Olen ostamassa 220000km ajettua Volvo 850 autoa ja autolle on jo tehty kytkinremontti.. Onko syytä epäillä et autolla on ajettu enemmän?
850 kytkin
Peku
52410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itsellä Volvoja edellinen aj.380tkm alkuperäinen kytkin toimi hyvin ja vastasi aivan uutta kytkintä jos vertaa esim vaimon japsiin .
Nykyinen 850 aj.190tkm kytkin äänetön ja tosin hyvin irrottaa ja ottaa alhalta eli ei kulunut.
Kestäviä pelejä ja mitoitettu sopiva koko ei mene sen takia että liian pieni kytkinlevy voimaan nähden.
Autoilijoida on niin monenlaisia joku pitää aina jalkaa kytkimellä että periaatteessa luistaa jatkuvasti.
Minkäläiset omistajat ennen oli.
Olen kuullut että 140tkm meni kytkin oli omistaja vanhempi naishenkilö.
Kilometrejä epäilet katso sisusta ovensaranat penkin kyynärnoja ratin pinta j.n.e.
Tämä nyt ei liity tähän kytkinjuttuun, mutta on pakko kommentoida Volvo Purasen kirjoitustapaa.
Olkoonkin miten asiallinen kirjoitus tahansa, niin hyvään nettietikettiin kuuluu myös oikeinkirjoitus. Virkkeet ja lauseet tulee erottaa pilkulla, jollei käytetä rinnakkais-pronominia jne... (on opetettu koulussa, myös kansakoulussa!)
Ei herneitä nenään :)
En osaa paremmin kirjoittaa.
Täten lopetan tänne palstalle kirjoittamisen. Ps.tuli herne nenään.Kirjoittele sinä vinkit kun sinulla äidinkieli hallussa.
Hölmöhän meikäläinen jos yrittää autta palkaksi tulee moitteita.
Noinkin viksu mies kuin toi Puranen on, niin kannattaako ruveta mainitsemaan noinkin typerästä asiasta.Tää on Volvo keskustelu eikä mikään oikeen kirjoitus palsta.Monelle sattuu kirjoitus virheitä mutta silti niistä asia yleensä selviää.
Mulla on 95-mallin 850 farkku, ja kilsoja vasta 145000. Auto oli ekat 60000 km autovuokraamolla, jonka jälken minä sen ostin. Auto on mulla ollut kakkosautona ja hyvin kevyellä ajolla, mitään en ole sillä vetänyt (ei ole koukkuakaan), mutta kaupunkiajoa on kieltämättä suurin osa ajosta.
Kytkin ottaa kiinni nykyään erittäin ylhäältä. Kun välissä ajaa toista autoa, eron huomaa välittömästi. Oletan että kytkinremppa ei taida olla enään kaukana.
Vaihteensiirtokin hieman takertelee, ikäänkuin kytkin ei tarpeeksi hyvin irrottaisi, tai sitten vikaa on vivustoissa tai itse synkronoinnissa.
Henkisesti olen jo valmistautunut kytkinrempan teettämiseen.
Jos tuolla harkitsemallasi autolla on ajettu jo 220000km, niin kyllä siinä ajomäärässä kytkin on jo hyvinkin voitu rempata.