Kaupunginhallituksella velvollisuus selvittää väärän tappouhkausuutisen aiheuttama vahinko ja laittaa virkavastuuseen väärän uutisen julkaisseen virkamiehen!
Tappouhkausuutinen oli erästä tunnistettua henkilöä kohtaan loukkaava ja loukkaavuutta pahentaa kun tiedostettua virhettä ei oikaista!
Kaupunginhallitus on nyt vastuussa johtavan virkamiehen antaman väärän uutisen oikaisusta! Mitä tekee kaupunginhallitus asialle maanantaina 19.10.?
Tappouhkausuutinen oli erästä tunnistettua henkilöä kohtaan loukkaava ja loukkaavuutta pahentaa kun tiedostettua virhettä ei oikaista!
Kaupunginhallitus on nyt vastuussa johtavan virkamiehen antaman väärän uutisen oikaisusta! Mitä tekee kaupunginhallitus asialle maanantaina 19.10.?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Poliisi/oikeuslaitoksen asia.
Paitsi että Linde meni kertoon valetta tappouhkaajasta se aiheutti myös tarpeettoman pelon ja kustannuksia kaupungille!
kuka kaupunginjohtajan pomo?
Kaupunginhallitus ja valtuusto nimittää ja erottaa virkamiehen!
Kaupunginhallituksen päätös on enemmistöpäätöksellä toimiva toimielin. On syytä muistaa, että pienikin enemmistö saa päätöksen kaupunginhallituksessa lainvoimaiseksi riippumatta asian yleisluontoisesta merkityksestä tai jopa poliisiviranomaisten vireillä olevasta asiasta rippumatta.
Tarkoitatko kaupunginhallituksen ja valtuuston olevan rikosasiassa tai epäillyssä sellaisessa olevan poliisiviranomaisten yläpuolella? Onko oikeustoimella siten mitään virkaa?
Kotkassa on tietysti kaikki mahdollista?
Onneksi puolueeton lehdistö ja perussuomalaiset valtuutetut pitävät pientä pelkotilaa asioiden hoitamisessa julkisuuteen nähden?
Ei kaupunginhallituksen tai valtuuston enemmistö voi päättää esm. siitä mitä poliisin tutkinnanjohtaja on päättänyt ilmoittaa julkaistavaksi lehteen. Julkisten virkamiesten sanomiset ja tekemiset heidän väärät lausuntonsa tai perättömät puheet päätyvät aina lehtiin, uutisen julkaisuluvasta ei poliittiset päättäjät voi äänestää, julkaistaanko jokin uutinen vai ei. Jos tämä olisi mahdolista, niin lehdessähän olisi pelkkiä mainoksia ja sarjakuvia.
"Pähkinänkuoressa"( polliisi/tutkinnajohtaja/syyttäjä/tarvittaessa käräjäoikeuden päätös).Se on siinä.
Taitavat lakimiehet ne päätökset tekevät, ei mahda tavallinen asianomainen mitään verkostolle?
kaupunginhallitus on vastuussa. Hallituksen olisi siten vastattava poliisin toiminnasta. Poliisi on organisaatio johtajanaan Paatero-niminen henkilö. Hallituksen olisi siis vastattava poliisiorganisaation tekemisistä, tässä tapauksessa organisaation tutkiman viestin edelleentoimittamisesta.
Uhkausuutisesta ei poliisi ole kommentoinut mitään julkisuuteen! Onko se tulkittava ettei henlilön nimellä olevaa uhkausta ole?
Uutisen oikaisu on siten kokonaan kaupungin ja lehden toimituksen välinen asia! Ja tietysti vihjaillun epäilyksenalaisen henkilön asia.
Kaupunginhallituksen on otettava kantaa asiaan edellä mainituista syistä johtuen.
Juoksuttelee tappouhkausviestin sanomaa ympäri maakuntaa ja vastuu juoksentelusta on kaupunginhallituksella koska sanomalehti ei tätä seikkaa oikeasti kerro.
sekä yhteiskuntarauhan noudattamista valvoo sisäasiainministeriön alaiset yksiköt.Törkeimmät uhkausasiat selvittää mm.Suojelupoliisi, Keskusrikospoliisi ja yhteistyötä tutkinnan selvittämiseksi paikallinen poliisiorganisaatio.
Herää kysymys kuka alkujaan lähetti uhkakirjeen ja näin ollen horjutti yhteiskuntarauhaa kaupungintyöyhteisössä.
Linde saa vielä selitellä!