanhempi osaa ja pystyy todella ajattelemaan lapsen oikeuksia kun se oma "paras" on kysymyksessä. Aika harva tähän pystyy, valitettavasti. Lapset joutuu turhan usein aikuisten kiistakapulaksi ja vallan käytön välineeksi. Kun lapsen oikeuksia ajatellaan niin se on meiltä vanhemmilta "poissa". En minäkään koskaan kuvitellut elämääni niin että huolehdin lapsista täysin yksin ja elän elämääni ajatellen lapsen parasta. Mutta näin vain kävi. Parisuhdetta en osannut hoitaa niin että se olisi pysynyt kasassa. Mutta lasten parhaan osaan kuitenkin ajatella ja elää niin että lapsilla on mahdollisimman hyvä olla. Se on meidän aikuisten ja vanhempien tehtävä. Vaikka elämä heittelee meitä moneen suuntaan niin tärkeintä on että pystymme pitämään lastemme elämän mahdollisimman vakaavana ja turvallisena. Lapset kaipaavat pysyvyyttä elämäänsä ja se meidän vanhempien on heille pystyttävä järjestämään. Jos tähän ei kaksi vanhempaan pysty niin ainakin toisen vanhemman on se pysyvyys ja turvallisuus järjestettävä.