Mikä versio kuuluu tulla uuteen miniin

Uusi mac

Moikka, hei olen alustavasti ajatellut siirtymistä pc:stä miniin ja olisin kiinnostunut kuuluuko siihen tulla uutena tuo uudempi ohjelmisto versio olikohan se 10.6.?
Kävin tänään Gigantissa ja sanoivat siellä, että tulee heillä 10.5 ja päivitys maksaisi netistä "pikkuisen" jos haluisi päivittää uudempaan ohjelmistoversioon.

Kiitoksia vastauksista;)

2

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mäkkitupalainen

      Kyllä uuden systeemin julkaisun jälkeen sen pitää saada uuden koneen mukana. Päivitysmaksu on oikeutettu vain, jos hankkii koneen ennen uuden järjestelmän julkaisua ja silloinkin kunnon kauppiaat toimittavat sen asiakkaalle ilman lisämaksua, jos on kyse lyhyestä aikaerosta.

      Gigantti ilmeisesti yrittää päästä vanhasta varastosta eroon kepulikonstein… :-(

    • rrr

      Njoo, siis periaatteessa kyllä. Elikäs ne koneet, jotka on valmistettu ja lähetetty jämyille ja myyty 1 kk. ennen 10.6:n julkaisua, ovat oikeutettuja saamaan uuden 10.6 -käyttislevyn Applelta tilaamalla postikuluja (n. 8,5 egee) vastaan.
      Nyt jos ostat uusimman mahdollisen minin, voit vaatia sen uudella käyttiksellä, mutta jämynhän ei ole pakko myydä, koskapa myyjä valitsee asiakkaansa.
      Osta se kone sellaiselta jälleenmyyjältä, joka myy sen sulle valmiiksi uudella käyttispaketilla tai päivitysDVD:llä varustettuna.
      HUOM!
      Retail-paketti ja tuollainen halpa päivityspaketti ovat sitten ihan eri asia.
      Päivityspaketti vain päivittää olemassaolevan käyttiksen siihen 10.6:een.
      Retail-paketilla voidaan tehdä täysin puhdas uusi käyttisasennus.
      Retail-pakettihan on hirveän kallis - peräti taisi olla 29 euroa.

      Ja joo, Gigantin halpa mainehan perustuu juuri siihen, että se myy halvalla vain tiettyjä massaostettuja tuotteita....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      195
      10856
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      35
      1597
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe