pystyyköhän tätä ottaa kotikoiraksi ei metsälle ? koiralla on todella iso piha jossa saa olla vapaana
ja tietysti viedään sitä isoille lenkeillä tipsun kanssa :)
isäntä ei ole oikee metsästysmiehiä
ja tietysti viedään sitä isoille lenkeillä tipsun kanssa :)
isäntä ei ole oikee metsästysmiehiä
Vastaukset 11
Vanhimmat
kotikoirana, mukava luonne ja kiltti.
Ainut huonopuoli on jumalaton karvanlähtö.
selvä kiitos :)!
joo ulkona on kyl aika paljo ni karvat saa sinne jäädä :)
Tämä on vähä sama asia, kuin kysyisi, että voiko Hummeria käyttää kauppakassina. :-}
Jos ette itse kerkiä-viitsi-jaksa käydä koiran kanssa metsällä, niin miten olisi, jos joku muu veisi sitä metsälle? Eli jos ottaisitte vaikka SIJOITUkSeen koiran. Eli sopisitte asian jonkun kanssa, joka vaikka asuu kerrostalossa, on allergisia perheessä, tekee matkahommia tai muuten ei pysty ottamaan koiraa, mutta tykkäisi metsästää koiran kanssa. Siinä teidän tarpeet yhtyisi, eli metsästäjä olisi varmaan valmis maksamaan osan koiran ylöspidosta ja hankintahinnasta. Sopimus toki paperilla ja riittävän tarkasti. Koirakin voisi paljon paremmin, kun saisi toteuttaa luontaista taipumustaan eli koluta metsiä ja haukkua hirville. Säästyisi kotona soffanjalat ainakin syksyllä.
Taikka sitten katsotte sellaisen koiran, jolta puuttuu riistavietti kokonaan. Kyllä niitäkin harmaissa on, mutta todella vähän. Eihän sellaista koiraa voi KÄYTTÄÄ metsällä, mutta teidän pihakoiraksi se olisi mitä mainioin.
kiitos selvästä viestistä ! aattelinki ku oon lukenu tosi paljo noist koirist ni jos löytäis vaikka jonku metsästäjän jonka kanssa vois sitte mennä isännältä puuttuu luvat yms
hirvikoirat ovat kilttejä nallekarhuja, ainakin nartut. Hyvin voi ottaa kotikoiraksi. Muista liikunta.
selvä kiitos :) aika nallekarhun näkönenki tämä uros siis kyseessä
Kotikoiraksi voi harmaan hankkia, mutta liikuntaa liikuntaa se tarvitsee paljon, kuten käyttötarkoituksesta (suurriistan ajo) voi jo päätellä. Ja lisäksi harmaat nauttivat uusien asioiden oppimisesta, kuten tokoilusta, jossa opetetaan kaiken maailman temppuja. Rotu sopii myös agilityyn, vepeen ja vetotehtäviin. Seurakoira rodusta on kehittymässä, mutta kyllä niitä kelpoja hirvikoiria löytyy monia rotuja.
Hukka-Musti - jälleen kerran vähän tietämystä teidänkin nokisen kurkihirtenne alle: harmaan norjanhirvikoiran käyttötarkoitus ei ole suurriistan AJO. Se on pysäyttävä / haukkuva rotu.
Ajon mainitsin siksi, että se kertoo jotain harmaannorjanhirvikoiran liiklunnantarpeesta. Eli kun hirvekoirat saattavat joutua ajamaan riistaa takaa pitkiäkin matkoja ennen kuin saavat sen pysäytetyksi, niin seurakoiranakin hirvikoira tarvitsee tosiaan liikuntaa. Mutta hyvä että tarkensit hirvikoiran käyttötarkoitusta.
Hukka-Musti, ei ajamaan vaan seuraamaan. Tarkkoja sanoja peliin, merkitys muuttuu hyvin äkkiä, mutta kaikkihan tämän jo ymmärsivät.
Ja ei kiitos harmaita varta vasten ainakaan pennusta lähtien seurakoiriksi, jollei minkäänlaista metsästysmahdollisuutta koiralle tarjota. Eri asia, jos joku haluaa luopua muutaman vuoden jälkeen koirasta tyytymättömyyttään tämän metsästysominaisuuksiin.
Koiralla on todella vanha riistavietti eli en suosittele pitämään vapaana ellei halua lähteä etsimään koiraa kun on lähtenyt jonkin eläimen perään. Se oli hyvä idea että saa olla isolla pihalla vapaana mutta aitaus koiralle olisi välttämötön!