Eikö lipet mene enää kaupaksi?

Artzi Suomesta

No voihan v, sanoisin, jos olisin trokari. Ei tullut kultakaivosta tästäkään konsertista lippujen trokaajille. Kyllä mua harmittaa!

Huuto.netissä kun hintoja katselee, niin eipä siellä paljoa katetta oteta U2:n lipuista. Melkein menee ostohintaan, jos ei hieman allekin. Ja jos joltain onkin mopo karannut ja lipuista pyydetään järjettömiä hintoja, niin eipä ole huutoja tullut. Kyllä tekee gutaa!

Hahahahahahahah! Kyllä, olen vahingoniloinen. Ja mikä parasta, nyt ne henkilöt, jotka ihan oikeasti haluavat konserttiin, saavat lippuja normaalihinnalla, jos ei peräti hieman halvemmalla.

Artzi Suomesta

6

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jussihki

      Hienoa sinänsä.
      Ja jos kukaan ei nyt ostaisi edes niillä alennetuilla hinnoilla, niin loppuisi tuo trokaaminen suurimmalta osalta - ja ensi kerralla oikeat konserttikävijät voisivat ostaa liput suoraan lippukaupasta ja ne kaupan systeemitkin kestäisi paremmin.
      Mutta turha lienee toivoa, kyllähän ihmiset ostaa kun "halvalla" saa. SuloVilenit asialla.

    • abcdef

      ...on kuitenkin aina kaksi puolta..
      Juu, se on väärin että jotkut harrastaa tota trokausta: ostetaan maksimimäärä lippuja jotka myydään kalliimmalla eteenpäin, eli kyseessä pelkästään rahanteko. Tässä tietysti viedään oikealta fanilta mahdollisuus saada liput normihinnalla. Toisaalta aina kun niitä ei kallilla aina saa kaupaksi niin ne joutuu myymään alihintaan, eli myyjä jää tappiolle. Ja tää tietysti on ostajan kannalta hyvä juttu.

      Sitten tulee se Mutta: On tilanteita joissa oikea fani ei vaan saanut lippuja oikeassa lipunmyynnissä (kuinkahan moni suomalainenkin jäi ilman kuka liput halusi...). Sitten täytyy turvautua trokareiden myymiin lippuihin. Mutta siinä tilanteessa voittaa kumpikin: trokari saa lipuista voittoa ja onnellinen fani saa liput ja varmaan ihan mielellään maksaa ylihintaa siinä tapauksessa.

      Itselle kävi Madonnan kanssa niin: en saanut lippuja kun kaikki meni heti, ostin netistä ja maksoin itteni kipeeksi, mutta sain hemmetin hienon kokemuksen ja sanon että kannatti maksaa!!

      Itehän kaikki päättää mistä maksaa, ei kukaan varmaan ostaa rahalla mitä ei ole...

      • hmmmmmmmmmmmmmmmmm

        Ei mee toi esitys läpi.


      • juupajuu1

        No mutta satutko tajuamaan edes että JOS ei olisi trokareita, kaikki liput ei menisi välttämättä heti , saisit liput eikä tarvitsisi turvautua trokareihin!!!! Eli trokarit ei todellakaan ole mitään laupiaita samarialaisia hyväntekijöitä


      • tonobono
        juupajuu1 kirjoitti:

        No mutta satutko tajuamaan edes että JOS ei olisi trokareita, kaikki liput ei menisi välttämättä heti , saisit liput eikä tarvitsisi turvautua trokareihin!!!! Eli trokarit ei todellakaan ole mitään laupiaita samarialaisia hyväntekijöitä

        Luuletteko te tosissaan, että liput ei menis muuten heti ilman "trokareita". 45000 lippua, joista prosentti menee ehkä "trokareille" eli ihan yhtä nopeesti ne liput menee joka tapauksessa. Keksikää jo jotain muita itkuvirsiä kuin trokari sitä ja trokari tätä. Älkää ostako niiltä, thats it!


    • muaahhhah

      Vitun trokarit siitäs saitte

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      47
      4781
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      20
      4504
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      80
      3596
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3573
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3527
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      99
      3380
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2896
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      2870
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2539
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      31
      2134
    Aihe