R I V I N V Ä L I

selkonuppi

Voisiko joku vastata yksinkertaiseen kysymykseen: Miten vaihtaa rivinväli (Open Office)??? Tavallisessa kirjoituskoneessa se on yksi keskeinen nappi koneen kyljessä, nyt asiasta on tullut sellaista salatiedettä, että sanahaut asiasta tuottavat kilometrin horinaa, josta ei ota mitään selvää. Jos et tiedä vastausta TÄHÄN kysymykseen, niin oletko hyvä ja kuormitat jotakin muuta palstaa pohdinnoillasi. Kiitos sille, joka tietää ja vastaa.

8

13201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjentaja

      4.1.10 Rivi- ja kappalevälit
      Kappaleen riviväli asetetaan valitsemalla Muotoilu-valikosta Kappale ja Sisennykset ja välit -välilehti. Rivivälivalintalistasta voi valita normaalit yhden,puolentoista ja kahden rivivälit.
      Kappaleiden välejä voi muuttaa samasta välilehdestä löytyvien Yläreuna ja Alareuna -kenttien arvoja. Asetuksella vaikutetaan kappaletta ennen ja jälkeen jäävän tyhjän tilan määrään. Arvon voi antaa vain sentteinä.
      Niksi: Kiinteä-vaihtoehdolla voit asettaa rivinvälin täsmällisesti millimetreinä. Valinta on
      käyttökelpoinen esimerkiksi julisteita tai mainoksia asemoitaessa, jolloin tekstirivit voi
      halutessaan laittaa koskettamaan toisiaan tai menemään jopa lomittain.

      • Tyhymä

        Siis miten sen rivinvälin saa pysymään...itse kun yritän vaihtaa rivinvälin 1,5:si se vaihtuu kuitenkin 1cm:si ...


      • "Arvon voi antaa vain sentteinä."
        Pitäisi varmaankin olla: "Arvon voi antaa vain käytetyissä mittayksiköissä, esimerkiksi senttimetreinä."


      • Tyhymä kirjoitti:

        Siis miten sen rivinvälin saa pysymään...itse kun yritän vaihtaa rivinvälin 1,5:si se vaihtuu kuitenkin 1cm:si ...

        "Siis miten sen rivinvälin saa pysymään...itse kun yritän vaihtaa rivinvälin 1,5:si se vaihtuu kuitenkin 1cm:si ... "

        Samaa minäkin tässä olen ihmetellyt, vaihtuu valikosta, mutta kun seivaa, käyttää kiinni ja avaa, taas osa on vaihtunut ykköseksi. Mikä tässä ei nyt pysy paikallaan?


    • OpenOffice.org Ohje - Etsi-välilehti - Etsittävä termi: Riviväli.
      Kun kerrot mikä vika esim. listan ensimmäisessä ohjeessa tarkoitukseesi on, niin jatketaan siitä sitten. Voinet kertoa vielä käyttämäsi ohjelmiston versionnumeron?

    • niih.

      En tiedä.

    • MH

      Paina hiiren oikeaa näppäintä, se avaa rivivälit, oliko 3-erilaista.

    • Jesssssss

      Kiitos MH! Olen etsinyt tätä nimenomaista rivinvaihtomahdollisuutta useamman kuukauden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      135
      12509
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3580
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      35
      1350
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      1314
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1265
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1216
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1137
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      1021
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      913
    Aihe