On hyvää toivoa että kiinteistöveroni laskee tulevaisuudessa.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Energiapihi talo voi laskea kiinteistöveroa tulevaisuudessa /1135250026748
Vanha talo on energiasaneerattu ja siinä on maalämpö jolla pitäisi olla kaiken järjen mukaan eri lämmitysmuodoista alhaisin hiilijalanjälki.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Energiapihi talo voi laskea kiinteistöveroa tulevaisuudessa /1135250026748
Vanha talo on energiasaneerattu ja siinä on maalämpö jolla pitäisi olla kaiken järjen mukaan eri lämmitysmuodoista alhaisin hiilijalanjälki.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Johan olet saanut palkinnoksi pienemmän energiankulutuksen ja kaiken maailman muiden veromaksajien tuet saneerauksiisi. Tuollaiset osamitoitetut suorasähkömaalämmöt kuormittavat sähköverkkoa huippupakkasilla ikävästi. Ja vielä haluat muilla maksattaa kiinteistöverosikin.
Minäkin rakennan "ekotalon" ja säästyneellä kiinteistöverolla lämmitän uima-allasta ja pihalaatoitusta.
Kyllä, maksettava energiankulutukseni on laskenut huomattavasti. Kiitos siitä kuuluu pelkästään itselleni, koska olen investoinut maalämpöön täysin itse ilman mitään tukiaisia.
Yhteiskunta taas hyötyy minun investoinnistani koska öljyntuonti vähenee ym. ja maa sillä tavalla vaurastuu. Kalliolämpö on täysin kotimaista energiaa, toisin kuin esim. hiilellä tuotettu kaukolämpö.
Jos yhteiskunta haluaa kannustaa muitakin tähän niin on asiallista ottaa se hiukan huomioon verotuksessa. Vastaavasti, ne jotka haluavat jatkaa tuontienergiariippuvuutta eivät ansaitse samoja veronalennuksia.
Mitä tukia saa yhteiskunnalta, jos laittaa esim. ilmalämpöpumpun ?
Vuonna 2002 ei ainakaan saanut sentin senttiä maalämpöpumpun laitosta. Vaan silloin olivat jopa jotkut poliitikot sitä mieltä, et pitäisi maksaa jotain ylimääräistä tälle yhteiskunnalle?
Silti samat poliitikot ovat päättänet lämmittää "ilmaisella" energialla katuja ja toreja, siis talvella.
Itsekin ottaisin mielellään tuollaista "ilmaista energiaa"( Siis näin he sen kertovat äänestäjille, että olisi ilmaista?). Mutta ei ole vielä seitsemän vuoden aikana näkynyt, tuojaa tuolle energialle.
Kysynyt olen asiaa tietenkin, koska nuo samat kaukolämpöputket ovat neljän metrin päässä mökkini seinästä.
>> Mitä tukia saa yhteiskunnalta, jos laittaa esim. ilmalämpöpumpun ?
Sanovat sitä kotitalousvähennykseksi.
Ekonomisuus ja ekologisuus nousee uuteen arvoon, jos asuntoministerin ehdotus jopa kiinteistöveron kokonaisesta poistamisesta erityisen energiataloudellisilta taloilta astuu voimaan.
Pellettilämmityksessä laskennallinen hiilidioksidipäästö 0%
Toisilla on,toisilla ei....
Öljylämmityksessä laskennallinen hiilidioksidipäästö 0%. Siinäkin poltossa vapautuu vain aikanaan öljyyn sitoutunut hiili. Samoin kuin puun poltossa.
lämmitän, eli nolla hiilidioksiidia!!
Öljyssä vapautuu kyllä öljyyn sitoutunut hiili. Se sitoutui sinne ainakin miljoonia vuosia sitten.
Puussa vapautuva hiili sitoutui sinne kymmeniä vuosia sitten.
On siinä eroa.
Mutta tärkein ero on suunnitellussa verotuksessa. Öljylämmitys taitaa jäädä siihen kalleimpaan luokkaan, oli sitoutumisesta itse mitä mieltä tahansa.
Pelletit saattavat tulla aika lailla edulliseen luokkaan, samantapaiseen kuin maalämpö. Mutta poliittisia päätöksiä on paha ennakoida.
Ilmestyykö pelletti tontillesi hevospelillä vai teetkö ne itse ? Normaali kuorma-autoilu ei ole kovin CO2-vapaata.
Ei se kellään laske, joilla vain voi nousta enemmän. Eihän se maalämmön pumppaus ilmaista ole, mutta kyllä sillä voi puolittaa lämmitysjärjestelmän sähkönkulutuksen. Ihan ok ratkaisu, jos talo on sopivassa savikossa.
maksan tyhjästä tontista kiinteistöveroa...paljonkohan se kuluttaa energiia tällähetkellä?