Viehejuoksu uudelle tasolle

sikajahti

Ihan mielenkiinnolla kysyn tätä. Meillä on vinttikoirien viehejuoksun tapainen lajikäytössä, missä koira juoksee isoa säkkiä kiinni ja pysäyttää voimalla sen. Lajin nimi on sikajahti tai petojahti, riippuen järjestävästä yhdistyksestä. Todella viihdyttävä laji, mitä hallitsevat amerikanbulldogit. Laitteet on kotitekoisia 6,5hv nelitahtikoneella varustettuja vetolaitteita, pitkän kehitystyön tuloksia. Niitä on valmistettu ainoastaan 6kpl Suomessa ja vihdoin alkaa löytyä standardi näille laitteille.

Tietyillä vinttikoira roduilla metsästetään tai on siis metsästetty isompaa riistaakin. Eli varmasti löytyis toimivia vinttareita tähänkin lajiin. Bulldoggien alkukiihdytys on kova ja säkkiin tarttuminen rajua. Säkki kiihtyy nopeuteen 40-50km/h, missä nopeudessa bulldoggien on vaikea enään kiinni juosta. Lähtö tapahtuu automaattisesti ilman handleria ja samoin säkki irtoaa oikeasta voimasta irti vetolaitteesta. Rata on 100m pitkä ja optimaalinen pysäytysmatka on siinä 40m metrin kohdalla. Jokainen koira juoksee kolme suoritusta, joista kaksi parasta lasketaan yhteen esim. 1. 40m 2. 45m 3. 55m 40m 45m=85m tämä on tulos ja mitä pienempi tulos on sitä parempi suoritus.

Pieniä venähdyksiä lukuunottamatta loukkaantumisia en ole nähnyt, vaikka bulldoggien pysäytys tyyli on raju. Koiria on voinut juoksuttaa pennusta lähtien vanhuksiin, kukin juoksee tarttuu kiinni omien edellytyksien mukaan. Mielellään näkisin vinttikoiriakin lajin parissa, kerron mielellään kiinnostuneille lisää tästä ja miten pääsee mukaan.

1

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Säkinpysäyttäjä

      Hetkihän tässä on näköjään kulunut aloitusviestistä, mutta koitetaas...

      Elikkäs yritin etsiä lajista lisätietoa, mutta sain sen käsityksen, että mukaan ei huolittaisi muita kuin bulldoggeja jne. Itseäni kiinnostaisi tulla kokeilemaan lajia erittäin riistaviettisen vinttikoiran kanssa. Liikuskelen pääkaupunkiseudulla.

      Elikkäs jos tosiaan mukaan pääsee "vääränrotuisenkin" kanssa niin mielellään kuulisin lisää: xargo ( at) jippii.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe