harraste ja käyttöautoksi, olen ajatellut 924 mallia, hintaa saisi olla kuutisen tonnia. Muita malleja mielipiteitä? Eipä muuten löydy muista merkeistä aitoa urheiluautoa yhtä halvalla.
Edullinen Porsche
8
1061
Vastaukset
- Axel.F
924 ei ole kovin sporttinen tehojen puolesta, mutta 944 on jopa nettiautossa halvempi, ja siinä on 30-40hv enemmän kun vertaa perusversioita keskenään, 944 alkaen 163hv, S/S2 malleissa 190-211hv, turboissa 220-250hv.
Muita sporttisia autoja samassa luokassa on vanhemmat RX-7:set, tehty porsche 944 kilpailijaksi, mutta ei ehkä niin hyvä ajettavuuden puolesta, uudemmissa näissä on 170hv turbowankel, ihan viimeisimmissä turboversioissa on 255hv.
Halvimmat 911:set liikkuu 10 000e paikkeilla, se on ulkopuolella, mikäli etsii reilusti alle 10 000 euron "urheiluautoa". Corvetetkin liikkuu vähän yli 10 000 hinnoissa, ja niitä mitä on myynnissä, ei niistäkään suurinosa häikäise suorituskyvyllään, suorituskyvystä joutuu hiukan maksamaan, olkoot se porsche, corvette, RX-7 jne. Jos vanhoista corveteista ja porscheista pitäisi valita, niin valitsisin silti porschen, koska ovat ajo-ominaisuuksiltaan parempia ja keveämpiä ajettavia, vaikka vähän tehojen puolesta häviävätkin. Tehoja niihin kyllä saa lisää riittävästi, ilman että luotettavuus kärsii. Mieluummin vähän nykyaikaisempi ruisku/turbo/ohc/16v kone kuin työntötanko V-8 kaasarilla :) - -944
Itse vaihdoin jenkkiharrasteautoni ( Camaro ) viime kesänä hienokuntoiseen 944-Porscheen ja olen ollut tyytyväinen. Kiva, urheilullinen ja todella hyvät ajo-ominaisuudet. Kulutus sekalaisessa ajossa 8-9 litraa.
Nyt vaan on talvisäilytyspaikasta puute, joten voisin vaikka harkita myyntiäkin.- noin halvalla?
Mistäs sinä tuollaisen hinnan 911 porschelle tempaisit? Empä oo nähny vielä kunnossa olevaa 911:sta myynnissä 10ke hintaan. Jotain VW kuplasta kyhättyjä replikoita voi ehkä saada tuohon hintaan, muttei oikeata 911:sta. Nettiautossa halvin yksilö löytyy hintaan 14 500e.
- jo museossa
noin halvalla? kirjoitti:
Mistäs sinä tuollaisen hinnan 911 porschelle tempaisit? Empä oo nähny vielä kunnossa olevaa 911:sta myynnissä 10ke hintaan. Jotain VW kuplasta kyhättyjä replikoita voi ehkä saada tuohon hintaan, muttei oikeata 911:sta. Nettiautossa halvin yksilö löytyy hintaan 14 500e.
924 possut ovat jo museorekisterissä, joten ovat halpoja ylläpitää.
lueskele vaikka mobilistin 1/09 numero, siinä esitelty tarinaa malleista.
Jutussa esiintyvä vihreä 924 on näköjään ihan nettiautossa myynnissä
ja näyttäisi olevan hakemassasi hintaluokassa. - Axel:F
noin halvalla? kirjoitti:
Mistäs sinä tuollaisen hinnan 911 porschelle tempaisit? Empä oo nähny vielä kunnossa olevaa 911:sta myynnissä 10ke hintaan. Jotain VW kuplasta kyhättyjä replikoita voi ehkä saada tuohon hintaan, muttei oikeata 911:sta. Nettiautossa halvin yksilö löytyy hintaan 14 500e.
Freetechnicsillä oli keväällä myytävän 70-luvun alun tervekorinen oranssi targamallinen 911 T, hintaa kutakuinkin 11 tonnia, kone siinä tais olla 2.2 tai 2.4.
- Joopa joo
moottoriin vois hakea osia vaikka Volkkarin LT-pakun parin litran isolohkomoottorista, heh heh. Uudempiin sitten kai käy jo Skodan osat. No kuudella tonnilla varmaan saa jo valita minimoottoreilla varustetuista Porscheista.
- 9-1-1
hukannut Tapastikos ja American nimimerkit? Onko sinun kolmas persoona ottanut selkeän voiton kahdesta edellisestä?
- Amerikaano
9-1-1 kirjoitti:
hukannut Tapastikos ja American nimimerkit? Onko sinun kolmas persoona ottanut selkeän voiton kahdesta edellisestä?
salasanan, pitää pyytää uusi. Tapastikosta en ole nähnytkään, tai mistäs minä tiedän jos jossain kokoontumisajossa kun en häntä tunne. Olen aivan eri henkilö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818