Lolo Cisulina Neonilla

Riikka

Keksimme mieheni kanssa IHANAN nimen tyttärellemme. Löysimme nimet väestörekisteristä, koska halusimme antaa nimen, joka on harvinainen, mutta kuitenkin oikea nimi. Mitä mieltä olette Lolo-tytöstämme?

7

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Usha

      Karmeampaa nimeä saa kyllä hakea kauan - ja luultavasti turhaan. Lolo?! Miksei samantien Lollo? Niitä muita nimiä en edes viitsi kommentoida.

    • Mielipide

      Siirtyy välittömästi kamalien nimien top-ten rankinlistalle!! Sorry vaan.

      • Mella

        Lolo nimestä ei kyllä käy ilmi onko tyttö vai poika. On hankala jos täytyy joko kerta sanoa koko nimi tai selittää että lapsi on tyttö.


      • vaarallista
        Mella kirjoitti:

        Lolo nimestä ei kyllä käy ilmi onko tyttö vai poika. On hankala jos täytyy joko kerta sanoa koko nimi tai selittää että lapsi on tyttö.

        Kyllä siihen tottuu, että pitää kertoa, onko kyseessä tyttö vai poika. Oma tyttäreni sai harvinaisen, suvussa kulkevan nimen, joka on kummitätini nimi ja minusta siis vain tytön nimi. Mutta yllättäen ristiäisten jälkeen osoittautui, että kovin moni luuli lasta nimen perusteella pojaksi :)

        Vaan eipä kestänyt montakaan vuotta, kun ulkonäkö alkoi paljastaa oikean sukupuolen.


    • vierailija654

      Lolo? Miksei Lola?

    • vierailija6789

      o-päätteiset tytönnimet on poikamaisia, johtuen ehkä siitä että monissa maissa o-pääte on maskuliinipääte

    • Eivor_Helovuori

      No, nyt löytyi sitten loistonimi, olisitte nyt saman tien
      kastanut Molo Kusiliina Puuvillaksi. Ei ainakaan rumempi nimi.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      81
      2886
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      80
      2376
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2218
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      17
      2157
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1666
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      11
      1463
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1257
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1120
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe