http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009101510434379_uu.shtml
ihan järjetöntä, ettei rakennustyömailla ole minkäänlaista valvontaa, etenkin kun kullannuput saa rellestää siellä aivan vapaasti..
ihan järjetöntä, ettei rakennustyömailla ole minkäänlaista valvontaa, etenkin kun kullannuput saa rellestää siellä aivan vapaasti..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Alueet ovat monesti aidattuja ja valaistuja, sinne ei ole ulkopuolisilla asiaa. Jos joku näkee siellä kulkijoita silloin kun ei pitäisi olla, ei muuta kuin soittaa heti poliisille asiasta. Työmailla käy myös vartijoita, ja lisäksi joissain on myös kameroita. Silti välillä tapahtuu tommoisia juttuja, niille ei voi mitään. Jos tuonkaltaiset tapaukset haluttaisiin kokonaan estää, työmailla pitäisi olla jatkuva vartiointi, ja se maksaa liikaa. Uskon etteivät kullannuput olleet viemässä noita koneita tällä kertaa, nehän painavat satoja kiloja. Asialla on selvästi ollut joku aikuinen reppana tai parikin, ja kuorma-auton nostolaitteella on nostettu koneet kyytiin ja kaasuteltu pois paikalta.
Totta, eivätköhän ole olleet ns. tilauskeikkoja. Harva teini tarvitsee esim. täryjyrää.