Edullinen Porsche

Sami24

harraste ja käyttöautoksi, olen ajatellut 924 mallia, hintaa saisi olla kuutisen tonnia. Muita malleja mielipiteitä? Eipä muuten löydy muista merkeistä aitoa urheiluautoa yhtä halvalla.

8

1110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Axel.F

      924 ei ole kovin sporttinen tehojen puolesta, mutta 944 on jopa nettiautossa halvempi, ja siinä on 30-40hv enemmän kun vertaa perusversioita keskenään, 944 alkaen 163hv, S/S2 malleissa 190-211hv, turboissa 220-250hv.

      Muita sporttisia autoja samassa luokassa on vanhemmat RX-7:set, tehty porsche 944 kilpailijaksi, mutta ei ehkä niin hyvä ajettavuuden puolesta, uudemmissa näissä on 170hv turbowankel, ihan viimeisimmissä turboversioissa on 255hv.

      Halvimmat 911:set liikkuu 10 000e paikkeilla, se on ulkopuolella, mikäli etsii reilusti alle 10 000 euron "urheiluautoa". Corvetetkin liikkuu vähän yli 10 000 hinnoissa, ja niitä mitä on myynnissä, ei niistäkään suurinosa häikäise suorituskyvyllään, suorituskyvystä joutuu hiukan maksamaan, olkoot se porsche, corvette, RX-7 jne. Jos vanhoista corveteista ja porscheista pitäisi valita, niin valitsisin silti porschen, koska ovat ajo-ominaisuuksiltaan parempia ja keveämpiä ajettavia, vaikka vähän tehojen puolesta häviävätkin. Tehoja niihin kyllä saa lisää riittävästi, ilman että luotettavuus kärsii. Mieluummin vähän nykyaikaisempi ruisku/turbo/ohc/16v kone kuin työntötanko V-8 kaasarilla :)

    • -944

      Itse vaihdoin jenkkiharrasteautoni ( Camaro ) viime kesänä hienokuntoiseen 944-Porscheen ja olen ollut tyytyväinen. Kiva, urheilullinen ja todella hyvät ajo-ominaisuudet. Kulutus sekalaisessa ajossa 8-9 litraa.
      Nyt vaan on talvisäilytyspaikasta puute, joten voisin vaikka harkita myyntiäkin.

      • noin halvalla?

        Mistäs sinä tuollaisen hinnan 911 porschelle tempaisit? Empä oo nähny vielä kunnossa olevaa 911:sta myynnissä 10ke hintaan. Jotain VW kuplasta kyhättyjä replikoita voi ehkä saada tuohon hintaan, muttei oikeata 911:sta. Nettiautossa halvin yksilö löytyy hintaan 14 500e.


      • jo museossa
        noin halvalla? kirjoitti:

        Mistäs sinä tuollaisen hinnan 911 porschelle tempaisit? Empä oo nähny vielä kunnossa olevaa 911:sta myynnissä 10ke hintaan. Jotain VW kuplasta kyhättyjä replikoita voi ehkä saada tuohon hintaan, muttei oikeata 911:sta. Nettiautossa halvin yksilö löytyy hintaan 14 500e.

        924 possut ovat jo museorekisterissä, joten ovat halpoja ylläpitää.
        lueskele vaikka mobilistin 1/09 numero, siinä esitelty tarinaa malleista.
        Jutussa esiintyvä vihreä 924 on näköjään ihan nettiautossa myynnissä
        ja näyttäisi olevan hakemassasi hintaluokassa.


      • Axel:F
        noin halvalla? kirjoitti:

        Mistäs sinä tuollaisen hinnan 911 porschelle tempaisit? Empä oo nähny vielä kunnossa olevaa 911:sta myynnissä 10ke hintaan. Jotain VW kuplasta kyhättyjä replikoita voi ehkä saada tuohon hintaan, muttei oikeata 911:sta. Nettiautossa halvin yksilö löytyy hintaan 14 500e.

        Freetechnicsillä oli keväällä myytävän 70-luvun alun tervekorinen oranssi targamallinen 911 T, hintaa kutakuinkin 11 tonnia, kone siinä tais olla 2.2 tai 2.4.


    • Joopa joo

      moottoriin vois hakea osia vaikka Volkkarin LT-pakun parin litran isolohkomoottorista, heh heh. Uudempiin sitten kai käy jo Skodan osat. No kuudella tonnilla varmaan saa jo valita minimoottoreilla varustetuista Porscheista.

      • 9-1-1

        hukannut Tapastikos ja American nimimerkit? Onko sinun kolmas persoona ottanut selkeän voiton kahdesta edellisestä?


      • Amerikaano
        9-1-1 kirjoitti:

        hukannut Tapastikos ja American nimimerkit? Onko sinun kolmas persoona ottanut selkeän voiton kahdesta edellisestä?

        salasanan, pitää pyytää uusi. Tapastikosta en ole nähnytkään, tai mistäs minä tiedän jos jossain kokoontumisajossa kun en häntä tunne. Olen aivan eri henkilö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      110
      6887
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      384
      6533
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3297
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      126
      2832
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2430
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1587
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe