Googlet, Vihtorit ja muut viritykset

Oppia ikä kaikki

...ja taas säästyi pitkä penni, vai pitäisikö sanoa, että sentti...

Sain puhelun Vihtorilta. Tarjolla oli sponsorilinkki Googlessa ja 1000 kilkkauksen kauppa olisi maksanut nyt vain 1295 € (alv 0%). Kaupanpäälle oli tarjolla kävijäseuranta. Onneksi olen tutkinut keskustelupalstoja. Vihtori ja sen tapa kaupitella asioita oli siis varsin hyvin ennalta tiedossa. Torjuin tarjouksen. Myyjä puhui aivan puuta heinää. Hän mm. väitti, että meidän näkyvyys hakutuloksissa on heikko. Meille tärkeimmällä hakusanalla meidät kuitenkin mainitaan ensimmäisellä hakutulos-sivulla luonnollisissa hakutuloksissa peräti 8 kertaa. Kysymykseeni, mikä hänen mielestään on sitten hyvä näkyvyys, en tämän jälkeen saanut enää vastausta. Keskustelu siirtyi kaupantekijäisiin, eli kävijäseurantaan. Myös sen suhteen kaveriparka oli metsässä. He olivat kuullemma saaneet juuri uuden päivitetyn version ja olivat olleet asian tiimoilta kokonaisen päivän koulutuksessa. Heidän seurantansa olisisi yksi tämän hetken parhaimmista. Kerroin, että meillä on jo todella hyvä kävijäseuranta, joka perusasioiden lisäksi kertoo mm. vierailijan käyttöjärjestelmän, selaimen, asennetut flash-palyerit, näytön resoluutiot jne. jne. Tämä tuli hänelle yllätyksenä. Hän ei tiennytkään, että kaikki tuo tosiaan on mahdollista saada tietää. Kyllä se on ja paljon paljon muuta! Totesimme yhdessä, ettei Vihtorilla taida olla meille mitään tarjottavaa. Kiitos ja kuulemiin.

Minulle on yrityksessämme delegoitu internet-markkinointi - valitettavasti. Edeltäjäni on saanut aikaan yhden jos toisen hyödyttömän Google-virityksen. Olen huvittuneena seurannut tätä sekoilua vierestä. Rahaa palaa, mitään ei tapahdu. Klikkaukset kuluu, kauppias soittaa, uusia ostetaan ja taas; mitään ei tapahdu! Missä tässä on meidän hyöty? Meillä on riippumaton kävijäseuranta. Hyvä sellainen. He eivät halua myydä meille mitään muuta, kuin tietoa. Mahdollisimmaan tarkkaa sellaista. Sen mukaan mikään kampanjaviritys ei millään tavoin näy meidän sivujen kävijämäärissä. Hmmm... pistää hieman miettimään, mistä tässä Google-hypessä on oikein kysymys ?!? Olisin useamman kerran halunnut soittaa Googlelle, muuta se ei vain ole mahdollista. Ihmeellinen yritys. Ehkä yhteydenotto sinne on tarkoituksella mahdotonta. Ehkä monilla muillakin olisi heille kysymyksiä. Kiusallisia sellaisia.

Heti tämän "uuden pestin" alkaijaiseksi tein Eniron kanssa kaupat kelluvasta bannerista. Sopimukseen kuului myös näkyvyys useilla muilla alueilla. Oli aika kallis kauppa. Monta tuhatta euroa. Tämä räjäytti pankin. Kävijämäärät pomppasi monin kertaisiksi nopeasti. Sain puhelun yrityksestä, minkä palvelimella sivumme ovat. Pitäisi kuulemma tarkastaa sopimusehtoja, mikäli liikkennöintimäärät pysyy tällä tasolla. Näistä määristä ei ole sovittu. Sain kuulla, että se on täysin heidän hyvän tahtoisuuttaan, etteivät ole lähteneet rajoittamaan liikennettä. Hyvä niin ja tarkastetaan, mikäs siinä!

Olen tehnyt päätöksen, että otan etäisyyttä Googleen. Vanhat sopimukset saavat päättyä. Mitään uusia Googleen liittyviä sopimuksia ei tehdä. Tätä on jatkunut jo yli vuodenpäivät ja tiedättekö mitä? Myöskään tämä Googlea boikotoiva päätös ei näy millään tavoin sivujemme kävijämäärissä. Suoraan sanottuna, jotenkin aavistin tämän, mutta olin taas toisaalta kuitenkin hieman hämmästynyt - SE on siis totta!

Hmmm... mihin nuo maksetut klikkaukset oikein menevät...?!? Jos joku tietää, kertokaa ihmeessä!

11

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisää oppia...

      En tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa. Aikamoista soopaa kirjoittelet itsekin.

      Jos teillä on edes jonkinnäköinen kävijäseuranta, niin kyllähän sen pitäisi kertoa hyvin tarkasti sen mitä liikennettä ja mistä teille tulee, myös sen mitä tulee Googlen luonnollisesta hausta ja mahdollisista maksetuista mainoksista.
      Se lienee tärkeämpää noin niin kuin markkinoijankin kannalta kuin se, mikä flash-player tai resoluutio kenelläkin on...

      Googlessa ei ole mitään hypeä, sitä vaan sattuu käyttämään 98% kaikista suomalaisista internetin käyttäjistä ja sitä kautta vaan satutaan tekemään Suomessa yli 10 miljoonaa hakua joka päivä.

      Jos Eniron kelluvalla bannerilla olet saanut kävijämääräsi räjähtämään, niin olisi kiva tietää mikä on ollut liikenteen lähtötaso? Ei mikään kummoinen, sen voin sanoa 100% varmasti.

      Oletkos muuten seurannut että mitä tämä kävijämäärien ns. räjähtäminen on vaikuttanut, mitä nämä kävijät ovat tehneet sivuillanne, kauan ovat siellä viipyneet, mikä on bounce rate, jne...

      Niin, ja tuohon viimeiseen kysymykseesi vielä vastaus.
      Klikkaukset maksetusta mainonnasta, aivan kuten luonnollisesta hakutuloksestakin menevät, yllätys yllätys, kyseisen yriyksen kotisivuille ja siellä siihen paikkaan mihin ne halutaan johtaa ;)

      Jos tarvitset apua näissä asioissa, niin laita ihmeessä yhteystietosi ja jutellaan lisää..

      nim. 7 vuoden kokemus onlinemainonnasta ja -liiketoiminnasta sekä ostajan että myyjän puolella.

      • Kaiken oppinut

        Niin se koira älähtää kun keppi kolahtaa !


      • Oppia ikä kaikki

        Enpä taida antaa yhteystietojani. Miksi antaisin? Olet sitä porukkaa, joita soittellee keskimääriin 2-3 kappaletta kuukaudessa. Edustat aina alan suurinta yritysta tai ainakin parasta. Tai jos ei näin, niin olet itse paras optimoija tai ainakin teillä työskentelee sellainen. Tulokset eivät vaan koskaan kohtaa näitä myyntipuheita. Tästä on kokemusta pilvin pimein. Meillä ei ole käyttöä sinulle. Meillä on tälläkin hetkellä optimointisopimus alan parhaan miehen kanssa. Näin hänestä väitettiin. Ainakin yritys miehen takana on keskitasoa suurempi. Suorastaan vakuuttava. Tuloksia hän ei ole saanut aikaan. Ei hänestä enää ole edes kuulunut mitään. Ainoa elonmerkki miehestä on raportti sähköpostissa joka maanantai. Sekin näyttää olevan peräisin Googlelta. Onneksi sopimus on iltapuolella. Tosin tämä tietää kohtapuolin taas uutta myyntipuhelua. Siinä aion häneltä kysyä, että jos hän on paras, miksei hänen edustamansa yritys löydy Googlesta ensimmäisten 30 hakutuloksen joukosta? Tästähän sopimuksessa oli mm. kysymys; nostaa sijoitusta hakutuloksissa. Näin ei ole tapahtunut. Me olemme maksaneet laskun, hän ei ole toimittanut tuottetta.

        Sopaa kirjoituksessani ei ollut. En jaksanut edes asiaa väritellä. Kysyit, että olenko seurannut kävijöiden käyttäymistä sivullamme? Kyllä, erittäin tarkasti. Myös seurantapalvelun tukihenkilön avustuksella, joka ei pelkästään selitä niitä, vaan vetää niistä hyviä johtopäätöksiä ja ehdottaa tulosten perusteella jopa toimenpiteitä. Hänen tässä optimoija pitäisi olla. Pitääkin ehdottaa...! Seurantapalvelun muista ominaisuuksista, kuten flash-palyerit, resoluutiot jne. jne., olen samaa mieltä; ne eivät ole tärkeitä. Eivät ainakaan meille. Meidän sivujen ulkoasu on melko "konservatiivinen". Ei mitään Tokio by Night -meinikiä, missä joka puolella välkkyy ja vilkkuu. Talven kampanjaan tulee lievä ulkoasun muutos, missä suurimpana uudistuksena animaatio. Ehkäpä tämän jälkeen noillakin asioilla on suurempi painoarvo. Muiden kommenttiesi perusteella vetäisin sen johtopäätöksen, että myyt todennäköisesti optimointipalveluja tai vastaavaa ja siinä samalla Googlea. Eniro on sinulle kilpailija ja sitä myöden myrkkyä, se voin sanoa 100% varmasti.

        Google lienee suurin hakupalvelu. Vieläpä ylivoimaisesti. Heillä hyvä toimintastrategia kaikkilla osa-alueilla. Otetaan esimerkiksi hakutulokset. Yhä usemmin tänäpäivänä käy niin, että Googlen luonnollisista hakutuloksista helposti ensimmäiset kaksi sivua ovat itse asiassa linkkejä muihin hakupalveluihin. Jos olisin ilkeä väittisin, että tässähän ratsastetaan muiden tekemällä työllä. Hakutulosten objektiivisuus onkin jo ihan oma tarinansa. Sen suhteen omaa karua kieltään puhuu Google-hypen ympärillä pyörivä hakusana- ja optimointipalvelu sirkus.

        Ei, en kaipaa apuasi. Aion seuraavaksi täyhyillä tämän asian tiimoilta ulkomaille. Meillä Suomessa ei ole riittävää asiantuntemusta Googlen suhteen. Se on tosi!


      • lisää oppia...
        Oppia ikä kaikki kirjoitti:

        Enpä taida antaa yhteystietojani. Miksi antaisin? Olet sitä porukkaa, joita soittellee keskimääriin 2-3 kappaletta kuukaudessa. Edustat aina alan suurinta yritysta tai ainakin parasta. Tai jos ei näin, niin olet itse paras optimoija tai ainakin teillä työskentelee sellainen. Tulokset eivät vaan koskaan kohtaa näitä myyntipuheita. Tästä on kokemusta pilvin pimein. Meillä ei ole käyttöä sinulle. Meillä on tälläkin hetkellä optimointisopimus alan parhaan miehen kanssa. Näin hänestä väitettiin. Ainakin yritys miehen takana on keskitasoa suurempi. Suorastaan vakuuttava. Tuloksia hän ei ole saanut aikaan. Ei hänestä enää ole edes kuulunut mitään. Ainoa elonmerkki miehestä on raportti sähköpostissa joka maanantai. Sekin näyttää olevan peräisin Googlelta. Onneksi sopimus on iltapuolella. Tosin tämä tietää kohtapuolin taas uutta myyntipuhelua. Siinä aion häneltä kysyä, että jos hän on paras, miksei hänen edustamansa yritys löydy Googlesta ensimmäisten 30 hakutuloksen joukosta? Tästähän sopimuksessa oli mm. kysymys; nostaa sijoitusta hakutuloksissa. Näin ei ole tapahtunut. Me olemme maksaneet laskun, hän ei ole toimittanut tuottetta.

        Sopaa kirjoituksessani ei ollut. En jaksanut edes asiaa väritellä. Kysyit, että olenko seurannut kävijöiden käyttäymistä sivullamme? Kyllä, erittäin tarkasti. Myös seurantapalvelun tukihenkilön avustuksella, joka ei pelkästään selitä niitä, vaan vetää niistä hyviä johtopäätöksiä ja ehdottaa tulosten perusteella jopa toimenpiteitä. Hänen tässä optimoija pitäisi olla. Pitääkin ehdottaa...! Seurantapalvelun muista ominaisuuksista, kuten flash-palyerit, resoluutiot jne. jne., olen samaa mieltä; ne eivät ole tärkeitä. Eivät ainakaan meille. Meidän sivujen ulkoasu on melko "konservatiivinen". Ei mitään Tokio by Night -meinikiä, missä joka puolella välkkyy ja vilkkuu. Talven kampanjaan tulee lievä ulkoasun muutos, missä suurimpana uudistuksena animaatio. Ehkäpä tämän jälkeen noillakin asioilla on suurempi painoarvo. Muiden kommenttiesi perusteella vetäisin sen johtopäätöksen, että myyt todennäköisesti optimointipalveluja tai vastaavaa ja siinä samalla Googlea. Eniro on sinulle kilpailija ja sitä myöden myrkkyä, se voin sanoa 100% varmasti.

        Google lienee suurin hakupalvelu. Vieläpä ylivoimaisesti. Heillä hyvä toimintastrategia kaikkilla osa-alueilla. Otetaan esimerkiksi hakutulokset. Yhä usemmin tänäpäivänä käy niin, että Googlen luonnollisista hakutuloksista helposti ensimmäiset kaksi sivua ovat itse asiassa linkkejä muihin hakupalveluihin. Jos olisin ilkeä väittisin, että tässähän ratsastetaan muiden tekemällä työllä. Hakutulosten objektiivisuus onkin jo ihan oma tarinansa. Sen suhteen omaa karua kieltään puhuu Google-hypen ympärillä pyörivä hakusana- ja optimointipalvelu sirkus.

        Ei, en kaipaa apuasi. Aion seuraavaksi täyhyillä tämän asian tiimoilta ulkomaille. Meillä Suomessa ei ole riittävää asiantuntemusta Googlen suhteen. Se on tosi!

        Olet osittain oikeassa, olen faktisesti eräästä alan suurimmasta yrityksestä.
        En sano että parhaasta tai että meillä olisi parhaita sitä tai tätä, mutta työmme osaamme ja teemme sen hyvin. Siitä todisteena on myös tuloksia, tyytyväisiä asiakkaita ja liuta merkittäviä referenssejä.

        Eniro ei ole kilpailija, puhumattakaan että olisi myrkkyä, eiväthän he toimi samalla alalla tai samojen tuotteiden parissa. Otin kantaa vain siihen sinun display -mainontaan liittyvään kommenttiisi, joka kuulosti aika uskomattomalta.

        Se että Googlen hakutuloksissa ensimmäiset sijat usein menevät erilaisille hakemistoille/hakupalveluille, ei ole kenenkään etu, kaikkein vähiten tällä alalla toimivien alan palveluja tarjoavien yritysten.

        Kiitos muuten sinulle, kirjoitat sen verran nasevasti että on suorastaan pakko vastata ;)


    • 11

      Googlen klikkaus maksaa vain silloin kun klikkaaja oikeasti johdatetaan sivuillesi. Se on sivujenne tehtävä saada hänet ostamaan jotain.

      Kotimaiset luettelofirmat laskuttavat hei kun kysyjälle esitetään hakutulos. Esim kun haetaan "Parturi, Inari", niin inarilaisten lisäksi esitetään lukemattomia muitakin partureita ympäri Suomea ja heitä laskutetaan linkin näyttämisstä, ei klikkaamisesta.

    • Meidän verkkokaupalla on hieman yli kaksi kuukautta ollut Google Adwords -mainontaa ja siihen on laitettu noin 150 euroa kuukaudessa. Kävijöitä on suht paljon mutta tilausprosentti jää melko pieneksi. Ehkä noin 2 prosenttia kävijöistä tilaa jotain. Välillä tuntuu ettei sitäkään. Joku voisi tähänkin sanoa mikä on ns. normaali? Sinänsä klikkaus ei ole kallis ja selkeästi kauppa nousee etusivulle normaalissakin Google-haussa monien tuotteiden nimillä. Tosin en tiedä olisiko näin tapahtunut ilmankin Adwords-mainontaa. Google Analyticsin mukaan suuri osa kävijöistä tulee muun kuin Adwordsin kautta.

      Kertokaa nyt sitten vaikka mainoksien kera että voiko tuota tilausprosenttia kasvattaa jotenkin, vai ovatko nämä Vihtori, Estime, Netbooster, ym. aivan täyttä paskaa? Koska meillä ei ole juurikaan aikaa/osaamista kehittää mainontaa, niin tarvitsisimme jonkun ulkopuolisen tähän hommaan. Edellyttäen tietysti että siitä on jotain hyötyä. Eli jos tällä hetkellä maksamme klikkauksesta keskimäärin 0,24 euroa, onko esim. Vihtorin tarjous 1000 klikkausta 900 eurolla edes lähellä järkevää? On vaikea sanoa ostavatko mainosten klikkaajat tällä hetkellä enemmän kuin muut. Niin voisi kuvitella mutta mistäs sitä tietää...

      • vastausta...

        Tilausprosenttiin voidaan vaikuttaa, sitä kutsutaan konversio-optimoinniksi.
        AdWordsin kautta sivuille tulevaa liikennettä kannattaa ja pitää seurata, mistä mainoksista/hakusanoista tulevat ostavat milläkin prosentilla, mikä on keskiosto jne.

        Sivunne normaalissa haussa esiin nousemisella ja AdWords -mainonnalla ei ole mitään tekemistä keskenään ja AdWordsin kauttahan tulee juuri niin paljon liikennettä kuin siitä maksatte -> 150€ /kk, 0,24€ /klikki = 625 kävijää. Tuplaamalla budjetin, kävijätkin sitä kautta luonnollisesti tuplaantuvat, olettaen että hinta pysyy samana. Eri asia onkin sitten että kannattaako kävijät tuplata tai mihin asti sitä voidaan tehdä kannattavasti. Tähänkin auttaa kävijäseuranta ja sen oikeanlainen analysointi.

        Noista toimijoista ainakaan kaksi ei ole mitään paskaa, vaan osaavat kyllä hommansa.

        Klikkauksia sinun ei kannata ostaa vaan osaamista ja palvelua.
        Siitä taas kannattaa tai voi maksaa sen verran, että oma viivan alle jäävä tuottosi kasvaa enenmmän kuin mitä sen aikaansaamisesta maksat. Yksinkertaista, eikö?

        Sen ostaako mainosten klikkaajat enemmän kuin muut, voi helposti selvittää seurannan avulla.
        Tässäkin alan ammattimaiset toimijat osaavat ja pystyvät sinua auttamaan.

        Koska täällä ei saa mainostaa, niin laita minulle meiliä osoitteeseen [email protected], niin voidaan jutella aiheesta lisää.


      • erään näistä asiakas
        vastausta... kirjoitti:

        Tilausprosenttiin voidaan vaikuttaa, sitä kutsutaan konversio-optimoinniksi.
        AdWordsin kautta sivuille tulevaa liikennettä kannattaa ja pitää seurata, mistä mainoksista/hakusanoista tulevat ostavat milläkin prosentilla, mikä on keskiosto jne.

        Sivunne normaalissa haussa esiin nousemisella ja AdWords -mainonnalla ei ole mitään tekemistä keskenään ja AdWordsin kauttahan tulee juuri niin paljon liikennettä kuin siitä maksatte -> 150€ /kk, 0,24€ /klikki = 625 kävijää. Tuplaamalla budjetin, kävijätkin sitä kautta luonnollisesti tuplaantuvat, olettaen että hinta pysyy samana. Eri asia onkin sitten että kannattaako kävijät tuplata tai mihin asti sitä voidaan tehdä kannattavasti. Tähänkin auttaa kävijäseuranta ja sen oikeanlainen analysointi.

        Noista toimijoista ainakaan kaksi ei ole mitään paskaa, vaan osaavat kyllä hommansa.

        Klikkauksia sinun ei kannata ostaa vaan osaamista ja palvelua.
        Siitä taas kannattaa tai voi maksaa sen verran, että oma viivan alle jäävä tuottosi kasvaa enenmmän kuin mitä sen aikaansaamisesta maksat. Yksinkertaista, eikö?

        Sen ostaako mainosten klikkaajat enemmän kuin muut, voi helposti selvittää seurannan avulla.
        Tässäkin alan ammattimaiset toimijat osaavat ja pystyvät sinua auttamaan.

        Koska täällä ei saa mainostaa, niin laita minulle meiliä osoitteeseen [email protected], niin voidaan jutella aiheesta lisää.

        "vai ovatko nämä Vihtori, Estime, Netbooster, ym. aivan täyttä paskaa?"

        Vihtorin maine ei ole ihan sieltä parhaimmasta päästä, sen voi jo päätellä hieman selailemalla näitä keskustelupalstoja...

        Estime on käsittääkseni ihan varteenotettava toimija ja tekee varmasti hyvää työtä.

        NetBooster on kansanivälinen yritys ja listattu Pariisin pörssissä, ja varmasti osaavat asiansa.


      • häh?

        Mitä helvettiä? Meille Vihtorin tarjous 1000 klikistä oli 1800 euroa. Onko noilla jotain hinnastoa vai lottokoneestako noi hinnat tulee?


      • 39

        Yritä saada kävijät käymään sivuillasi päiväkampanjan avulla, jossa jokin tuote kerrallaan on tarjouksessa, mutta kukaan ei etukäteen tiedä mikä se on.

        Vähän ajan kuluttua et tarvitse hakukonemainontaa ollenkaan, koska kävijät tulevat päivittäin sivuillesi tarkistamaan (ja hädissään ostamaan) kampanjatuotteen.

        Tuossa on ääriesimerkki kaupasta jolla on vain yksi tuote kerrallaan myytävänä ja firmalla menee tosi hyvin.

        http://www.woot.com/WhatIsWoot.aspx


      • täh?
        häh? kirjoitti:

        Mitä helvettiä? Meille Vihtorin tarjous 1000 klikistä oli 1800 euroa. Onko noilla jotain hinnastoa vai lottokoneestako noi hinnat tulee?

        1000 klikkiä 1800€, 1000 klikkiä 900€, 1000 klikkiä sitä ja 1000 klikkiä tätä.
        Päättele siitä miten varteenotettava ja luotettava toimisto on kyseessä ja onko olemassa selkeää hinnoittelupolitiikkaa.

        Jokaisen yrityksen joka vähänkin enemmän panostaa tai haluaa panostaa hakukonemarkkinointiin, ei kannattaisi edes ostaa klikkejä.
        Maksakaa mieluummin työstä jota palveluntarjoaja teidän eteen tekee, asiantuntemuksesta ja oman online -liiketoimintanne kehittämisestä.

        Ne palveluntarjoajat jotka eivät tätä halua/pysty tekemään, voi skipata huoletta sivuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      130
      7172
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2539
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1220
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      900
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      69
      889
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      764
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      733
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe