""""Ravinnossa tärkeimpiä lähteitä ovat kalaruoat sekä vitaminoidut maitotuotteet ja rasvalevitteet. Myös esimerkiksi broilerissa, kananmunan keltuaisessa ja sienissä on varsin paljon D-vitamiinia. Desilitrassa maitoa on D-vitamiinia 0.5 µg ja annos lohta (120 g) voi sisältää 10–20 µg D-vitamiinia."""
http://www.poliklinikka.fi/?page=9745546&id=2484229
Kalojen D-vitamiini analyysissä havaittiin, että viljellyt lohet sisälsivät 25% villien lohien D-vitamiinipitoisuudesta ja lisäksi viljellyistä lohista löydettiin D2-vitamiinia.
Eli lohessa EI todellakaan ole kuin n. 2µg D-vitamiinia per 100g.
Suomesta EI saa villiä lohta.
Kassilohta saa halvalla, jossa myös muut ravintoarvot ovat mitä sattuu huonosta rehusta johtuen.
Alla lista villien kalojen ravintoarvoista.
http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2271&fuclass=all&specdiet=none&items=100&from=top&portion=100g&lang=fi
Muusta ei sitten D-vitamiinia saakkaan kuin kalasta.
Broilerissa on D-vitamiinia 0,5µg/100g
Kananmunassa on D-vitamiinia n. 1µg/kananmuna.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/D3.htm
Kuinka kauan tämä kusetus jatkuu ja ihmisten terveydellä pelleily.
http://www.tiede.fi/keskustelut/post1174476.html#p1174476
Lue Neonomiden teksti alusta.
Hirveetä skeidaa saa jatkuvasti lukea millon kenenkin kirjoittamana.
"""Eräs vasta valmistunut lääkäri sanoi, että peruskoulutuksessa oli kuuden tunnin verran luentoa ravinteista, siinä kaikki. Tällaisia ihmisiä viedään aina kuin pässiä narussa, eivätkä lääkärit ole MIKÄÄN poikkeusryhmä.
Siinä ajassa ehtii juuri ja juuri käymään samat asiat mitä kukin voi lukea tohtori.fi:n kaltaisilta ideologisilta peelosivustoilta.
En kysyisi lääkäreiltä ravitsemuksesta sen enempää kuin kirjastonhoitajalta auton korjauksesta."""
http://www.tiede.fi/keskustelut/laaketiede-ja-terveys-f11/paivittainen-lisaravinnekoktailisi-t41907-90.html
osteoporoosi
osteoporoosipäivä
0
538
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057