Sony vs. Canon, kumpi?

LKH

4

1042

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoehtoja, kun ovat aivan eri hintaluokkien kameroita!

      Sonylta löytyy Canonin hintaluokassa DSC-W275, joka on oikea vaihtoehto Canonille ja Mikrobitin testivalio sekin, tosin numerolla DSC-W270. 275:ssä on lisäksi mukana laukku (ja tässä tapauksessa myös 4 GB:n muistikortti).

      http://www.netanttila.com:80/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=474726&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19652&...

      Mitä olen kuullut ja eri puolilta nettiä lueskellut, niin Canonin pokkareissa on viime aikoina ollut enemmän kestävyysongelmia kuin Sonyissa.

    • janne0071

      molemmista. Jos sinulla ei ole aikaa testata kuvaamista niin testaa näin. ota vuoronperään kamerat käteesi, miltä tuntuvat. Voin kertoa että Sony dsc ei ole oikea kamera verrattuna mihin vain Canonin digijärkkäriin. Kokemusta on molemmista. Sonylla oli syntymävikoja jotka todellakin vain pahenivat ja ilmaantui lisäksi satunnaisia käyttäytymishäiriöitä. Sonyn takuu Suomessa -teoriaa, käytännössä ei korvaa mitään vaan haluavat vain keplotella ulos vastuusta. Kannatan ehdottomasti oikeita kameramerkkejä, esim Canon on ok!

      • "Voin kertoa että Sony dsc ei ole oikea kamera verrattuna mihin vain Canonin digijärkkäriin."

        ...IXUS jollain tavalla parempi verrattuna sitten mihin tahansa digijärkkäriin?

        "Sonyn takuu Suomessa -teoriaa, käytännössä ei korvaa mitään vaan haluavat vain keplotella ulos vastuusta."

        No jos ei tarvittaessa saa suutaan auki, niin voihan se olla niinkin. Itse särjin viallisella CF-kortilla Sony A100:n kortinlukijan, joka johti myös kameran emolevyn tuhoutumiseen. No tuo CF-kortti on jo susi jo syntyjään juuri noiden pinnireikien riskialttiuden vuoksi toimivuutta ajatellen. Takuu hoiti kameran kuntoon veloituksetta aivan asiallisesti.

        "Kannatan ehdottomasti oikeita kameramerkkejä, esim Canon on ok!"

        Suomi on vapaa maa tehdä omia valintoja, mutta kyllä nuo Sonyn digijärjestelmät, etenkin nyt tuo Sony A700 hintansa puolesta, 664,90 € runko ja 744,90 € kittilinssillä, ovat sellaisia tarjouksia että vastaavalla rahalla saatavat Canonit ovat leluja siihen verrattuna kaikin puolin.


      • Että oikein Canonin digijärkkäriin...:D

        Kylä se nyt vaan on niin, että Canonin pokkareissa näyttää nykyään olevan enemmän ongelmia kuin Sonyissa, vaikka myyntimäärät ovat samaa luokkaa.

        Mulla on kokemusta "vain" kuudesta Sonyn digikamerasta, kolmesta pokkarista ja yhtä monesta järkkäristä, eikä pienintäkään vikaa yhdessäkään. Eihän tämä tietenkään ole mitään sinun huimaavaan yhden Sonyn kokemukseesi verrattuna, mutta kunhan nyt vaatimattomasti rohkenen mainita. Anteeksi!;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      201
      4347
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3253
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2138
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      941
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    Aihe