tukien takaisinperintä

Olen saanut asumistukea 209 euroa nyt tuli tarkitus että en olekkaan oikeutettu saamaankaan näin paljoa sekä 230e lasku. Yhtiövastike on 218e josta olen toimittanut kuitin yms. silti joku oli laittanut että yhtiövastikkeemme olisi 366e. Ärsyttää vaan kun eipä ole kauheesti mistä maksaisi. päätöksessäoli mukana myös valitus osio missä pystyi hakemaan vapautusta tuen takaisin perinnästä. Onko jollekkin annettu armoo tästä takaisinperinnästä?
5658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

selitetty.jos hommassa on jotain häikkää ni lompsi kelan toimistoon ja selvitä homma siellä

Äänestä
  • Minä maksan takaisin joka asumistuesta. Eli saan vähemmän tukea niinkauan kun ovat ottaneet omansa. Ei ne armoa anna.

    Äänestä

Vaikka olisi Kelan virhe. Voit tietysti saada korotonta maksuaikaa valittamalla, koska tuota takaisinperintää esim. "ulosmittausta" nyt saamastasi asumistuesta ei käsittääkseni voida panna täytäntöön ennen kuin päätös on lainvoimainen (eli kun valitusta ei ole määräajassa tehty tai jos on tehty, kunnes valitustie on tullut loppuun kuljetuksi). Saat vitkuteltua vielä pidempään, jos et nouda postista mitään kirjattuja kirjeitä.

Äänestä
  • takaisinperintää esim. sosiaalisista ja taloudellisista syistä. Ja kyllä vaikka oli kelan virhe, se ei ole peruste, että takaisinperinnästä voitaisiin luopua. Myös tuen saajalla on VELVOLLISUUS tarkistaa päätöksen oikeellisuus sen saatuaan...

    Äänestä

Minun tarinani:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/4555215

... ja lopulta Vakuutusoikeus puolitti tuon takaisinperinän, päätös tuli keväällä 2007 ja kun vielä vähän "vitkuttelin" pyytämällä maksuaikaa niin lopulta maksoin viimeisen erän vuoden 2008 jolukussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


blaablaabla kirjoitti:

Olen saanut asumistukea 209 euroa nyt tuli tarkitus että en olekkaan oikeutettu saamaankaan näin paljoa sekä 230e lasku. Yhtiövastike on 218e josta olen toimittanut kuitin yms. silti joku oli laittanut että yhtiövastikkeemme olisi 366e. Ärsyttää vaan kun eipä ole kauheesti mistä maksaisi. päätöksessäoli mukana myös valitus osio missä pystyi hakemaan vapautusta tuen takaisin perinnästä. Onko jollekkin annettu armoo tästä takaisinperinnästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu