Toimiva talomalli?

Tö Män

Omaa taloa mietiskelen. Onhan noita kaikenlaisia markkinoilla, mutta kun on jotenkin hankala luottaa myyjiin - puhumattakaan ahneista kiinteistövälittäjärosvoista! Siksipä mietin, että mitä jos ottaisi urakakseen rakentaa ihan oman pikkutalon itselle.

Olen viiskymppinen harrastava yksinasuja. Haen toimivaa talomallia itselle. OH K KH/KHH Saunan lisäksi MH VH ja sitten MH vieraskäyttöön ja yksi MH työhuoneeksi. Autokatos ja jonkinlainen ulkovarasto, jossa voi nikkaroida kiitos mielellään. Neliöitä ei tarvitse olla kovastikaan, kunhan asiat toimii.

Osaatteko kertoa sopivista neliömääristä ja/tai talomalleista ilman, että mennään sopivuuteen tontille, jota ei vielä ole? Mitähän tuollaisen pykääminen maksaa? Entä jos se olisi passiivitalo, niin olisiko se kuinka paljon kalliimpi?

Omat kokemukset olisivat varmaan kaikein hyödyllisimpiä.

4

985

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konkarilta

      Ensimmäinen nyrkkisääntö on, että suorakaiteen tai neliön muotoinen talo on edullisin. Jokainen käkäys ja erkkeri maksaa rungossa jopa puolet siitä mitä muu talo yhteensä. Pienellä budjetilla jos toimit, niin tee suoraseinäinen pohja, johon saat elävyyttä kuisteilla, kauniilla ovilla ja ikkunoilla.

      Toinen nyrkkisääntö on, että mitä vähemmän neliöitä talossasi on, sitä edullisemmalla pääset. Hinta määräytyy pitkälti neliöiden mukaan. Pieniin neliöihin pääset miettimällä tilojen monikäyttöisyyttä. Ulkovaraston lämmittämistä nikkarointikäyttöön ei voi pitää energiataloudellisesti hyvänä ratkaisuna, joten nikkarointihuone kannattaa tehdä talon yhteyteen. Jos teet nikkarointihuoneen, niin mieti, tarvitsetko todellakin erikseen kodinhoitohuoneen, vai voisiko samaa huonetta käyttää sekä pyykinhuoltoon että nikkarointiin? Ratkaisu voisi olla suuri (vanhanaikainen) saunan pesuhuone kylpyhuoneen sijaan. Mieti myös, voisiko vierashuone ja työhuone olla sama tila - eli voitko ajatella hankkivasi työhuoneeseen istuimeksi vuodesohvan? Näin voisit päätyä taloon, jossa on 3H K VH S Pesuhuone Autokatos. Neliöitä tarvitset minimissään taloon n. 80 autokatokseen n. 25.

      Hintaa tulee minimissään n. 1500€ neliö talon osalta (n. 120 000 €), jos on suora sähkölämmitys ja pintaratkaisut edullisia, mutta rahaa menee n. 2000 €/neliö, jos tulee parkettia, laatoitettuja tiloja ja jokin merkkikeittiö. Autokatoksen voi saada aikaan n. 5 000 €:lla, jos on ihan maapohjainen katos vaan, ja tuplasti enemmän jos on valettu lattia, sähköt ja lämmitettävä tila. Lisäksi pitää tietysti budjetoida tonttikulut ja liittymät tai kaivot.

      Passiivitalon vaatima lisäeristys seinissä ei lisää oleellisesti talon kustannuksia. Jos budjetti yhtään antaa varaa joustaa, niin suosittelen, että satsaa kunnon piippuun ja paikalla muurattuun raskaaseen ja hitaasti lämpöä luovuttavaan tiilitakkaan (esimerkiksi Tiileri). Aurinkopaneelit maksavat n. 500 €/kpl, niitä voi hankkia katolle pari-kolme kappaletta. Valitse suhteellisen pienet, lämpölasilliset (argon tai krypton tms.) ikkunat ja suuntaa ne länteen ja etelään. Ikkunoiden karmit tekevät rakenteeseen kylmäsillan, jota ei yleensä tavallisissa rakennesuunnitelmissa ole voitu ottaa huomioon. Toisin sanoen ikkunoiden karmeista yleensä vetää passiivitalossakin.

      Vielä kolmas nyrkkisääntö: jos tällaisia perusasioita kyselet, niin et varmaankaan ole talonrakennusalan ammattilainen tai muutenkaan kovin kokenut konkari näissä asioissa. Ota siis mahdollisimman valmis talopaketti ja toimitus, jossa itse korkeintaan siivoat. Jos päädyit rakentamaan, niin kerrohan mitä valitsit!

      • Insinöörin_planttu

        Konkarilta tuli todella hieno ja mietitty vastaus kysymykseen huolimatta vähäisistä lähtötiedoista. Tällaisia täällä saa lukea valitettavan harvoin!


      • hrtrtw

        on paaaaaljon muutakin kuin pelkät seinäeristeet.

        - kaikkien rakennusosien eristys
        - tiivisrakenne (!!!)
        - lämmitysjärjestelmä (tulevaisuudessa erotellaan primääri ja sekundaarienergia), Suomessa tarvitaan aina
        - ilman suunnat
        - perusten eristys => routasuojausten lisämitoitus

        Kyllä näistä alkaa kustannuksia syntymään


      • Emma emma
        hrtrtw kirjoitti:

        on paaaaaljon muutakin kuin pelkät seinäeristeet.

        - kaikkien rakennusosien eristys
        - tiivisrakenne (!!!)
        - lämmitysjärjestelmä (tulevaisuudessa erotellaan primääri ja sekundaarienergia), Suomessa tarvitaan aina
        - ilman suunnat
        - perusten eristys => routasuojausten lisämitoitus

        Kyllä näistä alkaa kustannuksia syntymään

        Passiivitalon rakentaminen ei kuitenkaan kovin paljoa kalliimmaksi tule kuin hyvin rakennetun normaalitalon rakentaminen.

        Kaikkien rakennusosien eristys on ikkunankarmien kohdalla pasiivitalossakin aika teoreettista, muutenhan rakenteet pitäisi hyvin rakennetussa talossa olla muutenkin eristettyjä. Tiivisrakenne on nykyään arkipäivää melkein talossa kuin talossa. Lämmitysjärjestelmä tarvitaan aina, myös vaihtoehtoinen lämmitysjärjestelmä pitää olla joka tapauksessa. Ilmansuunnat eivät maksa (ja toki ne pitää huomioon ottaa muutenkin talon suunnittelussa).

        Perustusten eristys => routasuojausten lisämitoitus: Pakettitaloissa on perustukset ja sokkelit yleensä eristämättömiä tai korkeintaan sokkelin eriste sisäpuolella, mutta eristeet on helppo lisätä rakenusvaiheessa eikä ne styroksit nyt niin kovan paljoa maksa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      28
      6414
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      286
      6400
    3. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      54
      6322
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      97
      5845
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      43
      5370
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4864
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4214
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3991
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3716
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3262
    Aihe