Asunnossani oleva takka on rakennettu 50-luvulla ja takan yläosassa on ilmeisesti kaksi peltiä. Ainakin sisään ja ulos liikkuvia varsia on kaksi lähes päällekkäin.
Mitenkä näitä kahta peltiä pitäisi hyödyntää? Mikä on oikea tapa käyttää kahta peltiä?
Takassa kaksi peltiä
11
20683
Vastaukset
- 1+20
päälekkäin ovat,niin tarkoittavat yhtä ja samaa, eli lämmittäessä auki, muuten kiinni.
- 1muurari
Niin.on yksi tiilivarvi välissä.
Aikoinaan laitettiin kaksi peltiä,kun puulämmitys näytteli isoa osaa.Lämmön karkaamista minimoitiin.Ja se toimii. - Päivänjatkoa51
Laitoin minäkin 90-luvun alussa rakennuttamaani taloon tuplapellit. Nyt teen uutta taloa ja siihen tulee myös. Minusta tämä pitäisi olla vaatimuksena rakennusmääräyksissä. Kun on kolminkertaiset lasitkin. Kun pellin alapuolella on kuumaa ilmaa ja yläpintaa viilentää lähes ulkoilma, on lämmön siirtyminen pellin läpi tehokasta. Tietenkin piipun ilmapatsas kyllä jakaa lämpötilaeroa. Kaksi peltiä on siinäkin mielessä hyvä, että ei pelti välttämättä ole kovin tiivis joten toinen on varmistuksena. Mitään porauksia tai kulman poistoa ei peltiin pidä tehdä eikä se sovikaan nykyisten ilmanvaihtojärjestelmien kanssa. Tällaisilla asioilla saa kyllä paremmin säästöä kuin hehkulamppuja ruuvailemalla. Piipusta lämpö menee suoraan ulos. Hehkulampuista jää sisälle.
Peltit on saatava kiinni mahdollisimman pian polton jälkeen. Itse teen siten, että kun jäljellä on muutama hiipuva hiili, lapioin tuhkat peltipönttöön ja kannan pihan perälle omaan kasaansa.> Itse teen siten, että kun jäljellä on muutama hiipuva hiili, lapioin tuhkat peltipönttöön
> ja kannan pihan perälle omaan kasaansa.
Siinä sitä lämpöä menee jonkin verran hukkaan, kun kuumaa tuhkaa kannat pihalle... :)
Itse teen niin, että kun liekit ovat sammuneet, pienennän vetoa lähes minimiin, eli pelti melkein kiinni ja ilmanottoluukut kokonaan. Ilma ei paljoa liiku, ja siitähän tuo pahin lämmönhukka tulee takassa... Säteilyyn ei pellillä ole juuri vaikutusta, eikä johtuminenkaan ilmassa ole kovin tehokasta.
- Uuni-Muurari
1900-luvun alussa rakennettujen lämmitysuunien ominaispiirteenä on yläliittymä eli uunin yhdistäminen varsinaiseen savuhormiin sen yläosasta. Savupeltijärjestelynä on kaksi päällekkäistä savupeltiä joko käsikäyttökorkeudella tai korkeissa uuneissa ketjun avulla toimivana. Uunin liitekanavaan on yhdistetty teräs- tai messinkipeltirakenteinen venttiili, joka avautuu kiertämällä muodostaen tähtimäisen avautumiskuvion, josta nimi tähtiventtiili.
Venttiili on sijoitettu niin, että se yhdistyy savupeltien välistä savuhormiin. Uunin lämmittämisen jälkeen suljettiin alapelti (yläpelti jätettiin auki), jolloin tähtiventtiiliä voitiin käyttää varsin tehokkaana ilmanvaihtajana huonetilassa. Alapelti suljettuna uunin lämpövaraus säilyi hyvin myös tuuletuskäytön aikana.
Venttiilin ja yläpellin asentoa voitiin säätää tarpeita vastaavasti, ja poistoilman mukana kulkeutui ulos ylimääräistä kosteutta tai esimerkiksi ruoan valmistuksessa syntyviä hajuja. Uuniahan käytettiin usein myös ruoan valmistamiseen.Uuni-Muuraria kannattaa kunnella.
Tällä periaatteella toimivat uunit on varsin yleisiä. Vielä kun porukat opettelisi hetken ja lämmittäisi sitä oikein. Tässä hyvää tietoa siihen.
- Yksi_pelti_nykyisin
Meillä uusi 1-kerroksinen talo ja 3500 kilon vuolukiviuuni. Tiilihormi ja vain yksi pelti. (Vanhassa 50-luvun talossa on meilläkin kaksi peltiä uunin kohdalla, hellan hormissa yksi.) Rakennusaikaan tuota kysyimme, mutta yhden pellin riittävyydelle on ainakin kaksi syytä nykyisin:
-pellistä on joka tapauksessa leikattava tarkkaan määrätty ala nurkasta pois (tai vaihtoehtoisesti porattava riittävästi reikiä), jotta talo menisi palotarkastuksesta läpi (tällä vältetään häkäkuolemia, vaikka se huolellisesta käyttäjästä turhalta tuntuukin)
-nykyuuneissa, joissa palotapahtuma on erilainen kuin ennen, UUNI on se joka lämmittää, ei hormi, tämän vuoksi monet käyttävät eristettyjä elementtihormejakin kun sen hormin tehtävä ei enää ole sama kuin esim. vanhoissa 1,5-kerroksisissa rintamamiestaloissa- raksaaja
Meillä kaksi peltiä uunin ja takan savukanavissa, ei reikiä.
Reikä ok painovoimaisen ilmastoinnin taloissa, ilmanvaihtokoneellisissa alipaineisissa taloissa savupellin / häkäpellin epätiiveys aiheuttaa savukanavan ilman virtaamisen huonetilaan.
Mutta jokaisessa tulisijallisessa talossa pitäisi olla häkävaroitin. - Nykyuuneissa
?eikö ennenaikaan uunit lämmittäneet?Kun olivat ainoita rakennuksen lämmönlähteitä.
Siksi ne ostaa näitä peltitorvia,vaikka maksaisi itsensä kipeäksi,että välttää tulisijamuurarin 1-2 viikon työn,on niin kiire..Luulevat vielä että maksaa paljon.
Ja kun rautakaupan myyjä sanoo että on hyvä ja tulee edulliseksi kun on helppo?!(ompa savuhormin näköinen katolla,hah!)pystyttää(no,puolet kalliimpi kuin tiilihormi).
Viimeksimainitussa on ainoana(Hyväksytyissä)piippuista lämpöenergiaa varaava ominaisuus.
Se ei ole vähäpätöistä.
Nuo pellit kannattaa aina sijoittaa mahdollisimman ylös piippun, jos on mahdollista niin yläkertaan noissa rintamamiestaloissa.
- pystyuunia
Lukekaa uuni muurarin kirjoitus pari kommettia aiemmin
Se on juuri noin vanhoissa pystyuunissa jossa on 2 peltiä päällekkäin ja tähtiventtiili
Siis pellit ovat uunin yläosassa, ei hormissa
2 peltiä päällekkäin hormissa on ihan höpöhöpöä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492169
- 1211465
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3361270Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401190Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni651185IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31171- 1411159
- 491109
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet99978Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470967