Keväällä tehdyssä takassa antiikkilaasti halkeilee ja joihinkin saumoihin tulee puolen millin rakoja. Eli saumat antaa periksi. Onko korjaamaton paikka ja mistä mahtaa johtua, että saumat elää?
Laasti oli valmislaastia ja ammattimuurarikin piti olla. Pakkasta ei ollut tekohetkellä, mutta kylmä oli.
Takka sai kuivaa pari kuukautta ennen ensi lämmityksiä.
Olisko vain ominaisuus toi halkeilu, jäähtyessään raot menevät umpeen.
antiikkilaasti halkeilee
3
2432
Vastaukset
- Opsi
Eikös tämä ole antiikkilaastin kanssa ihan ominaisuus, siis että puolen millin saumoja voi syntyä jotka tietysti näkyvät kun takka on lämmin. Jos halkeamat alkavat isontumaan ja häiritsemään, niin tarvittaessa tuon voi pinnoittaa uudelleen. Käsittääkseni näillä pienillä halkeamilla ei ole mitään merkitystä takan toimintaan. Meillä on kanssa pari halkeamaa takassa, jotka eivät kylmänä edes näy.
- 1 muurari
Onko kuoritakka?
Pitää jokatapauksessa olla ainakin kerran kunnolla lämmitetty ja sitten jäähtynyt,ennenkuin pinnoitetaan.Häviää mahdolliset jännitykset.
Sen voi vetää uudelleen.Silloin se voisi olla jonkun verran lämmin.. - siististi
1 muurari kirjoitti:
Onko kuoritakka?
Pitää jokatapauksessa olla ainakin kerran kunnolla lämmitetty ja sitten jäähtynyt,ennenkuin pinnoitetaan.Häviää mahdolliset jännitykset.
Sen voi vetää uudelleen.Silloin se voisi olla jonkun verran lämmin..Ei ole kuoritakka. Pinnoitin itse uudelleen kuumana ja nyt pysyy melko hyvänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208