Jos epäilee että on huulisyöpä, niin mennäänkö sitä näyttämään tavislääkärille vai hammaslääkärille?
Mulla on ylähuulessa outo arpimainen alue, joka suurenee pikkuhiljaa. Noin 5 viikkoa sitten ylähuulta "poltteli" muutaman tunnin, ajattelin että siihen tulee herpes. Kuumotus loppui, ja tilalle tuli pieni finnin näköinen punainen näppy joka sekin sitten lähti tosi nopsaa pois. Sen jälkeen huulessa oli pitkään pieni arpi (tai joku mikä kuitenkin "kiristi" huulta jos esim. hymyili leveästi).
Nyt arpi on viikkojen aikana suurentunut ja alkoi mietityttää, voiko se olla ihan normaalia..
Ja herpes se todennäköisesti ei ainakaan ole/ollut, koska mitään rakkuloita ja muita herpekselle tyypillisiä juttuja ei ilmennyt (paitsi se alkukuumotus).
Huulisyöpä
10
21221
Vastaukset
- Mumi
Mene hyvä ystävä lääkärille. Itse kävin tänään ihotautilääkärillä joka otti koepalan huulessa olleesta ruvesta joka aina välillä vuotaa verta ja sitten taas katoaa, tullakseen parin päivän päästä uudestaan, Tuo vaiva on ollut toukokuusta lähtien, olen käynyt lääkärillä jo kolme kertaa. Nyt pitää odottaa 3-4 viikkoa koepalan tuloksia.....Oli mitä oli , sitten tiedetään miten sitä hoidetaan.Herpeksenä tuota minunkin vaivaa alkujaan hoidettin.
- Naama remonttiin??
Minä kans luulin sitkeäksi herpekseksi, mutta nyt on jo muutaman kerran ollut niin, että alkaa kuten herpes alahuulessa, ja sitten siihen tulee pystysuunnassa haava, joka ulottuu joskus jopa huulen yli sekä suun sisälle että leuan puolelle.
Siinä on kovettuneet valkoiset "reunavallit", ja sentti molemmille sivuille on kuivaa ja kovaa valkoista ihoa.
Ei tarvitse kun syödä tai hymyillä, niin verenvuoto on taattu.
Tuo kestää viikkoja ja saattaa parantua aina välillä joksikin aikaa.
Voiko tämä enää olla mitään muuta kuin huulisyöpää?
- Onks tää Huulisyöpä?
Eilen käytin hölmöyttäni yhden kiekon pussinuuskaa, noh...illalla huomasin finnin tapaisen jutun mun ylähuulen YLÄPUOLELLA elikkä tää ei ollu itse huulessa vaan huulen ja nenän välissä. Lisäksi huomasin että makuaistini huononi nuuskan takia...eli pitääkö olla huolissaan siitä finnin tapaisesta pallosta tai siitä kun ei ole enää hyvää makuaistia, onko mulla huulisyöpä?
Ekan viestin kirjoittaja nimittäin sanoi että häntäkin eka poltteli huulessa, niinkuin minuakin, sitten hänelle tuli finnintapainen pallo ylähuulen tienoille ja minulla myös...multa lähti vielä makuaistikin? AUTTAKAA! olen todella huolissani!- pollopä
hei lääkäri täällä!
ei kannata pelästyä sulla taisi alkaa vaan mies menkat
(oireita: nuuska käyttö ja finnit sekä suuri vitutus)
- Nyl
kai sua nyt poltteleekin huulessa jos oot nuuskaa käyttäny, ite oon käyttäny kaks vuotta paskaa ja finnejä tulee itelle ja kavereille ylähuulen ja nenän väliin joskus, se ei oo huulisyöpä.
- huuli
Vähän on samanmoiset oireet. Mikä oli diagnoosi?
- pollopää
Idjootti sulla on rohtuneet huulet, kannattaisko ostaa vähä huulirasvaa?
jos niitä huulia nuoleskelee nii kai ne rohtuu.- Anonyymi
Minulla taitaa olla huulisyöpä,alahuuli on kipeä,ja siinä on patteja.Tupakkaa olen polttanut n 40 vuotta,ja viinaa olen avioeron jälkeen lähes joka päivä.Minulla on todettu munuais syöpä joka leikattiin 2013.Ei harmita vaikka lähtö tulisi tänään.
- Anonyymi
Onko huuulisyöpäkokemuksia ?
Minulla on ollut puoli vuotta ylähuulessa haavoja, jotka ei parane.
Tai paranee vähän välillä, mutta aukeavat taas.
Kauhistuin. juuri sellainen on huulisyövän oire.
Terkkarilääkärini on toivoton tapaus. Pitänee mennä yksityiselle.
Eräällä tunnetulla hammasklinikalla on silloin tällöin suukirurgi, joka ottaa näytteitä.
Onko kellään sattunut niin ikävästi, että on kokemuksia huulisyövästä ? - Anonyymi
Mihin kannattaa mennä Hesassa näyttämään huulta, jos on selviä muutoksia? Hammaslääkäriin, terveyskeskukseen vai yksityiselle mikä lääkäri?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953537Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182338Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91108- 1021028
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621007Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18992Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79945- 80937