Uusi kotipalvelin

speksejä

Softapuoli on jo mietittynä mutta rauta on viellä hakusessa. Tälläkertaa en aijo tehdä mistään vanhasta tunkista palvelinta tarkoitus olisi ostaa ihan uusi järkevä kotiin sopiva "palvelin"

Speksit voisi olla seuraavanlaiset.

SATA levyjä saisi sopia 3 (raid 5) hotswap plussaa
Rautatason raid tai sitten voisi hankkia erillisen raid ohjaimen
Hiljaninen tämä on se vaikea
Cpu mielellään Atom voidaan helposti tinkiä.
äänikorteilla näytönohjaimilla ei mitään merkitystä.

Hintakatoksi voisi laittaa 1000€ ilman levyjä. Ehdottakaa malleja joku vähän isompi barbone Atom runko olisi varmasti hyvä lähtökohta. Ei jaksaisi lähteä kasaamaan osista...

10

1419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • q

      > SATA levyjä saisi sopia 3 (raid 5) hotswap plussaa

      Halpa miditorni käy. Hotswap on kotikäytössä turha.

      > Rautatason raid tai sitten voisi hankkia erillisen raid ohjaimen

      Kotipalvelimessa eri rautaraidia tarvita. Softaraid ajaa saman asian.

      > Hiljaninen tämä on se vaikea

      Vie kellariin.

      > Cpu mielellään Atom voidaan helposti tinkiä.

      Mikä tahansa jaksaa kotiserveriä pyörittää.

      > äänikorteilla näytönohjaimilla ei mitään merkitystä.

      Aivan.

      • speksit

        Tyypillinen suoli24.fi viesti. Kysyin noihin spekseihin palvelinrunkoa en halua tietää mielipidettäsi softa/rauta raidiin tai hotswap levyjen tarpeellisuudesta. Kellaria tms tilaa mistä saisin eternetin minulla ei ole joten pois laskusta. Haen yhä yllämainitun kaltaista runkoa.

        CPU kuorman tiedän vain minä enhän edes ole speksannut mihin tarpeisiin kone tulee. Eli et voi sanoa tarpeistani tässäkään suhteessa mitään.


    • helppoo-on

      http://www.embeddedpc.net/eBox2300/tabid/110/Default.aspx

      Ton tyyppinen, jossa esim. ssd levy :llä ?

      Ei oo liikkuvia osia --> hiljainen ja kestävä.

      Mulla tolla pikkuserverinä debian asennuksella, ei vois vaivattomampaa olla. Kaksi nopeeta ssd levyä, joista toinen varalevynä tehty diskdumpilla.

      • speksejä

        Siis palvelimen pääasiallinen tarkoitus olisi olla levypalvelimena esim 3*1.5terasia levyjä. Muuten kyllä ihan mielenkiintoinen purkki.


    • atomi-pohjaisia

      emoja ei näemmä löydy kuin yhdellä pci-paikalla eikä muita liitäntöjä emoilta löydy. Tarvit siis jonkun celleri emon 4x pci-e paikalla ja siihen kiinni tollanen

      http://www.linuxkauppa.fi/tuote/114

      Lisäksi hot swapia varten tollasen

      http://www.linuxkauppa.fi/tuote/1994

      Koteloksi tulee siis atx-kotelo kun tuo hot swap ei muistaakseni mahdu kahteen 5,25" paikkaan.

      Kyllä se siitä lähtee.

      • tuli näemmä

      • speksejä

        Enpä tiennyt että tuollaisia erikseen hankittavia hotswap systeemejä on olemassa? Näköjään supermicrolla on omansa. http://www.supermicro.com/products/accessories/mobilerack/CSE-M35T-1.cfm Damicon hinta näyttää olevan 161€ tuossa näyttää olevan 1kpl 90mm tuuletin eli voisi kuvitella että on kohtuu hiljainen?

        Enää joku peruskoppa emo ja 3ware tai Areca ARC on molemmista erittäin hyviä kokemuksia Areca hakkaa kyllä 3waren 100-0 raid 5 järjestelmissä. Mutta näyttää että koko systeemin saa helposti alle 1000€

        kiitoksia linkistä.


      • kotipalvelin
        speksejä kirjoitti:

        Enpä tiennyt että tuollaisia erikseen hankittavia hotswap systeemejä on olemassa? Näköjään supermicrolla on omansa. http://www.supermicro.com/products/accessories/mobilerack/CSE-M35T-1.cfm Damicon hinta näyttää olevan 161€ tuossa näyttää olevan 1kpl 90mm tuuletin eli voisi kuvitella että on kohtuu hiljainen?

        Enää joku peruskoppa emo ja 3ware tai Areca ARC on molemmista erittäin hyviä kokemuksia Areca hakkaa kyllä 3waren 100-0 raid 5 järjestelmissä. Mutta näyttää että koko systeemin saa helposti alle 1000€

        kiitoksia linkistä.

        Itselläni on kaksi noita Supermicron CSE-M35T1 koteloita, ja oon liikkeellä ostamassa kolmatta. Tuuletin, joka laitteen takana on on optimoitu ilmeisesti kestävyyttä ja serverioloja ajatellen, ei ole nimittäin lähellekään hiljaista! Kun ekan kerran pistin laitteen päälle sen omilla tuulettimilla, meinasi korvatulpille tulla käyttöä :)

        Mutta ei hätä tämän näkönen. Stock-tuuletin ulos, ja tilalle esim. Noctuan hiljanen 92mm tuuletin. Ehdoton "modaus" jos meinaat samassa huoneessa olla koneen kanssa.

        Muuten, Supermicron kyseinen levykotelo on paras kotelo, ja voin suositella sitä helposti. Vielä kun kotelon ruuvaa tornikoteloon niin, että tunkee väliin vähän polkupyörän sisäkumia tärinänvaimentimeksi, avot.


    • speksejä

      Tätä nyt pyöritellyt ja ihmetepllyt mitä tekisi. Unelma vaihtoehtoa ei oikein taida olla. Noi erikseen ostettavissa olevat hotswap kehikot vaatii aika ison rungon mihin ne laittaa ja hintaa tulee kuitenkin koko kokoonpanolle melkoisesti. Päädyin siihen että ostan QNAP TS-509 773.90 € levyt alkuun varmaan 2*1.5T levyt 102.90 € eli hintaa tälle 980€

      Tuo nassi sisältää Celeron 1.6 cpun 1Gb ram Ubuntu pohjainen käyttis, ja paljon tuntuu olevan softaa mitä voi asennella mm Apache irssi Postgres Tomcat erillaisia Torrent työkaluja streamaus servereitä leffoille musiikille. IGb rammia on palvelinmielessä aika vähän mutta tätä saa lisättyä myöhemmin purkissa on 2 SO dimm paikkaa ja moni on asentanut tähän 4Gb rammia ja silloin ei ole enää paljoa ahdistele muistimäärät.

      Cpu riittää varmasti pitkään mutta lisää foorumeilta etsiskelyä pitäähän celeron soketissa toimia DualCore
      ja tällaista raporttia löytyy.


      My findings.....
      Drag and drop large-same folder of photos from/to vista64 with newer single raptor 150 sata, Gigabite D-link switch at default.

      orig: 1.6
      Nas to Desktop 35-38mb
      Desktop to Nas 35-36mb

      new e7600
      Nas to Desktop 38-40mb
      Desktop to Nas 70-73mb

      e7600 näytti olevan nopein CPU mitä oli testattu ja 3.06 dualcore on jo ihan nopee cpu. Tällaista joululahjaa ajattelin itselleni ostaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      261
      14286
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      63
      7245
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      207
      7048
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      42
      5064
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      111
      4839
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4694
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      83
      4435
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4391
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4142
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3938
    Aihe