Diabeetikot kuuluvat riskiryhmään. Saavat sikainfluenssarokotteen halutessaan.
Miten on, aiotteko ottaa rokotteen?
Miten on, aiotteko ottaa rokotteen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei
Olen 2-diabetikko.Kävin eilen lääkärini luona tiedustelemassa s-flunssarokotteesta,ohjeena sain,että s-flunssan jälkitaudit ovat pahempia kun rokotteen sivuvaikutukset.Minulta on leikattu selkäydinkanavasta kasvain(HOITOVIRHE),joten yleiskuntoni on melko huono sen takia s-flunssa ja rokote pelottaa.Olen 56 vuotias.
Olen aina ottanut nuo kausi-influenssarokotuksetkin ja otan tämän possunkin jos se ehtii jakeluun ennen kuin influenssa ehtii iskeä minuun. Taitaa olla siinä kiikun-kaakun ehtiikö piikin saamaan, jos epidemia on nyt yltymässä ja riskiryhmien rokotuksia suunnitellaan alkavaksi nopeimmillaan vasta useiden viikkojen kuluttua (taitaa mennä vielä reilusti yli kuukauden).
Jostakin jäi mieleen, että rokotukset alkaisivat marraskuun alussa sille riskiryhmälle, johon diabeetikot kuuluvat. En ole varma, onko sama aikataulu eri kunnissa.
Samalla kertaa olisi hyvä saada kausi-influenssarokotus, jos mahdollista.
Sikainfluenssan leviämisestäkin on ollut niin paljon uhkakuvia, että ei oikein tiedä, mihin uskoa. Jäi mieleen, että koulujen alkamistakin suunniteltiin lykättäväksi, jotta sikainfluenssa ei leviäisi. Mitään ihmeellistä ei kuitenkaan ole tapahtunut. Tietysti olisi paras, että sikainfluenssa tyrehtyisi jo heti alkuun itsestään.
Tämän päivän Hesarissa oli ilmoitus että Helsingissä aloitetaan kausi-influenssarokotukset 26.10. Samassa ilmoituksessa mainittiin että sikainfluenssarokotuksista ilmoitetaan myöhemmin.
Alkuun rokotetta saatiin Suomeen tilattua vähemmän, joten rokotusten aloitus viivästyy.
Olisihan mukavaa saada kummatkin rokotukset kerralla, joten jättäisiköhän tuon kausi-influenssarokotuksen hakemisen kuun vaihteen yli, jos sitten olisi jo tullut riittävästi rokotetta.