Hei,
Olemme tekemässä Helsingin yliopiston Sosiologian laitokselle tutkimusta rahapelaamisen aloittamisen syistä.
Pyydämme että kertoisit miten aloitit rahapelaamisen. Kerro millainen aloitushetki oli. Jos osaat sanoa, kerro mitkä syyt sinun kohdallasi johtivat pelaamisen aloittamiseen.
Kaikkia tietoja käsitellään ehdottoman luottamuksellisesti. Nimimerkkisi on suojattu siten, ettei sinua voida tunnistaa valmiista tutkimuksesta. Mitään henkilötietoja ei tutkimukseen tarinallansa osallistuvan tarvitse luovuttaa. Kirjoituksia käytetään ainoastaan tutkimuksellisiin tarkoituksiin.
Voit kirjoittaa lyhyenkin aloittamistarinasi foorumille tai sähköpostin välityksellä. Voit ottaa meihin yhteyttä myös, jos sinulla on mitä tahansa tutkimukseen liittyvää kysyttävää. Tutkimuksen tavoitteena on saada uutta tietoa rahapelaamisen aloittamisen motiiveista. On tärkeää, että myöskin pelaajien ääni saadaan kuuluviin järjestelmiä ja palveluja kehitettäessä. Kerro siis oma näkökulmasi; juuri sinun panoksesi on tärkeä!
Ystävällisin terveisin,
Suvi Ollila ([email protected])
Ilkka Ritvos ([email protected])
Rahapelaajia koskeva tutkimus
5
334
Vastaukset
- rtrteee
Pokeri ei ole "rahapeli", vaan taitopeli.
- niin, no
kyl se on rahapeli, jos sitä oikeella rahalla pelaat :D mut uhkapeli se ei ole..
- ffffuuuuuuu!!!!
niin, no kirjoitti:
kyl se on rahapeli, jos sitä oikeella rahalla pelaat :D mut uhkapeli se ei ole..
Kaikki puhtaaseen sattumaan perustuvat pelit ovat rahapelejä, eli lotto, keno, kolikkoautomaatit, ässä-arvat jne. Pokeri, urheiluvedonlyönti jne. ovat kuitenkin eri asia kuin rahapelit. Niissä kun voiton odotusarvo riippuu enemmän pelaajan tietotaidosta kuin siitä, miten esim. lottorivinsä rustaa.
- R + U =
ffffuuuuuuu!!!! kirjoitti:
Kaikki puhtaaseen sattumaan perustuvat pelit ovat rahapelejä, eli lotto, keno, kolikkoautomaatit, ässä-arvat jne. Pokeri, urheiluvedonlyönti jne. ovat kuitenkin eri asia kuin rahapelit. Niissä kun voiton odotusarvo riippuu enemmän pelaajan tietotaidosta kuin siitä, miten esim. lottorivinsä rustaa.
Pokeri ja urheiluvedonlyönti ovat rahapelejä eli uhkapelejä.
- PLoo
Kannattaa etsiä halukkaita osallistujia joltain paremmalta foorumilta kuin täältä Suomi24:stä.. :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5252544Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial522225Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2042169Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle121526Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491363- 971339
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621141Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise911116Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035