tässä
faktc
9306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tapsa on 90- luvun alussa levyttänyt Adamin " Oi jouluyöstä" version josta en erityisemmin pidä ( ääni on siinä vähän liian honottava ). 2000- luvun alkupuoliskolla Tapsa lauloi levylle samaisesta laulusta uudemman version ja se on paljon komeamman kuuloinen, eikä lainkaan niin honottava , vaan oikein upea tulkinta.
Yleensäottaen Tapsan ääni sopii joululauluihin hienosti. Monet laulut ovat todella sykähdyttäviä. Esim. ei Sylvian joululaulu, Heinillä härkien kaukalon ja Varpunen jouluaamuna ole mitään tunteetonta kailottamista, vaan hyvin kaunista, vahvaa, mutta silti sielukasta tulkintaa.
Joulu-ja lastenlaulut ovat Tupsukan ominta aluetta! Oletteko muuten kuulleet, kun Tupsukka laulaa -hämä hämä häkki-? Se on vaan sellaista taidetta, jota ei helposti ylitetä!
Että tästäkin piti taas uusi ketju kehittää... Teillä ne nuo fraasit toistuu. Sielukasta tulkintaa, kaunista, vahvaa. Upeaa herkkää tulkintaa. On sävyjä niin maan perusteellisesti. Hei ZaiZai, jos sulla ei todellakaan ole muuta sanottavaa kun saman vanhan kulunutta toistamista niin rupea vaikka kutomaan sukkaa... Sekin on lähempänä todellisuutta kuin tuo iänikuinen epätoivoinen Tapsan lauluäänen puolustaminen.
SYLVIAN JOULULAULU on minun lempijoululauluni ja nimenomaan juuri Tapani Kansan laulamana. Yhteenaikaan ajattelin ,että sitä ei laula kukaan hienommin kuin Sulo Saarits, mutta kolmisen vuotta sitten kuulin Tapsan laulavan sen joulukonsertissaan ja tykästyin siihen esitykseen jopa vielä enemmän, kuin Sulo Saaritsin versioon. Levyllekkin Tapsa on sen erittäin komeesti laulanut :
http://www.tapanikansa.fi/mp3/Koen_uudelleen_entisen_joulun/09_Sylvian_joululaulu.mp3
Täsmälleen noin.
Tässä on tuo Tapsan laulama Adamin "Oi jouluyö" siltä "Koen uudelleen entisen joulu " joululevyltä.
Tässä versiossa Tapsa laulaa sen lopun ruotsiksi. Uljaan kuuloista.
http://www.tapanikansa.fi/mp3/Koen_uudelleen_entisen_joulun/02_Oi_jouluyo.mp3
Ei kiitos. En pystynyt tuota edes loppuun asti kuuntelemaan kun tuli jo huono olo. Mikä ihme tuon äijän äänessä mikä on niin hienoa ja uljasta(typerä nimitys). Tuo on sen tason esitys että en kuuntelisi vaikka minulle maksettaisiin.
Sä oot näköjään jatkuvasti pahoinvoiva. Ootko sä raskaana vai aina krapulassa tiedä häntä sitten enkä välitäkkään.
Kyllä Tapsan laulamat joululaulut on mahtavan kuuloisia, mut mä en jaksa tota joululaulu kohotusta jaksa nyt aloittaa lokakuun puolessavälissä vielä ( ei oo sellaista jouluista fiilistä vielä). Mä voin palata sitten asiaan, kun ollaan vähän lähempänä joulukuuta ja joulua.
Ja sinä se oot aina ensimmäisenä selittämässä ja urputtamassa kun Tapsukkaressustasi kirjoitetaan jotain negatiivista. Melkein tuon jo arvasinkin tuota kirjoittaessani. Etkö itse tajua miten naurettava pelle olet? Ja mitä tulee pahoinvointiini niin sitä ei ole usein, vain silloin kun kuulen tuon kammottavan honottavan äänen radiosta.