Ahtaat takaliikkeet = koira sairas?

tuleva emäntä

Ollaan ottamassa koiraa, joka siis tulee ihan perhekoiraksi ja kaveriksi, näyttelyihin ei ole hinkua. Eräästä koirasta kasvattaja sanoi, että sillä on ahtaat takaliikkeet (eikä ole kuvauttanut siis koiraa). Asia jäi sitten siihen mutta nyt se vaivaa... mitä se tarkoittaa? Onko siis koira sairas? Meille siis ei tarvita mitään muotovaliota, vaan terve rotukoira jossa saa olla valuvikaakin kunhan koira ei kärsi millään tavalla siitä (esim värivirhe, purentavikaa).

Onko ahtaat takaliikkeet este koiran ottamiselle??

6

3102

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bite me

      sairas eikä este, se ei vaan liiku puhtaasti, kapea tai heikot lihakset.

      • tuleva emäntä

        Kiitos vastauksestasi! Ajattelin soittaa ja kysyä lisää kasvattajalta, ehkä käydään katsomassa. Eniten vaivaa se että koira olisi jo 1v, mutta kai aikuisemman koiran tulossakin on lapsiperheessä hyvät puolensa jos on hyvä kasvattaja jolla ollut?


      • sanotaan noin,
        tuleva emäntä kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi! Ajattelin soittaa ja kysyä lisää kasvattajalta, ehkä käydään katsomassa. Eniten vaivaa se että koira olisi jo 1v, mutta kai aikuisemman koiran tulossakin on lapsiperheessä hyvät puolensa jos on hyvä kasvattaja jolla ollut?

        lihasten kehittyessä ja kun koiraa ruokitaan, hoidetaan, liikutetaan muutenkin oikein, ahtaus monesti helpottaa eli "kuuluu" tiettyyn kasvuvaiheeseen. Ei aina tietenkään, voihan siellä jotain olla taustalla. Kysyisin miksi ei ole kuvauttanut? Lulltavasti ikää ei vielä tarpeeksi, käy ihmeessä katsomassa AINA paikanpäällä ja kysy MIKSI koira myydään tuosa iässä. Mutta siinä on etunsa, että koira on jo vanhempi. Riippuu mitä kukin haluaa ja mitä on valmis tarjoaman koiralle, peruskoulutushan teidän on kuitenkin tehtävä ite, vaikka osaisi siellä nyt ei tarkoita, että yhtäkkiä oudossa paikassa (hajut, ihmiset, äänet jne) kaikki pysyisi ennallaan. Eli tavallan vaatii teiltä siinä mielessä enemmänkin kuin ihan pentu.


    • koirakuiskaaja

      "Eräästä koirasta kasvattaja sanoi, että sillä on ahtaat takaliikkeet (eikä ole kuvauttanut siis koiraa). Asia jäi sitten siihen mutta nyt se vaivaa... mitä se tarkoittaa?"

      Suosittelen sinulle kania seuraavaksi lemmikiksesi.

    • untamon vaimo

      "Ollaan ottamassa koiraa, joka siis tulee ihan perhekoiraksi ja kaveriksi"
      Tarkoitatko tuolla siis että leluksi lapsille?


      "Meille siis ei tarvita mitään muotovaliota, vaan terve rotukoira jossa saa olla valuvikaakin kunhan koira ei kärsi millään tavalla siitä (esim värivirhe..)

      Miten mielestäsi koira voisi kärsiä mahdollisesta värivirheestään?

      • Voi voi..

        ..vähän yksikertanen?? Aloittajahan kirjoitti että SAA OLLA " valuvirheitä, kunhan koira ei siitä kärsi ja tarkoitti että esim värivirhe ja purentavika EIVÄT haittaa!! Oli ehkä vähän hassusti kirjoitettu, mutta saa käyttää omaa järkeä, mikäli sellaista omaat!

        Ja mitäs pahaa siinä on jos haluaa koiran kaveriksi/perhekoiraksi?? Meilläkin on. Ja niin on monella monella muullakin, ellet sitäkään ole tähän mennessä tajunnut.. Ja se harvemmin tarkoittaa että koira otetaan lapsille leluksi. HUH HUH!! Äly älä jätä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1130
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1130
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      601
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      508
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      503
    6. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      501
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      465
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      451
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      442
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      416
    Aihe