Olemme muuttamassa todennäköisesti Brittiläiseen Kolumbiaan, mutta lasten puolesta pelottaa. He ovat 9v, 8v ja 6v ja täysin ummikkoja. Miten on järjestynyt englantia osaamattomien lasten kouluun meno? Kuulisin mielelläni vinkkejä ja kokemuksia. Kiitos!
Onko Kanadaan muuttaneita lapsiperheitä?
2
392
Vastaukset
- Kokenut .
Jos täältä ei löydy ihmeempiä neuvoja, kokeile Expariumin keskusteluklubia (www.expatrium.fi). Selaa ensin viestiarkisto, sieltä löytyy vuosien varrelta monenlaisia juttuja sekä Kanadassa asuvista että lapsiperheistä.
- Stoon
Eli muutimme vuosi sitten saskatooniin peerhen kanssa ja lapssemme oli 6 ja 3 ja pistimme tyttaremme heti taalla kouluun koska siis alkavat 6.v Tytto ei puhunut yhtaan englantia eika ymmartanyt sita.
Ensimmaiset 2 pva olin mukana koulussa apuna jos tulee vaikka paniikki kun tytto on niin arka ja ujo.
Tytto kavi puolet paivasta omaa luokkaa ja puolenpaivan aikaan vaihtoi kindersgardeniin ja oli siella loppu paivan etta oppisi englantia.
Tytto kerksi ekaa luokkaa kaymaan 8kk ja oppi englannin todella nopeasti joten kesaloman jalkeen aloitti 2lk.n
Nyt puhuu ja ymmartaa englantia. Lukee ja kirjoittaa. Poikamme on nyt 4.v ja aloitti preschoolin syyskuun alussa ja kay sita 2xviikossa 2h kerrallaan ja jo ensimmaisen kuukauden jalkeen ymmartaa englantia ja osaa puhua muutamia lauseita sita.
Itse pelkasin ihan samaa kun tanne muutettiin etta mitas ja jos ja ei kylla opi lapst millaan pienessa ajassa uutta kielta mutta lapset imee sen uuden kielen uskomattoman nopeaan.
Eli huoli pois ja rohkeasti paat lapset kouluun. Taalla maassa koulut ovat kiinnostuneita oppilaistaan aidosti ja auttaa jos apua tarvii. Meillakin tytto laitettiin enkuntunnille nyt vaikka siis osaa enkkua jo mutta ilmainen kun on tuo englannin kurssi niin olkoon siella parituntia kerrallaan kouluaikana ja oppii lisaa sanoja.
Jos haluat lisaa kirjoitella niin s.postini on [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673