Olen parin viikon paasta lentamassa takaisin Suomeen Kanadasta Air Canadan ja British airwavesin valityksella. Kavin eilen Yhdysvalloissa ja ostin Zippo-sytyttimen ja 4dln pullon polttoainetta kyseiseen sytyttimeen. Sytyttimeen en ole polttoainetta laittanut, eli sytytin taysin tyhja.
Tietaako joku mika on yleinen kaytanto sytyttimien ja polttoaineiden kanssa jos menevat ruumaan? Tyhjan sytyttimen kanssa ei luulisi ongelmia tulevan (vai olenko vaarassa), mutta mitenkas on Zippo-bensan kanssa? kellaan kokemuksia, edes Finnairin osalta?
Tietaako joku mika on yleinen kaytanto sytyttimien ja polttoaineiden kanssa jos menevat ruumaan? Tyhjan sytyttimen kanssa ei luulisi ongelmia tulevan (vai olenko vaarassa), mutta mitenkas on Zippo-bensan kanssa? kellaan kokemuksia, edes Finnairin osalta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei bensaa - tai muuta tulenarkaa - koneeseen missään muodossa, joten juo pois ennen matkaa. Tyhjä zippo ehkä käsimatkatavaroihin - ei ruumaan, sieltä se varmasti poistetaan, tyhjä tai ei, jos huomataan - voit ehkäpä selittä ja näyttää että se on tyhjä. Itse kyllä lähettäisin postitse.
se polttoaine jää pois kyydistä, ei sitten ruumassa eikä käsimatkatavaroissa. Käyttämätön Zippo, myyntipakkauksessaan on ainakin ennen tullut ruumassa, mutta tuo postittaminen on hyvä vaihtoehto!
Olen jo Zipon tayttanyt kokeilun vuoksi,mutta akkiahan ne bensat sielta pois polttaa ja pistaa vain pakettiin takaisin.
Nama nykyiset saannot ovat melko huvittavia normaalien rehtien matkustajien nakokulmasta. ihan kuin mina aikoisin sen koneen rajayttaa silla matkalla. Vahan samaan tapaan kuin lahti kasimatkatavaroista pois sakset Heathrown kentalla, ilmeisesti olin heidan mielestaan suunnitellut tappavani jonkun (oli muuten erittain huonoa palvelua siella).
Joo, eiväthän nuo varsinaisesti terroristeja jotka ovat asiantuntevia ja valmiita kuolemaan asiansa vuoksi estä, mutta ainakin tuontyyppisillä turvatoimilla voidaan estää ns. kahelien päähänpistot.