Autotallin eristäminen ja lämmitys

Olisi noin 20 m2 puurakenteinen eristämätön erillinen autotalli, joka olisi tarkoitus eristää työtilaksi. Talossa öljy-vesikeskuslämmitys. Tallissa sisäpuolella pelkät kipsilevyt ja ulkona lautaulkovuori, maalattia laudoilla.
Ajatus olisi tehdä tosiaan lämmin työskentelytila, miten ja millä kannattaisi eristää?
Itsellä olisi ajatus eristää spu-levyillä kipsilevyjen päälle, mitähän ainevahvuutta katon ja seinien tulisi olla?
Vai pitääkö olla kaikki tuulensuojat, höyrynsulut ja villat? Toimisiko lautaulkovuori ja kipsilevyt riittävänä tuulensuojana spu:n alla? Ja pitäisikö eristelevyt koolata irti kipsilevyistä? Lattiaan olisi ajatus tehdä spu-levyjen päälle valu alle 10 cm. Pysyykö talli näillä eristyskuvioilla lämpöisenä? Lämmittimeksi ajateltu öljytäytteisiä sähköpattereita tai ilmalämpöpumppua. Ei varaa laittaa valuun lattialämmitystä.
43899
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siis onko se sisäpuolen kipsilevy rungon sisäpuolella vai ulkopuolella? Eli onkko ruko sisällä näkyvillä vai onko seinärakenne tehty niin että ulkopuolella on tuulensuoja, välissä runko ilman eristeitä ja sisäpuolella kipsilevy? Tuntuisi vähän oudolta että seinä on jätetty villoittamatta, jos se on kuitenkin levytetty, villat seinässä ei olis paljon maksanu.

Tavallinen kipsiseinän rakenne on sisältä ulos kipsilevy, höyrysulku, eriste/runko, tuulensuoja, tuuletusrako, ulkoverhoilu.

Jos se näkyvä kipsilevy rungon ulkopuolella, niin silloin se on tuulensuojalevy ja riittää että villoitat rungon laitat höyrysulun ja levytät sisäseinän.

Jos taas runko on tosiaan levytetty piiloon ilman eristeitä, niin kannattaa harkita olisiko mahdollista käyttää sisälevytystä iti ja eristää se vielä jälkikäteen.

SPU levyille en näe oikein muuta syytä kuin tilan puute, lattiassa voi puolustaa paikkaansa. 10cm valu on aika raju, jos siellä on jo betoni alla, 7cm riittää varmasti.

Miten niin ei ole varaa laittaa lattialämmitystä? Vesikiertoista sinne tuskin kannattaa laajentamaan, mutta laita ihmeessä kaapeli lattiaan, ei se paljon maksa, niin saat halutessasi lämmitettyä lattian kuivaksi, vaikka normaalioloissa lämmittäisitkin pattereilla. Säteilylämmittimet katossa on myös käteviä, jos lämpöä tarvii vain silloin tällöin, eikä maksa paljon, niistä tulee heti lämmön tunnetta kuten kevätauringosta.

Jos saat seinään helposti villaa 100 tai 125mm, mikä nyt rungon poaksuus lieneekin, niin sehän vastaa 70-luvun talon eristystä, eli riittää hyvin satunnaiseen lämmittämiseen tai muutanam asteen ylläpitolämpöön.

SPU levyjen kiinnittäminen sisäpuolelle on tietysti yksi vaihtoehto, aika helppo, mutta taitaa tulla kalliimmaksi. Levyjä ei koolata irti, vaan voit vaikka liimata ne saneerauslaastilla kipsilevyihin kiinni.

Eristevalmistajien sivuilta löytyy mallikuvia rakenteista.

Sähköt voi aiheuttaa vähän päänvaivaa, voi joutua irroittamaan ja muuttamaan reittejä ettei johdot jää "laittomasti" siniin.

Ilmanvaihto kannattaa myös katsoa samalla, että se on riittävä, ehkä koneellinen poistokanavapuhallin?

Eikä pidä unohtaa että useimmissa kaupungeissa kyseinen operaatio vaatii rakennusluvan kaikkine ihanine pyrogratian kommervenkkeineen.

Äänestä
  • Mulla olisi ihan samanlainen ongelma tuon autotallin kanssa paitsi, minulla ei ole edes levytetty seiniä sisältä. Eli minultakin puuttuuu siitä kokonaan tuulensuoja levyt, joten olen ajatellut toimisiko jos runkotolppien väliin laittaisi tuulensuoja villaa?

    Äänestä

  • ERISTÄMISEEN EN OTA KANTAA,!! MUTTA MITÄÄN HALLIA,TALLIA TAI MUUTA VERSTASTILAA EI KANNATA LÄMMITTÄÄ MUULLÄ KUIN LATTIALÄMMITYKSELLÄ,!!! PERUSTELUINA ESITÄN SEURAAVAA FAKTAA. LATTIAN LÄMPÖ EI TARVITSE OLLA KUIN 8-12 ASTETTA JA SE ON LÄHESTULKOON SAMA KUIN HUONELÄMPÖ. MILLÄ MUULLA LÄMMITYSTAVALLA LATTIA N.5 ASTETTA, KATONRAJA 25 ASTETTA. SILTI SIELLÄ PALELEE KOSKA LÄMMITIN SAA LATTIASSA OLEVAN KYLMÄN ILMAN LIIKKEESEEN JA SILLOIN NILKKOIHIN TULEE VEDON TUNNE JA SE ON SE KOHTA IHMISESSÄ JOKA SAA AIKAISEKSI PALELEMISEN TUNTEEN.!!JA JOS OLET VÄHÄNKIN KAUKONÄKÖINEN NIIN ASENNA VESIKIERTOINEN LÄMMITYS. VANHASTA PIENESTÄ LÄMMINVESIVARAAJASTA ( 15 LITRAA RIITTÄÄ) SAA NÄPPÄRÄSTI TEHTYÄ SÄHKÖISEN LATTIALÄMMITYKSEN LÄHES KAAPELIN HINNALLA,!! NÄIN ON. USKO HUVIKSES NIIN EI TARVITSE JÄLKEENPÄIN KATUA.!!!!

    Äänestä

  • Edelliseen viestiin viitaten varottaisin työtiloissa säteilylämmittimessä jossa on hehkuvia osia.

    Jos työtilassa teet puutöitä niin ilmaan tulee ajoittain sakeasti pölyä joka voi olla räjähdysvaarallista ja saattaa syttyä säteilylämmittimestä.

    Sama pätee maalaamiseen, liuottimet tai ruiskumaalaukset saattavat myös aiheuttaa räjähdysvaaraa.

    Itse olemme laittaneen työtilaan vessan poistoilmatuulettimen joka pitää pölyn ja maalikatkut aisoissa.

    Onnea projektille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bussman_81 kirjoitti:

Olisi noin 20 m2 puurakenteinen eristämätön erillinen autotalli, joka olisi tarkoitus eristää työtilaksi. Talossa öljy-vesikeskuslämmitys. Tallissa sisäpuolella pelkät kipsilevyt ja ulkona lautaulkovuori, maalattia laudoilla.
Ajatus olisi tehdä tosiaan lämmin työskentelytila, miten ja millä kannattaisi eristää?
Itsellä olisi ajatus eristää spu-levyillä kipsilevyjen päälle, mitähän ainevahvuutta katon ja seinien tulisi olla?
Vai pitääkö olla kaikki tuulensuojat, höyrynsulut ja villat? Toimisiko lautaulkovuori ja kipsilevyt riittävänä tuulensuojana spu:n alla? Ja pitäisikö eristelevyt koolata irti kipsilevyistä? Lattiaan olisi ajatus tehdä spu-levyjen päälle valu alle 10 cm. Pysyykö talli näillä eristyskuvioilla lämpöisenä? Lämmittimeksi ajateltu öljytäytteisiä sähköpattereita tai ilmalämpöpumppua. Ei varaa laittaa valuun lattialämmitystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu