Voiko kaulaan laittaa sinkkivoidetta? Ne kaulan "poimut" ovat vauvalla punaiset, iho menee rikki vaikka kuinka joka päivä puhdistan. Vai mikä olisi paras tapa hoitaa tuota kaulaa? Pari kertaa olen sinkkivoidetta jo laittanut, tuntui että olisi vähän auttanut.. Joku Bepanthen on niin rasvaista että kerää kaiken vaatenukan yms. kyllä sitten itseensä kaulassa.
Kaulaan sinkkivoidetta?
6
4621
Vastaukset
- mönkiäinen
mä suihkuttelen septidiniä vanulapulle ja pyyhin sillä poimut läpi, vaikutuksena kuivaa ja desinfioi, toiminut todella hyvin. Käytän sitä ainoastaan silloin kun kaula on punainen, parempana ollessaan pestään suihkun ja kylvyn yhteydessä pelkällä vedellä. Sinkkivoide menee ainakin nivusissa "kokkareiseksi" joten sitä en ole edes kaulaan kokeillu, bepanthenia olen laittanut nivusiin ja jalkamakkaroihin, on ajanut asiansa siellä.
- hiihiihii
meillä 1% kortisonia laitetaan yötä vasten, jos kaulaan tulee enemmälti ihottumaa ja/tai näppyä tai muuta ihoärsytystä. Rauhoittuu nopeasti. Meillä tosin kortisonia käytetään myös taive-ihottumaan (lääkärin ohjeen mukaisesti).
Oletko kokeillut talkkia? Puhdistaminenkin kannattaa tehdä hellävaroen, varsinkin jos kyseessä ihan pieni vauva. - näin_
septidinillä pyyhitään jos ärtynyt ja sitten apteekin tenavatalkkia (rasvatalkki) poimuihin! myöhemmin riittää pelkkä pesu vedellä ja sitten talkki. Jos tulee ihottumaa tai infektiota niin sitten sibicortia ohuelti (siinä on kortisonia ja sitten bakteereja tappavaa ainetta).
- uydo
kaula pestään hyvin ja KUIVATAAN HYVIN. poimuihin ei saa jäädä kosteutta. sitten talkkia reilusti poimujen väliin. Toistetaan useasti päivässä ei vain aamuin ja illoin.
- ---
Paras hoito on ehdottomasti Dr Hauschkan bodypuuteri/silkkipuuteri. Se on kuin talkkia ilman talkkia niin ei tarvitse pelätä että menee vauvan keuhkoihin (talkki kun on vauvalle vaarallista hengitettynä). Lisäksi siinä on hoitavia aineita, joiden avulla kaulan poimujen punaisuus/alkava hiiva häviää yhdellä-kahdella käyttökerralla ja pysyy poissa kokonaan jos jaksaa säännöllisesti käyttää. Pyyhi kaula puhtaaksi vedellä tietty ensin ja kuivaa.
- kaksosten äiti
Meidän tytöille olen laittanut kaulaan talkkia ja sinkkivoidetta. Ja ovat auttaneet hyvin. Neuvolassa myös neuvoivat niitä laittamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4843766Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152816Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792158Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4492013Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841354- 1561271
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631138- 801048
- 561019
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411018