neuvoja pyydän

t***a

Iäkäs ystäväni sai juuri alzheimer-diagnoosin. Vakavia oireita en ainakaan itse ole huomannut, mutta ilmeisesti haluttomuus lähteä minnekään liittyy siihen. Minusta on vaivaa....en minä jaksa, on selityksiä vaikka kyse onkin fyysiseti erittäin hyväkuntoisesta yhdeksänkymppisestä.

Miten tässä tilanteessa kannattaisi toimia? Kannataaisiko jopa puolipakolla hakea kotoa "nyt vaatteet päälle ja mennään" -tyyliin kyläpaikkoihin/tapahtumiin, missä hän ennenkin on mielellään käynyt vaiko antaa olla?

Kuvittelisi, että se ainainen kotona istuminen vasta masentaakin. Nuorena ja terveenä itse usein ilahdun, kun olen sittenkin saanut itsestäni niskaotteen ja lähtenyt vaikka jumppaan, vaikka millään ei olisi halunnut. Pätisikö tämä myös dementoituneen masennukseen?

2

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitin tyttö

      Äitini sairastaa vaskulaarista dementiaa ja kyllä yksi oire oli alkuunsa, että ei olisi lähtenyt minnekkään, vein melkein puoliväkisin hänet päivittäin ulos lenkille ja kyläilemäänkin joskus, kun sai vaan lähtemään sieltä tultiin iloisena ja posket hehkui punaa:)
      Syitä oli monia esim. ei jaksa, on niin kylmääkin, mutta kun olimme heittäneet lenkin veri rupesi kiertämään ja kun kysyin kotiin tultua onko vielä kylmä, vastaus oli aina ei.

      Rohkeesti vaan houkuttele vanhus liikkeelle!

    • rientoja

      Todennäköisesti ystäväsi on epävarma, kun ote elämästä tuntuu lipsuvan. Uusien asioiden edessä pelottaa ja sitä mukaa kun muisti huononee, tututkin asiat muuttuvat uusiksi. Hän ehkä hakee turvaa jumittumalla siihen kaikkein tutuimpaan paikkaan, mutta jotain mukavaa vaihtelua olisi hyvä olla.
      Ehkä entisistä mielenkiinnon kohteista tai kyläpaikoista voisi juttelemalla selvittää ne parhaat ja satsata niihin? Pyydä kaveriksi, kun et yksin viittis mennä - minun äitiin tämä uppos aika kauan:)

      Jos ystäväsi ei jossain viihdy tai näyttää hämmentyneeltä, kannattaa hienovaraisesti selittää missä ollaan ja mitä tekemässä ja että sinä pysyt hänen seurassaan. Voi olla, että se pääsi unohtumaan ja olo on eksynyt.

      Hienoa, että viitsit miettiä ja yrität auttaa - siitä tosiystävän tuntee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      32
      2638
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1347
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      337
      1048
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      952
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      894
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      859
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      750
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      746
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      676
    Aihe