Eikö lipet mene enää kaupaksi?

No voihan v, sanoisin, jos olisin trokari. Ei tullut kultakaivosta tästäkään konsertista lippujen trokaajille. Kyllä mua harmittaa!

Huuto.netissä kun hintoja katselee, niin eipä siellä paljoa katetta oteta U2:n lipuista. Melkein menee ostohintaan, jos ei hieman allekin. Ja jos joltain onkin mopo karannut ja lipuista pyydetään järjettömiä hintoja, niin eipä ole huutoja tullut. Kyllä tekee gutaa!

Hahahahahahahah! Kyllä, olen vahingoniloinen. Ja mikä parasta, nyt ne henkilöt, jotka ihan oikeasti haluavat konserttiin, saavat lippuja normaalihinnalla, jos ei peräti hieman halvemmalla.

Artzi Suomesta
6634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hienoa sinänsä.
Ja jos kukaan ei nyt ostaisi edes niillä alennetuilla hinnoilla, niin loppuisi tuo trokaaminen suurimmalta osalta - ja ensi kerralla oikeat konserttikävijät voisivat ostaa liput suoraan lippukaupasta ja ne kaupan systeemitkin kestäisi paremmin.
Mutta turha lienee toivoa, kyllähän ihmiset ostaa kun "halvalla" saa. SuloVilenit asialla.

Äänestä

...on kuitenkin aina kaksi puolta..
Juu, se on väärin että jotkut harrastaa tota trokausta: ostetaan maksimimäärä lippuja jotka myydään kalliimmalla eteenpäin, eli kyseessä pelkästään rahanteko. Tässä tietysti viedään oikealta fanilta mahdollisuus saada liput normihinnalla. Toisaalta aina kun niitä ei kallilla aina saa kaupaksi niin ne joutuu myymään alihintaan, eli myyjä jää tappiolle. Ja tää tietysti on ostajan kannalta hyvä juttu.

Sitten tulee se Mutta: On tilanteita joissa oikea fani ei vaan saanut lippuja oikeassa lipunmyynnissä (kuinkahan moni suomalainenkin jäi ilman kuka liput halusi...). Sitten täytyy turvautua trokareiden myymiin lippuihin. Mutta siinä tilanteessa voittaa kumpikin: trokari saa lipuista voittoa ja onnellinen fani saa liput ja varmaan ihan mielellään maksaa ylihintaa siinä tapauksessa.

Itselle kävi Madonnan kanssa niin: en saanut lippuja kun kaikki meni heti, ostin netistä ja maksoin itteni kipeeksi, mutta sain hemmetin hienon kokemuksen ja sanon että kannatti maksaa!!

Itehän kaikki päättää mistä maksaa, ei kukaan varmaan ostaa rahalla mitä ei ole...

Äänestä
  • Ei mee toi esitys läpi.

    Äänestä

  • No mutta satutko tajuamaan edes että JOS ei olisi trokareita, kaikki liput ei menisi välttämättä heti , saisit liput eikä tarvitsisi turvautua trokareihin!!!! Eli trokarit ei todellakaan ole mitään laupiaita samarialaisia hyväntekijöitä

    Äänestä

  • juupajuu1 kirjoitti:

    No mutta satutko tajuamaan edes että JOS ei olisi trokareita, kaikki liput ei menisi välttämättä heti , saisit liput eikä tarvitsisi turvautua trokareihin!!!! Eli trokarit ei todellakaan ole mitään laupiaita samarialaisia hyväntekijöitä

    Luuletteko te tosissaan, että liput ei menis muuten heti ilman "trokareita". 45000 lippua, joista prosentti menee ehkä "trokareille" eli ihan yhtä nopeesti ne liput menee joka tapauksessa. Keksikää jo jotain muita itkuvirsiä kuin trokari sitä ja trokari tätä. Älkää ostako niiltä, thats it!

    Äänestä

Vitun trokarit siitäs saitte

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Artzi Suomesta kirjoitti:

No voihan v, sanoisin, jos olisin trokari. Ei tullut kultakaivosta tästäkään konsertista lippujen trokaajille. Kyllä mua harmittaa!

Huuto.netissä kun hintoja katselee, niin eipä siellä paljoa katetta oteta U2:n lipuista. Melkein menee ostohintaan, jos ei hieman allekin. Ja jos joltain onkin mopo karannut ja lipuista pyydetään järjettömiä hintoja, niin eipä ole huutoja tullut. Kyllä tekee gutaa!

Hahahahahahahah! Kyllä, olen vahingoniloinen. Ja mikä parasta, nyt ne henkilöt, jotka ihan oikeasti haluavat konserttiin, saavat lippuja normaalihinnalla, jos ei peräti hieman halvemmalla.

Artzi Suomesta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu