Asiathanhan on sovittu jo aikaa sitten, että haapajärven lähikunnat liitetään yhteen ja kaupungin nimeksi tulee Haapajärvi onhanse paljon parempi nimeksi kuin pyhäyhteinen ja johtajaksi valitaan päivi ruotoistenmäki joka on tehtävään pätevin ja järkevin näistä tämän hetkisistä virkaa tekevistä joten pureskelkaa siitä
Haapajärvi yli 20000 asukasta
joopa joo k
14352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Oletko valmis.
ookkonää ihan pölöjä
on jotain mahdollisuuksia,muuten mörökölli meidä vie.
Vai oliko se Saatana saapuu Moskovaan
Kuntaliitos ennenpitkää on ,mitä tuota tappelee tuulimyllyjä vastaan..
Pyhäjärvi saa niin negatiivisen maineen että henkilöitä valitessa saattaa itku tulla,ajatelkaa vähän yhteistyökykyä jatkossa.
Muistelkaapa menneitä. Haapajärvi, aivan salaa, ryhtyi neuvottelemaan , jospa Nivala ottaisi peesiinsä, mutta kun ei! Se siitä yhteistyökykyisyydestä.
Luulen ettei ne itsekkään enää tiedä missä mennään vaan homma on lipsahtanut lapasesta.
Se parhaiten nauraa joka viimeksi nauraa..20000 tuhatta asukasta kuulostaa hyvältä.
Näin on viisaat laskeneet, että n. 20 tuhannen asukkaan kunta on taloudellisesti tehokkain. Mekin olisimme vielä saaneet ylimääräistä hyvää 10 miljoona € kun olisimme saaneet kuntaliitoksen aikaiseksi. Harmi kun kärsämäkiset ja reisjärviset niukasti kaatoivat hyvän hankkeen.
Etäisyydetkään ei olis olleet liian pitkät, koko selänne olis hyvin mahtunut vaikka Pudasjärven tai Kuhmon sisään.
onhan noita viksujakin kannanottoja joillakin on järkeä päässä ei turhalla räksyttämisellä mitään saada aikaa rakentavalla yhteistyöllä kyllä
menetimme nuo rahat,syylliset löytynevät helposti edellisistä vaalimainoksista.
kun sattuu olemaan pitkään istunut neiti-ihminen Haapajärvellä, joka taatusti vetää pitemmän korren! 5-vuoden työsuhde turva takaa sen!
luuleeko joku pyhäjärvinen olevan parempi tekijä ei ei ei pöpilä