Kunkahan moni on huomannut, että asennuspiirustuksissa liesitaso kalusteuuni systeemi turvaetäisyydet edellyttävät 40 mm tason paksuutta? Jos 30 mm taso, niin uuni asennettava 10 mm alemmalle kuin 40 mm tason kanssa. Näin minulle selvitettiin, kun keittiöremonttia suunnittelen.
Entä kun nyt hankit tavallisen keraamisen tason ja 5 vuoden päästä induktion, turvaetäisyys uunista voi olla eri.
Eri valmistajilla varsinkin uuneissa eri mitoituksia. Miten käy kun laite hajoaa? Sopineeko uusi uuni entiseen koloon? Onko turvaetäisyys oikea liesitasoon nähden?
Ehkä päädyn lattialieteen.
Kalusteuunin ja liesitason turvaetäisyydet
5
5929
Vastaukset 5
- Tarkkana
Ilmeisesti paljon asennettu alle turvaetäisyyksien.
Ohjeita ei lueta. Jaa? Noh, itselläni näyttäisi olevan 38 millinen taso. Turvaetäisyydet tuli katsottua asenunksen yhteydessä, kai ne menivät kunnolla... :)
Uunin korkeuden tiputus ei kyllä ihan kivuttomasti ainakaan omassa järjestelmässäni menisi.
Asenna uuni ylös. Ongelma ratkaistu.- khjkhkhj
lattialiesi on mielestäni kokonaisuudessaan hyvä valinta. Lattialiesiä helpoin korjata, halpa hankkia, kun ei ole järkevää korjata, niin uuden saa aina sopimaan samaan paikkaan kalusteita muuttamatta, Miinukset erillisuunista ja tasoliedestä: Tason irroitus pöydän pinnasta vie jonkin verran aikaa kun tasoa joudutaan korjaamaan, osat usein kalliimpia kuin peruslieden, uunin ja tason kytkeminen toimimaan "kimpassa" onnistuu kun molemmat ostettu samalla kertaa samaa merkkiä, kun toisen korjaus ei syystä järkevää niin jomman kumman vaihtaminen yksin ei tahdo onnistua koska uuden laitteen kytkeminen vanhan kumppaniksi ei suju helposti. Tasojen mitat eivät ole aina samat kun ikään lisätään 5 vuotta.
- Järkeä puheisiin
Totta puhut. Korjaaminen/vaihto on tasoliesi-kalusteuunissa vaikeampaa ja kalliimpaa kuin lattialiedessä.
Olen todella nähnyt vaivaa ja vertaillut eri uuneja. Uunien korkeus ei ole standardi vaan voi eri laitteitten välillä olla lähes 20 cm eroa. Uuni kuitenkin useimmiten täytyy vaihtaa ennen koko keittiötä. Päällekkäin asennuksessa ei ole kuin ulkonäköseikka, muuta hyötyä lattialietten nähden ei juuri ole. Lisäksi minulle ei tuo ergonomiaperustelukaan mene läpi, sillä en minä jatkuvasti uunin edessä kyyki. Jos paitaa kääretortun, niin uuniin laitto ja valmiin paistoksen poisto 10 min. kuluttua ei minun selkääni pilaa, ei ede 1,5 tunnin lasagnen paisto. Joskus tuntuu, että noilla ergonomia-asioilla vouhotetaan ihan liikaa.
- mystinen keittiö
Väittävät myös että leveyssuunnassa pitää olla 40 cm turvaetäisyys lattialiesissäkin. Vanhassa keittiössä on liesi ollu seinän vieressä 45 vuotta eikä mitään ole sattunut. Vaaratilanteitakaan. Nyt kun tehdään keittiöremonttia liesi pitäis sijoittaa eri paikkaan. Pienessä kolossa ei ole paljon vaihtoehtoja. Yksi laatikosto ja sitten tiskiallas. Kolme elementtiä. Paljon ei ole pelivaraa.
Onko kukaan törmännyt vanhan talon pienessä keittiössä näihin käsittämättömiin turvamääräyksiin? Help! On nimittäin suunnittelijallakin ihmetyksen paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981057
- 119873
- 48855
- 144842
- 70667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40639Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu184591- 32559
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47538- 80530
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62524- 65516
- 39489
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i3464Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31456- 45453
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61450- 41446
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74446