R I V I N V Ä L I

selkonuppi

Voisiko joku vastata yksinkertaiseen kysymykseen: Miten vaihtaa rivinväli (Open Office)??? Tavallisessa kirjoituskoneessa se on yksi keskeinen nappi koneen kyljessä, nyt asiasta on tullut sellaista salatiedettä, että sanahaut asiasta tuottavat kilometrin horinaa, josta ei ota mitään selvää. Jos et tiedä vastausta TÄHÄN kysymykseen, niin oletko hyvä ja kuormitat jotakin muuta palstaa pohdinnoillasi. Kiitos sille, joka tietää ja vastaa.

8

12823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohjentaja

      4.1.10 Rivi- ja kappalevälit
      Kappaleen riviväli asetetaan valitsemalla Muotoilu-valikosta Kappale ja Sisennykset ja välit -välilehti. Rivivälivalintalistasta voi valita normaalit yhden,puolentoista ja kahden rivivälit.
      Kappaleiden välejä voi muuttaa samasta välilehdestä löytyvien Yläreuna ja Alareuna -kenttien arvoja. Asetuksella vaikutetaan kappaletta ennen ja jälkeen jäävän tyhjän tilan määrään. Arvon voi antaa vain sentteinä.
      Niksi: Kiinteä-vaihtoehdolla voit asettaa rivinvälin täsmällisesti millimetreinä. Valinta on
      käyttökelpoinen esimerkiksi julisteita tai mainoksia asemoitaessa, jolloin tekstirivit voi
      halutessaan laittaa koskettamaan toisiaan tai menemään jopa lomittain.

      • Tyhymä

        Siis miten sen rivinvälin saa pysymään...itse kun yritän vaihtaa rivinvälin 1,5:si se vaihtuu kuitenkin 1cm:si ...


      • "Arvon voi antaa vain sentteinä."
        Pitäisi varmaankin olla: "Arvon voi antaa vain käytetyissä mittayksiköissä, esimerkiksi senttimetreinä."


      • Tyhymä kirjoitti:

        Siis miten sen rivinvälin saa pysymään...itse kun yritän vaihtaa rivinvälin 1,5:si se vaihtuu kuitenkin 1cm:si ...

        "Siis miten sen rivinvälin saa pysymään...itse kun yritän vaihtaa rivinvälin 1,5:si se vaihtuu kuitenkin 1cm:si ... "

        Samaa minäkin tässä olen ihmetellyt, vaihtuu valikosta, mutta kun seivaa, käyttää kiinni ja avaa, taas osa on vaihtunut ykköseksi. Mikä tässä ei nyt pysy paikallaan?


    • OpenOffice.org Ohje - Etsi-välilehti - Etsittävä termi: Riviväli.
      Kun kerrot mikä vika esim. listan ensimmäisessä ohjeessa tarkoitukseesi on, niin jatketaan siitä sitten. Voinet kertoa vielä käyttämäsi ohjelmiston versionnumeron?

    • niih.

      En tiedä.

    • MH

      Paina hiiren oikeaa näppäintä, se avaa rivivälit, oliko 3-erilaista.

    • Jesssssss

      Kiitos MH! Olen etsinyt tätä nimenomaista rivinvaihtomahdollisuutta useamman kuukauden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      88
      1783
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      90
      971
    3. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      56
      960
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      925
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      198
      878
    6. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      869
    7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      823
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      769
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      760
    10. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      79
      756
    Aihe