Kuntotarkastus ja hinnan laskeminen

Yli 200tarjous

Olemme tutkineet yhden talon suht tarkkaan ja tehneet siitä tarjouksen. Myyjä tekikin vastatarjouksen jonka hyväksyimme. Ehdoiksi laitoimme nappiin menevän kuntotarkastuksen. Välittäjä oli sitä suosittelemasssa.
Nyt tarkastus tulossa reilu viikon päästä ja nyt päässä pyörii ajatus et tuo talo on saatava mutta jos sieltä löytyy esim kosteutta reilusti...Katto vuotanut tai jotain lievää piilovammaa.
Onko ihan normi käytäntö tehdä uusi tarjous tai pyytää reilusti hinnan alennusta? Ei kai kukaan vedä hernettä nenään moisesta??????? Välittäjä oli näytöissä ainakin melko tulisilla hiilillä kun taloa tutkittiin. Hätähousu siis.

8

1849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maakauppias

      1) Kiinteistön kaupassa suullinen tarjous ei sido eli velvoita tekemään kauppaa (ks. maakaari).
      2) Tarjouksenne on ollut ehdollinen, joten se ei senkään vuoksi sitoisi, jos kuntotarkastuksessa tulisi jotain negatiivista esille. Tällä ei tosin tässä tapauksessa ole merkitystä (ks. kohta 1).

      • El camino

        ESISOPIMUS niin sitten sitoo! Ja kuntotarkastuksessa saa olla paljon mettässä että kauppa purkaantuu.
        Sitä ennen lasketaan hintaa ja välittäjä tekee kaikkensa että kauppa syntyisi. Vaikea luistella kaupoista jos ikkunat kaipaisi tiivisteitä tai parketti naarmuinen.

        Vähintään 5-10% pois jos jotain isoo häiriöö.


      • pgbg+
        El camino kirjoitti:

        ESISOPIMUS niin sitten sitoo! Ja kuntotarkastuksessa saa olla paljon mettässä että kauppa purkaantuu.
        Sitä ennen lasketaan hintaa ja välittäjä tekee kaikkensa että kauppa syntyisi. Vaikea luistella kaupoista jos ikkunat kaipaisi tiivisteitä tai parketti naarmuinen.

        Vähintään 5-10% pois jos jotain isoo häiriöö.

        on sekin tehtävä muotovaatimusten mukaan ollakseen sitova. Moniko virallinen kaupanvahvistaja on eläissään vahvistanut moista?


      • pgbg+ kirjoitti:

        on sekin tehtävä muotovaatimusten mukaan ollakseen sitova. Moniko virallinen kaupanvahvistaja on eläissään vahvistanut moista?

        Vanhat, aikaansa seuraamattomat välittäjät/juristit käyttävät vieläkin esisopimuksia.

        Esisopimus on nykyään täysin turha välivaihe, koska maakaari sallii kaupanteon purkavalla ehdolla. Käytännössä tämä tarkoittaa, että kauppakirja allekirjoitetaan määrämuotoisena (ts. kaupanvahvistajan läsnäollessa), ja samalla suoritetaan osa kauppahinnasta. Loppukauppahinta maksetaan kun purkava ehto on rauennut. Ostajalle annetaan luonnolisesti korkealla sijaisuudella oleva panttikirja maksetun kauppahinnan vakuudeksi. Sama toimii tietysti käänteisestikin, eli osamaksukaupassa myyjälle jätetään oikeus purkaa kauppa mikäli loppukauppahintaa ei makseta sovitusti.

        Ainoa esisopimuksesta hyötyvä taho on kaupanvahvistaja, joka pääsee kuittaamaan palkkion kahteen kertaan :)


    • Mikäli mikäli kyseessä on kiinteistö, niin tekemänne tarjous (kirjallinenkaan) ei sido kumpaakaan osapuolta. Eli myyjä voi perua kaupan haluammaan hetkellä, ja saatte maakaaren mukaisesti muutaman satasen (korkeintaan) kulukorvauksia myyjältä..

      Tosin sama päteen toisinkin päin.

      Mikäli "talo" sijaitsee "vuokratontilla", eli kyseessä on siirrettävän vuokraoikeuden kauppa, niin tehty ostotarjous on sitova, ja menetätte maksamnne käsirahan/joudutte maksamaan sovitun vakiokorvauksen (kummankin yläraja 4% kauppahinnasta).

      Nuo "esisopimushörhöt" eivät valitettavasti yleensä tiedä mistään mitään....

    • VT

      Jos teillä on ollut sopimuksessa kuntotarkastusehto, joka ei toteudu, niin sopimus ei tule voimaan. Asiassa ei ole siinä tapauksessa mitään merkitystä sopimuksen muotovaatimusten täyttymisellä.

      Halutessanne voitte aloittaa uudet neuvottelut puhtaalta pöydältä - ei tarvitse keskustella mistään hinnan alennuksista. Aloitette halutessanne kokonaan uudet neuvottelut uudella hinnalla ja uusilla ehdoilla.

      • kokenut tietää

        ostimme kuntotarkastetun talon ja nyt odotamme käräjille pääsyä. Talo on täysi homepaska. Kuntotarkastaja ei vastaa mistään! Se kirjoittaa mitä haluaa ja saa rahat. Välittäjä ei myöskään halua vastata mistään ja sekin saa rahat. Myyjän kannattaa sopia halvempi hinta ostajan kanssa, koska todelliset remonttikulut ovat aina monta kertaaa suuremmat kuin osaa arvioida.


      • santtu112
        kokenut tietää kirjoitti:

        ostimme kuntotarkastetun talon ja nyt odotamme käräjille pääsyä. Talo on täysi homepaska. Kuntotarkastaja ei vastaa mistään! Se kirjoittaa mitä haluaa ja saa rahat. Välittäjä ei myöskään halua vastata mistään ja sekin saa rahat. Myyjän kannattaa sopia halvempi hinta ostajan kanssa, koska todelliset remonttikulut ovat aina monta kertaaa suuremmat kuin osaa arvioida.

        eihän mikään firma/tarkastaja tietenkään ota vastuita, ei niillä ole mitään "takuita" jos päällisin puolin tarkastuksen tekevät, eihän ne voi tietää miten mätä sisältä on ellei erikseen sovita että tutkitaan ja puretaan. Näin minä olen ainaki ymmärtänyt kun nyt ollaan ensi asuntoa tai oikeastaan taloa ostamassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      620
      2364
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      28
      1182
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1138
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      10
      1016
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      92
      916
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      875
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      91
      787
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      29
      623
    Aihe